Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě

30. 05. 2014 | Česká republika

Obec Grunta leží severozápadně od Kutné Hory a byla založena v polovině třináctého století za vlády krále Přemysla Otakara II. Dominantou obce je pseudorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je to největší venkovská svatyně ve střední Evropě.

Chrámová stavba stojí na stejném místě svého gotického předchůdce. Hrubá stavba dnešního kostela byla vytvořena v letech 1905-1908. V dalším období se pořizovalo vnitřní zařízení a došlo k secesní výmalbě. 24. května 1914, krátce před první světovou válkou, byl chrám slavnostně vysvěcen. Chrám je koncipován jako pseudorománská bazilika se dvěma západními věžemi, východní oltářní apsidou a sloupovím rozdělujícím vnitřní chrámový prostor na tři lodě. Architektonický návrh a veškeré stavební detaily vytvořili stavitelé Rudolf a Jaroslav Vomáčkovi z Prahy. Stavbu provedl Jan Sklenář, stavitel z Kolína, z hořického pískovce. K autorům vnitřního zařízení a věcného mobiliáře patří Jan Kastner a Kamil Hilbert. Velkou zajímavostí a cenností kostela je vnitřní nástěnná i nástropní výmalba ve stylu secese. V takovém rozsahu se s ní v naší zemi jinde na venkově pravděpodobně již nesetkáme. Autory výmalby jsou akademičtí malíři Marie a František Urbanovi, přímí žáci Alfonse Muchy. Světským patronem farnosti a kostela v době vzniku byl hudební virtuos Jan Kubelík, zdejšímu kostelu věnoval vitrážní okno.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v GruntěZub času nemilosrdně pracuje. Současný stav zdejšího architektonicky monumentálního a umělecky cenného kostela je značně problematický. Stavba i malba jsou dost poškozeny. Velký problém je zde i se statikou. V roce 2010 byl kostel zapsán na seznam Národního památkového ústavu s nejohroženějšími památkami České republiky. Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají a prohlídka je možná jen po předchozí domluvě. Kostel spadá pod správu Římskokatolické farnosti v Kutné Hoře.

Nyní, 24. května 2014, oslavuje obec Grunta významné jubileum – 100 let od vysvěcení kostela Nanebevzetí Panny Marie. Při této příležitosti se uskuteční několik benefičních koncertů a slavnostní bohoslužba. Dobrovolné vstupné z těchto akcí bude věnováno na podporu kostela.


Ana1hana1 - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Bola by škoda nechať takúto pamiatku schátrať.
Je to nielen cirkevná stavba ale aj kultúrna pamiatka a preto si myslím, že o záchranu by sa mal snažiť tak štát ako aj cirkev.
Obrázek uživatelky
profil
Proč by měli lidé zachraňovat kostel???Je to majetek církve a ta dostává dotace a nyní i majetek z restitucí s milióny korun.
Obrázek uživatelky
profil
snad lidé pomohou kostel zachránit
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles