Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Modrá vesnice ve Zlínském kraji

28. 06. 2015 | Česká republika
Když jezdíme do Velehradu, u nás na Slovácku se říká na Velehrad, tak pár metrů před Velehradem je odbočka do obce Modrá. Zprávy o založení této obce jsou z roku 1786. Při vjezdu do Modré vás jistě upoutají dřevěné kůly, které mají připomínat palisády velkomoravského opevnění.

Za těmito kůly se nachází Archeoskanzen Modrá. V areálu se vy i vaše ratolesti můžete za přijatelné vstupné seznámit s bydlením a žitím v dávných dobách. Uvidíte několik malých domečků, Je tam zemnice, domeček s hliněnou podlahou, která je pod úrovní okolního terénu, stěny jsou jen upletené z proutí, uvnitř je pícka na vaření. Takové domy se údajně našly při vykopávkách v obci Sady. Uvidíte i domek z nepálených cihel, nebo domek, který se nazývá kleť, ten je celý z proutí, je podložený kůly, dříve se v takových stavbičkách asi uchovávala sklizeň.

V areálu je i studna vyhloubená v zemi, obložená dřevem, taky v takovém opevnění bývala pekárna, ta sloužila k pečení chleba a placek, kouř z pícek procházel vyplétanou střechou. Na konci areálu je větší srubová stavba. Říkají jí škola. Možná v takové své učení předávali Cyril s Metodějem. Když vystoupáte na dřevěnou věž, která jistě sloužila k obhlídce terénu, jestli se náhodou neblíží k hradišti nějaké nebezpečí, uvidíte rybníček a baziliku ve Velehradu.

Modrá vesniceJak jsem psala, Velehrad a Modrá jsou obce vzdálené pár metrů od sebe. Děti jistě uvítají, že se budou moci z blízka podívat na prasátka, možná budou mít prasnice zrovna malá selátka, jako při naší poslední návštěvě. Po dvorku tam běhají slepičky a na trávě se pasou ovečky. Samozřejmě i kozičky tam mají. A je tam k vidění jistě mnoho dalšího. Pořádají se tam i akce, že si budete úplně připadat, že žijete v 9. století za doby Cyrila a Metoděje, v době Velkomoravské říše.

S areálem skanzenu sousedí Živá voda. Tam se také zajděte podívat. Suchou nohou se tunelem projdete po dně rybníčku. V rybníku můžete vidět spoustu vodních obyvatel. Plavou tam boleni, candáti, hlavatky, uvidíte také cejny, jelce, jesetery a samozřejmě i českého kapra. K vidění jsou ve vodě i štiky, okouni říční, plave zde i sumec, nebo také vyza velká, která se loví pro černý, kvalitní kaviár a byla sem přivezena, protože v dřívějších dobách plavávala v řece Moravě. Expozice zde byla vybudována právě pro připomenutí toho, co vše tady v okolí ve vodách, tůních a mokřadech nebo březích řeky žilo.

Po prohlídce Živé vody zajděte kousek dál k vykopávkám do lokality Na Díle, podívat se na základy zděného kostela, z počátku 9. století, které tady byly objeveny v roce 1911. V roce 2000 byla kousek od základů postavena replika, kostelík sv. Jana. V kostelíku se pořádají výstavy, svatební obřady a různé ekumenické bohoslužby.

Po prohlídce kostelíku se nezapomeňte rozhlédnou po okolí. Uvidíte věže Velehradské baziliky a v dálce naše krásné kopečky. Jeden je Buchlov, s krásným majestátním strážcem, hradem Buchlovem a hned vedle je Barborka s kapličkou. Sejděte dolů k silnici a po modré turistické stezce se zajděte podívat dál, či vlastně výš, protože je to do kopce k dřevěné rozhledně. Stojí taky za to na ni vystoupat, postavili ji  na kraji lesa, mezi vinohrady.
Pokud jste cyklisté, můžete pokračovat dál po cyklostezce ke Královu stolu a dál na Bunč a k rozhledně Brdo. Nebo se můžete pár metrů vrátit a zajet se podívat do obce Salaš k větrnému mlýnu. Je to replika, ale velmi zdařilá. Můžete vše samozřejmě objet i autem. Všechna místa jsou od sebe vzdálena pár kilometrů.

V obci Modrá mají také zajímavou kapličku. Byla mně spoustu let ukrytá. Až jednou se krásně zaleskla kopulka ve slunci, tak jsme ji jeli najít, je ukrytá mezi domy. Skoro obestavěná. My do obce Modrá jezdíme často. Je to z Uherského Hradiště moc hezká projížďka na kole. A když jsme tam byli loni na podzim, tak zrovna na políčku hned vedle archeoskanzenu  pán pálil bramborovou nať. To byla krásná připomínka na naše dětství, když jsme si takto v ohýnku pekly brambory, tahaly je klacíkem ze žhavých uhlíků, to byla dobrota. Kdybyste měli cestu k nám na Slovácko, zajeďte se do obce Modrá podívat. 


Fanypol - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Modrá vesnice ve Zlínském kraji:

Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
Modrá vesnice ve Zlínském kraji
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3   4  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Pěkně napsané,až na to že větrny mlýn není na Salaši,ale v Jalubí.
Obrázek uživatelky
profil
Hezky napsaný článek a hlavně zajímavý. Popisuješ své cestování moc hezky! Fotky nádhernéSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Alenko, moc hezké povídání i fotečky. Připomíná mi to trochu u nás blízko Veselý kopec, kde jsou dobové stavby. Jen živá prasátka se tam nevidí.
Obrázek uživatelky
profil
Krásný článek a moc hezké fotky, za které děkuji, neboť jsem tam nebyla. Skanzeny mám moc ráda
Obrázek uživatelky
profil
Moc děkuji všemSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles