Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 15.12. 2017
Dnes má svátek Radana a Radan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově

7. 01. 2015 | Česká republika
Český Krumlov je městem, kam se vždy rádi vracíme. Nejlépe mimo hlavní sezonu, abychom se prošli všemi známými uličkami, zámkem i zahradami a zašli do oblíbeného pivovaru Eggenberg. Samozřejmě se rádi seznámíme i s novinkami, ke kterým od naší poslední návštěvy došlo. V roce 2013 zde bylo například zpřístupněno Muzeum vltavínů. Nenápadný dům v historickém jádru města najdete nedaleko náměstí, v Panské ulici.

Prohlídku začínáme u desky, na které si tyto zelené kamínky můžeme osahat a postupujeme do místnosti s malým kinem. Zhlédneme asi desetiminutový dokument, ve kterém nás sympatický geolog Václav Cílek seznámí s nejnovějšími vědeckými poznatky o původu vltavínů.

Nejde o kameny z vesmíru, jak se někdy nepřesně uvádí. Odtamtud přiletěla pouze energie, která roztavila zemskou horninu bohatou na křemen, neboli vznikly díky dopadu vesmírného tělesa na Zemi. V našem případě šlo o meteorit, který zhruba před 15 miliony let dopadl na severu Bavorska, přetavená hornina byla vymrštěna a dopadla o několik set kilometrů dále, do jižních Čech. Jaká to asi musela být petarda, když vytvořil kráter o průměru 24 km!

Muzeum VltavínůNe každý meteorit, který se do naší planety trefil, měl stejný účinek. Aby došlo k popsanému efektu, musel dopadnout určitou rychlostí, do určitého místa a pod určitým úhlem. To se povedlo jen výjimečně, proto je toto přírodní sklo tak vzácné.

Z vykopávek víme, že vltavíny lidé znali a používali je již v době bronzové. Vltavíny jsou bezesporu světovou raritou a někdo věří, že mají silnou magickou a léčivou moc. 
Sestoupíme do historického sklepení, kde je další část vkusně a moderně instalované expozice. Každý kus je pochopitelně originál, liší se tvarem, povrchovou strukturou i barevnými odstíny. Nejtypičtějším tvarem vltavínů jsou kapky, protáhlé, placaté, prohnuté, dokonce i zatočené do spirály. Dále můžeme vidět oválné, různě zploštělé čočky, nechybí ani kousek připomínající činku.
Ani mě nepřekvapuje, že nejen děti stráví nejvíce času u interaktivního panelu, kde si lze hodit virtuální meteorit na planetu Zemi. Podle jeho velikosti a rychlosti je vyhodnocena velikost kráteru, spálené oblasti a další důsledky jako ochlazení, zvýšená vulkanická činnost a procento vyhynutí druhů. Obvykle zde návštěvník setrvá tak dlouho, dokud se mu nepodaří způsobit globální katastrofu.

Muzeum není velké, ale poskytne mnoho zajímavých informací a představí pestrost neživé přírody. Je otevřeno po celý rok. V muzejním obchůdku si můžete pořídit i vltavínové šperky, v nichž se snoubí vesmírná energie se zelenou barvou jihočeských lesů, luk a tůní.

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově:

Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
jsme také byli, ale Muzeum vltavínů tam ještě nebylo.
Možná se tam podíváme, až budeme cestovat po jižních Čechách.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
V Krumlově jsem párkrát byla, ale to tam ještě nebylo Muzeum vltavínů, takže už vím, že tam budu chtít letos znovu zavítat. Díky za perfektní článek i fotky.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
..vypadají jako kapky vesmírného deště.
V CK jsem byla asi před 15 lety, je to nádherné město. A jestli se tam ještě někdy podívám, určitě si do muzea vltavínů zajdu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles