Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Poradna odborníka - inkontinence - nejčastější dotazy

24. 05. 2015 | Nemoci
1. Poslední dobou se mi párkrát za den stane, že si stihnu odskočit na malou téměř na poslední chvíli. Skoro se již bojím, že to nestihnu, když to přichází tak nečekaně. Měla bych s tím jít k doktorovi?
Důležité je na projevy nemoci nerezignovat, vyhledat odbornou lékařskou pomoc a nechat si stanovit diagnózu, na základě které se přistoupí k volbě správné léčby. Syndrom hyperaktivního močového měchýře se projevuje častým a neodbytným pocitem potřeby močení, který přichází velmi náhle, a není možné ho potlačit.V případě, že Vám toto urolog potvrdí, je doporučována zejména změna životního stylu a v mnoha případech je pacientům předepsána medikamentózní léčba.

2. Během života jsem měla opakovaně záněty močových cest, které se mi vracely. Lékař mě upozornil na zvýšené riziko, že mě postihne hyperaktivní močový měchýř. Zajímalo by mě, jestli mohu sama dělat něco pro to, abych se tomu vyhnula nebo to aspoň co nejvíce oddálila.
K rozvoji hyperaktivního močového měchýře přispívá hned několik rizikových faktorů. Mimo stárnutí se jedná o obezitu, zmiňované opakované infekce močových cest, zvýšenou konzumaci alkoholu a kofeinu, kouření a obecně nezdravý životní styl, nesprávný pitný režim a u žen i počet porodů. Při samotné léčbě následně lékaři doporučují změnu životního stylu, snížení tělesné hmotnosti nebo například trénink močového měchýře. Příznivě působí také cvičení svalů pánevního dna. Eliminací některých rizikových faktorů a doporučenými změnami můžete Váš vývoj příznivě do budoucna ovlivnit.

Poradna odborníka - inkontinence - nejčastější dotazy3. Jsem zvyklá chodit poměrně často na záchod, protože hodně piji, ale v poslední době se mi zdá, že chodím tak často, že už to nemůže být normální. Několikrát mi i pár kapek moči uniklo. Nemůže se jednat o nějakou nemoc?
Jedná se pravděpodobně o syndrom hyperaktivního močového měchýře, což je diagnóza, která postihuje odhadem 100 milionů lidí celosvětově. V České republice se s ním potýká až pětina obyvatel. Základním projevem je tzv. urgence, tedy akutní pocit na močení, který nelze překonat. Ten se u pacientů objevuje 8 a vícekrát za den a může být doprovázen právě nechtěným únikem moči. V současné době existuje řada léčebných metod, které efektivně pomáhají zbavit se příznaků onemocnění nebo alespoň zmírnit jeho projevy. Doporučuji vyhledat lékařskou pomoc a nechat si stanovit nejvhodnější léčbu.

4. Minulý týden mi byl diagnostikován OAB a urolog mi nabídl léčbu anticholinergiky. Vyhledala ale, že s nimi mohou být spojeny různé nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, zácpa atd. To mě celkem odradilo a teď nevím, jestli mám takovou léčbu podstoupit. Zajímal by mě proto Váš názor. Děkuji.
Pacientům s OAB, neboli syndromem hyperaktivního močového měchýře, je často předepsána medikamentózní léčba.V současné době patří ke zlatému standardu léčby OAB právě anticholinergika, která uvolňují močový měchýř, tlumí vnímání náplně měchýře a zlepšují jímací příznaky (urgence, frekvence a inkontinence). S nimi bývají spojeny i různé nežádoucí účinky, jak píšete. Nově jsou ale k dispozici moderní preparáty ze skupiny anticholinergik tzv. 3. generace, které jsou bezpečné, a jejich dobrá snášenlivost umožňuje je dlouhodobě podávat.Mají dobrý léčebný efekt, který se pohybuje mezi 70-85 %, kdy dochází k odstranění tohoto problému či jeho výraznému zlepšení.

5. Již nějakou dobu pozoruji, že si manžel občas postěžuje na to, že má problém poznat, kdy si má dojít na toaletu. Říkala jsem mu, že by se mohlo jednat o hyperaktivní měchýř, ale on odmítá zajít s tím za urologem, že tuto nemoc mívají prý jen ženy. Je tedy možné, že má tento problém i muž?
V běžné populaci nad 40 let dosahuje výskyt hyperaktivního měchýře přibližně 18 %, přičemž se zvyšuje s věkem a u osob nad 75 let se pohybuje v rozmezí 31-42 %. Nemoc postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů. Nepíšete, jakého věku je Váš manžel, ale jeho stav by měl posoudit urolog, protože se může skutečně jednat o syndrom hyperaktivního měchýře.

Odpovídala: MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D.,
urolog, Brno

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Poradna odborníka - inkontinence - nejčastější dotazy:

Poradna odborníka - inkontinence - nejčastější dotazy
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
únik moči byla i má slabá stránka!! Myslela jsem si, že tím, že nejsem nejmladší, že se mi to nespraví, ale jsem moc, moc vděčná kamarádce Magdě, která si tímhle už prošla a má to zasebou. Poradila mi Ive, kde je i letáček se cviky pánevního dna, což je taky velká zásluha a jsem moc ráda, že mě to pomohlo!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles