Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 14.12. 2018
Dnes má svátek Lýdie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Návrat vlků do naší přírody po více než 150 letech

28. 12. 2017 | Zvířátka
Do střední Evropy se vrací vlčí vytí. Pojďme se vydat na procházku po německé Lužici, české Šumavě a Kokořínsku a moravských Beskydech.


Německo

Vlk v Německu byl vyhuben v roce 1904. Ještě před několika lety byl vlk v Německu vzácností.
Však v německé Lužici ve východním Sasku v 90. letech 20. století osidlují vlci rozsáhlý vojenský prostor. Zřejmě se vlkům líbí tamější písčitá půda a borovicové lesy. Líbí se jim i v jezerní oblasti bývalých uhelných dolů. 
V Lužici, v roce 2011 se vesele prohánělo již 10 až 11 smeček o 5 až 10 vlcích... Celkově šlo o 50-100 jedinců.
O dva roky později, v roce 2013, německou Lužici osidluje již 16 smeček tvořených celkem 80-160 jedinci.

vlkAby se udržela populace vlka, je potřeba zhruba 1000 jedinců.
V městečku Rietschen bylo zřízeno muzeum a informační centrum. Důležitá je jeho osvětová činnost, např. se tam dozvíme, že vlci nejsou démoni, co přepadají lidi. Tamějším borovým lesem vede naučná stezka s vlčí tlapou, však potkat zde vlka se rovná zázraku, neboť jsou před lidmi velmi plaší. Útěchou nám může být, že tam s vlky budeme dýchat stejný vzduch.

Také je možné získat informace o odškodnění za škody způsobené vlkem na hospodářských zvířatech. Kontaktovat do 48 hodin místně příslušný orgán ochrany přírody, který provede šetření, tzn. Městský úřad nebo správa CHKO. Poškozený nechá zpracovat posudek veterináře. Je nutno dodat, že hospodářská zvířata mají vlci na jídelníčku jen v pouhém jednom procentu případů.
Mnohem častěji si pochutnávají na srnčí zvěři (je možno ji potkat i na kukuřičném poli), měně pak na jelení zvěři - to převážně v pohraničních horách. Vlk také žere divoká prasata, čímž reguluje jejich množství a brání přemnožení.


Česká republika

Dříve nejrozšířenější šelma na našem území - vlk byl Čechách vyhuben. Poslední vlk byl zastřelen na Šumavě v roce 1874.
Na Moravě a ve Slezsku v Beskydech byl poslední vlk zastřelen v roce 1914. Dnes tam tomuto vlku stojí pomníček.
Od roku 1994 můžeme mluvit o návratu vlka na naše území - do Beskyd přešly první kusy ze Slovenska.
Odhaduje se, že k roku 2000 žilo v Beskydech a okolí 15-18 jedinců. V roce 2009 v Beskydech byly 2 až 3 smečky o 5, v zimě až 15 jedincích. Do roku 2010 se stav snížil na 10 jedinců. 
Jedna vlčí smečka má 2 až 8 jedinců, nejběžněji 7-8 jedinců. V zimě jsou smečky větší a čítají kolem 20-30 jedinců. Je to tím, že v zimě je lov o dost obtížnější, a proto je výhoda lovu ve smečce nutná.
V roce 2013 se na Kokořínsku v Máchově kraji technik myslivosti Vojenských lesů, Jan Kocourek, domnívá podle snímků z fotopasti, že se zde usadila pětičlenná vlčí smečka - rodičovský alfa pár a tři mláďata. Domněnka byla dokázána v roce 2014, kdy se narodil a byl zachycen fotopastí vrh vlčích mláďat.


Současnost

Na konci roku 2016 bylo v Německu 47 smeček, což čítá přibližně 130 dospělých vlků. V Lužici je 9 smeček, což dává dohromady 80 vlků včetně mláďat.
U nás v ČR momentálně žije 10-15 vlků v jedné nebo dvou smečkách.


WolfLake - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé informace
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles