Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Krize středního věku se týká až 80 % mužů. Úzce souvisí s mužským přechodem

19. 09. 2015 | Vztahy
Podle renomovaného gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana zažije krizi středního věku až 8 z 10 mužů. Jelikož se její pomyslná hranice posunula z dřívějších 35 let na věk mezi 40 a 50 lety, úzce souvisí rovnou také s andropauzou, tedy mužským přechodem.

Mohou muži krizi středního věku sami zabránit? Může být nástup andropauzy spouštěčem krize středního věku? Existují páry, kde sexuální problém ve vztahu nezapříčiní ženská menopauza, ale spíše mužský přechod? K těmto a dalším faktům se vyjadřuje MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři.

Střední věk je mezi 40 a 50 lety, tehdy však už začíná přechod

Nástup takzvané krize středního věku ovlivňuje řada faktorů. Muž si při pohledu do data v kalendáři uvědomí, kolik je mu vlastně let. Už tento fakt samotný může být spouštěčem krize. Muž si najednou uvědomí, že mu ubývají síly, bilancuje, co vše chtěl v životě stihnout a co už možná nestihne, a jen těžko se vzdává svých plánů. Zkrátka lpí na výkonu a odmítá přijmout fakt, že mládí už je pryč. Proto se v tomto období mnoho mužů, zvláště těch, kteří potřebují uznání a chtějí se cítit obdivovaní, poohlédne po mladší partnerce. Doufají, že je bude vnímat jako autoritu. Že bohužel tato dívka často obdivuje spíše jejich majetek či společenský status, jim mnohdy nedojde.

Sexuolog: Krize středního věku se týká až 80 % mužů. Úzce souvisí s mužským přechodemNení to tak dlouho, kdy se ve věku nad 50 let považovali lidé již za osoby důchodového věku. Podle toho se mnohdy také oblékali a chovali, tedy tak skutečně působili. Dnes však období mezi 40 a 50 lety označujeme za střední věk. Muži v těchto letech totiž dnes vypadají velice dobře a psychicky ani fyzicky se na důchodce ještě necítí. Problémem, který však s tímto posunem hranice směrem nahoru nastává, jsou neúprosné vnitřní lidské hodiny. Jakkoliv se totiž muž cítí vitální, mladistvý a fit, jeho tělo začne v tomto období procházet andropauzou, neboli mužským přechodem. A tento faktor může případnou krizi středního věku podpořit či dokonce odstartovat. Muži, kteří jsou fyzicky i psychicky relativně bez příznaků andropauzy, nebo je mají jen mírné, jsou většinou celkově vyrovnanější. Je tak šance, že pokud vůbec krizi středního věku zažijí, budou ji zvládat lépe. Horší je to u jedinců, kteří přechod prožívají intenzivně.

Krize středního věku může zhoršit přechod a přechod může krizi naopak způsobit

Andropauza je stav, o kterém se ani v 21. století příliš nemluví. Přitom je toto období pro zdraví i psychiku muže stejně náročné, jako menopauza pro ženy. Postupně se snižuje tvorba a hladina testosteronu, dochází k bolestem hlavy, závratím, návalům horka, depresím, podrážděnosti, k poruchám spánku a také k problémům s potencí. Klesá zároveň svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů začne tloustnout, a hrozí jim tak riziko onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda.

Jelikož krize středního věku s psychickým a fyzickým stavem velmi úzce souvisí, může zde nastat problém. Příznaky andropauzy mohou být jedním ze spouštěčů krize, zejména tehdy, pokud se u muže objevují ve větší míře právě zmiňované poruchy nálad s úzkostností a sklonem k depresivitě, případně pokud výrazným způsobem klesá jeho psychická, fyzická i sexuální výkonnost. Ve své sexuologické praxi se pak setkávám s páry, kde vztah přestává fungovat nikoliv kvůli ženskému klimakteriu, ale právě kvůli mužské andropauze.

Funguje to však i naopak. Pokud muž začne prožívat krizi středního věku, může si sám ztížit také průběh andropauzy. Pokud má například chmurné myšlenky, špatně spí a je ve stresu z toho, co vše v životě nestihl či co chtěl udělat jinak, může si přivodit snížení tvorby testosteronu, který je jedním z hlavních průvodních jevů mužského přechodu. V souvislosti s tímto snížením pak začnou přicházet také další příznaky, o kterých jsem hovořil. Příznaky andropauzy a krize středního věku se pak trochu stírají a přitom se vzájemně potencují. Muž se může dostat do bludného kruhu, ze kterého je těžké nalézt cestu ven.

Pomůže vhodná strava, cvičení či pevný vztah

Existuje však způsob, jak andropauzu a potažmo tedy i krizi středního věku lépe zvládnout, případně dokonce jí částečně předcházet. Důležitá je podpora rodiny, která bude k případným změnám nálad tolerantní. Prospěšná je zdravá strava bohatá na ženšen, selen, vitaminy B a C, hořčík, železo, zinek či mateří kašičku. Tyto látky je možné do stravy doplňovat vhodnými preparáty, které zajistí jejich optimální denní dávkování.

Vedle vhodné stravy je důležitá také přiměřená fyzická aktivita. Bonus pak mají muži, kteří mají kvalitní partnerský vztah a nějaké koníčky či zájmové aktivity, které jim dávají určitý pocit naplnění.

Autor komentáře:
Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan
Zdroj: Vegall

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Každý si to pripúšťa k srdcu inak. Mám 52 rokov ale zmeny nálady vôbec nepociťujem. S dobrou manželkou sa ide životom ľahšie. Často pomôže byť troška nad vecou. Take it easy. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
mému muži začla o dost dříve něco po třicítce, nic mu není dost dobré, nejsem dost reprezentativní a štíhlá a všichni se mu kvůli tomu smějí, nemá dost dobrou značku auta, dost velký dům...dost chytré děti jen žasnu a modlím se at už to přejde.
Obrázek uživatelky
profil
no to nevím s puberty jdou hned do senility SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles