Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Moje svatba

17. 08. 2011 | Vaše příběhy

Svoji svatbu jsem plánovala asi půl roku dopředu a dnes už je to 25 let.

Přípravy byly náročné a běhání a vyřizování po úřadech, a tenkrát, za doby ještě totalitní, to nebylo vůbec jednoduché, ba dost náročné, hodně věcí nebylo, nebo dá se říct - nebylo skoro nic, jestli látka na moje šaty - to se muselo jet do velkého města a tam doslova hledat ( jak jehlu v kupce sena) obchod s látkami a vybírat, která by byla ta nejlepší a nejpěknější. Půjčovny ani omylem, ty v té době nebyly, tak si musel člověk vypomoct sám jak uměl, koupit látku a najít dobrou švadlenu, která z toho pruhu látky ušije moje šatičky. A pak - prstýnky - to je taky kapitola sama o sobě.

Mimochodem na psanou žádost z tehdejšího MNV. Pro ženicha košile, to taky nebylo zrovna jednoduché a pro mě boty.

Oznámení, která byla dost taková obyčejná oproti dnešním, kdy jsou opravdu luxusní, i když jsou samozřejmě mnohem dražší.

No bylo by toho víc, jak třeba sehnat maso na takovou hostinu? Já měla tu výhodu, že jsem pracovala přímo u zdroje v masokombinátu jako řeznice a můj nastávající taky jako řezník. Takže jsme si to nachystali přímo v práci, a tam i zaplatili, a bylo to pro nás i mnohem výhodnější cenově.
 
Nápoje a vůbec alkohol, to už tak náročné nebylo, alkoholu bylo dost.

Tam jsme si vypomohli i z vlastních zdrojů, z vypáleného ovoce ze svých zahrad.

 


Napečeno vše, tak jak má být, u nás se pečou velké vdolky, „ frgály „ se jim říká,

pak malé vdolečky, tzv. jednohubky a cukroví, asi 20 druhů.

Šaty ušité, menu na svatební hostinu taky schváleno, vše přichystané, tak jak to má být.

Jen takový dodatek; my jsme doma měli menší hospodářství, 1 – 2 býky ve chlívě, tenkrát byl jen jeden, ale vydal za dva, tak byl divoký.
 
Nadešel den D

 
Hosté se sjížděli, auty nám vjeli na dvůr a tam parkovali. A byla i muzika, takže se hrálo i zpívalo, a dost hlasitě, no sláva veliká, radost veliká, což bylo slyšet do velkého okolí. Všem se to líbilo, ne tak už našemu býčkovi, který měl tenkrát asi 1 rok, tzn. že měl asi 3 – 4 metráky živé váhy.

Byl sice zavřený ve chlívě, napojený i nažraný byl, ale ten hluk lidí a ta hudba ho asi tak rozzuřila a rozrušila, že se utrhl z řetězu a začal chodit po chlívě a demolovat vše, na co přišel.

Jindy by to nevadilo, kdyby to bylo jiný den, ono se to totiž stávalo celkem běžně, že se urval býk. Ale v den mé svatby to bylo dost nepříjemné.
 
No, jenže hospodář - můj otec - byl už umytý, svátečně oblečený, navoněný a jít za tím dobytkem se mu už nechtělo.
 
Tak ho nechal být, ať si chodí po chlívě a jak odjedeme se svatebčany pryč, snad se i uklidní.

Částečně se uklidnil, ale jak ho jezdili kontrolovat během dne moje sestra s mým řidičem, co mě vezl o obřadu. Tak byla vždy puštěná voda a neskutečný nepořádek po celém chlívě byl. Zničil, podupal, rozmetal, co se dalo.
 
No svatba skončila, v noci jsme přijeli domů a milý býček, jak byl tím svým řáděním tak uondaný, byl krotký jak beránek, a ještě v tu noc ho přivázali ke korytu hodně pevným řetězem.

 


A za další rok už jsme ho odevzdávali na jatka, musel přijít zvěrolékař a píchnout mu injekci, jinak bychom ho ani neodvedli, tak byl bujný.

 


A už nechováme nic, jen slepice.


Valaska - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Moje svatba:

Moje svatba
Moje svatba
Moje svatba
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
děkuju jsi milá a další příběh už je napsaný a uveřejněn bude začátkem září a už mám pár nápadů námětů na další příběhy možná o tom Německu napíšu o tom zájezdu Smajlík

fanypol děkuju
Obrázek uživatelky
profil
jojo,svatba...já měla dvě...SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
To máš pravdu, i když ani ty nejkrásnější šaty a prstýnky nezaručí šťastné manželství...
Určitě máš o čem vyprávět, zážitky a příběhy ze života, tak se budu těšit na další!
SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
tak to NDR tam už to bylo o něco lepší to byl skoro západ a těch šatů tam byl výběr dost velký a přímo ušitých, kdysi ještě hodně daleko před mojí svatbou jsem byla v jednom obchoďáku byli jsme tam jako zájezd

děkuji za milé komentíky
Obrázek uživatelky
profil
Mně se tvůj příběh o svatbě a býčkovi líbí, také jsem se vdávala za totality a proto vím, o čem píšeš, i když jsem nebydlela na vesnici. Pro šaty jsem si tehdy jela do NDR, a prstýnky sehnat, to byl přímo horor!
Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles