Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Opary. Jak na ně?

16. 09. 2015 | Péče o tělo
Opar je projev infekčního onemocnění vyvolaného herpetickým virem. Současná medicína zná šest typů těchto lidských virů. Jeden z nich vyvolává opar postihující rty a jejich blízké okolí, oblast kolem nosních dírek a někdy částečně ústní dutinu. Trápíte se s ním často? Možná byste nemuseli…

Přestože se nejedná o vážnou nemoc, je její průběh bolestivý, nepříjemný a psychicky špatně snášený. Neléčený opar se snadno rozšiřuje do okolí, a tak může úplné zhojení trvat i tři až čtyři týdny. Zvyšuje se riziko přenosu infekce nejen na další ložiska na těle (např. do oka), ale i na jiné osoby, se kterými je nemocný v úzkém kontaktu.

V období těhotenství a kojení je nutné léčbu aciclovirem a penciclovirem konzultovat s lékařem ještě před jejím zahájením.


Dnes je možné opary velmi úspěšně léčit. V lékárnách jsou i bez lékařského předpisu běžně dostupné krémy s účinnou látkou zabraňující množení viru způsobujícího opar. Jedná se o přípravky s obsahem pencicloviru a acycloviru. Druhý jmenovaný může být používán i u dětí. Aplikace těchto léků výrazně zkrátí bolestivou fázi rozvoje puchýřků a celkovou dobu léčení. Je-li krém nanášen ihned při pocitu prvních příznaků oparu (svědění, pálení) v tzv. prodromálním stadiu, může zabránit jeho vzniku nebo alespoň zmírnit průběh onemocnění a zkrátit dobu léčby.
Přípravky jsou běžně k dostání pod několika různými názvy ve více variantách – menší nebo větší balení, „klasický“ nebo zabarvený krém, který pomůže opar zamaskovat, nebo varianta s přídavkem protizánětlivé látky, která zmírňuje svědění.

Opary. Jak na ně?Základní pravidla pro pacienty trpící oparem:

• nepoužívat společně s dalšími osobami, předměty, jako jsou skleničky, ručníky, balzámy na rty a jiná kosmetika
• vyvarovat se dotyku ložiska oparu s ostatními lidmi, např. líbání
• nepropichovat, ani nestrhávat puchýřky (a pokud ano, tak za velmi přísných hygienických podmínek s následnou dezinfekcí)
• pečlivě si mýt ruce před i po ošetření oparu a samozřejmě i po každém dotyku rukou s místem infekce

Jako u každé protiinfekční léčby je třeba respektovat pokyny pro používání, zejména týkající se dávkového intervalu a doby použití. Většinou se doporučuje aplikace každé čtyři hodiny ve slabší vrstvě, mimo noci, respektive doby, kdy pacient spí. Své opodstatnění má i nutnost pečlivého umytí rukou po aplikaci přípravku.

Další možností je aplikace náplasti či gelu přímo na ložisko oparu. Nejsou to sice přípravky s léčebným efektem, ale místo infekce zakryjí, a tím omezí možnosti jejího šíření a vytvoří podmínky pro lepší hojení.

Jaká je prevence vzniku oparu?

• ochrana rtů a jejich okolí před slunečním zářením
• konzumace nápojů výhradně ze své sklenice či láhve
• posilování imunity vhodnými doplňky stravy, např. s obsahem betaglukanů z hlívy ústřičné a vitaminu C
• používání jednorázových, velmi jemných kapesníků při rýmě
• vyhýbání se nanášení balzámu na rty či rtěnky přímo na opar (a pokud to uděláme, nepoužívejme již tuto kosmetiku na ošetření zdravých částí rtů)

Lokální léčbu je vždy vhodné doplnit užíváním tabletek s obsahem vitaminů řady B. Užívat by se mělyv nejvyšším doporučeném dávkování po celou dobu léčby až do úplného vyhojení v místě oparu. Ti, kteří mají opary často, mohou přípravky s vitaminy B užívat dlouhodobě.
Každý, komu se udělá opar, musí počítat s tím, že se jeho výskyt bude opakovat i v budoucnu. Spouštěčem může být stres, oslabení imunity, nadměrné slunění, nachlazení nebo třeba použití špatně umyté sklenice.

Onemocnění oparem se neomezuje pouze na rty a jejich okolí. Další typy herpetických virů mohou způsobitinfekce, které zasahují i okonebo pohlavní orgány, popřípadě kterékoliv místo lidského těla, pokud se jedná o tzv. pásový opar. I v těchto případech se některé výše zmiňované léčivé látky používají, ale ne jen lokálně, a vždy je potřeba co nejdříve navštívit lékaře. Jedná se o vážnější formy herpetickéhoonemocnění s možným rizikem komplikací, jimž můžeme předejít včasným zahájením léčby.

Mgr. Leona Štěpková
Zdroj: Alphega lékárna

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já jakmile začnu pociťovat, že se mi dělá opar, nasadím vitamín B a jsem v klidu.
Obrázek uživatelky
profil
pěkné ošklivá nemoc...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles