Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 24.01. 2020
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Práce s počítačem ničí oči, pomůže žloutek a mrkání

26. 08. 2014 | Péče o tělo
Syndrom počítačového vidění, tak vědci nazývají souhrn příznaků spojených s nadměrným díváním se na monitor počítače. Provází ho únava očí, bolesti hlavy, suché oči, rozmazané vidění, ale také bolest krku a zad.  Tyto obtíže podle čerstvých průzkumů postihují až 90% lidí, kteří pracují dlouhodobě s počítačem. Martin Škába, kouč zdravého životního stylu radí, jak těmto problémům předejít.

Proč dochází během koukání na PC k většímu namáhání očí? Běžně oko mrká cca 15 x za minutu. Tím stírá nečistoty a obnovuje povrch oka, dodává slzy. Oči jsou pak vlhčí a jakoby promazané pro hladké fungování. Při čtení - ať už na papíře nebo na obrazovce - se ale naše mrkání zpomaluje, až se dostává k počtu menšímu než 6 x za minutu. Když se navíc díváme na monitor, oči jsou více otevřené, zvětšuje se jejich plocha a dochází k většímu odpařování vlhka. Tím vším se oči velmi namáhají.

Práce s počítačem ničí oči, pomůže žloutek a mrkání13 rad, jak chránit oči při práci s počítačem:


1. Dejte očím přestávku. Najděte si vzdálený cíl mimo počítač, podívejte se na něj na dobu minimálně 10 sekund. Pak se zase vraťte zrakem k počítači.

2. Alespoň 3 x denně si zakoulejte očima. Dle tradiční čínské medicíny je doporučováno 9 x ve směru hodinových ručiček a 9 x proti směru.

3. Mrkejte. Myslete na to a pravidelně mrkejte.

4. Dýchejte pravidelně. Využívejte nejlépe pravidelného bráničního dýchaní. Lidé, kteří dlouho zírají do počítače, většinou dýchají velmi mělce, tím se tělo překyseluje a nedostatečně zásobuje kyslíkem. I kvůli tomu se zrak horší.

5. Počítač mějte na nižším stolku, abyste koukali směrem, dolů. Upravte vzdálenost obrazovky – od ní k vašim očím by mělo být 50 až 70 cm. Její výška by pak měla být o 10 až 20 centimetrů pod úrovní vašich očí. Tím bude otevřená menší část oka, budete častěji mrkat a oči se budou více promazávat.

6. Noste raději brýle. Pokud využíváte očních čoček, pak se vaše oči málo lubrikují a kvůli tomu jsou více drážděny.

7. Pravidelná návštěva očaře. Lidé, kteří pracují na počítači déle než 10 hodin denně, by měli
navštěvovat očního specialistu nejlépe každých 6 měsíců.

8. Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, hlavně s tzv. DHA kyselinou. Nejlepší zdroje jsou losos, pstruh, sardinky, sleď. Případně konzumujte doplňky stravy s obsahem omega-3 tuků.

9. Zeleninové šťávy z mrkve, rajčat, papriky, meruněk, špenátu jsou bohaté na antioxidanty z řady tzv. karotenů a karotenoidů, mající velmi pozitivní vliv na ochranu očí a dalších tkání v těle. Při koukání do počítače 6 až 8 hodin za den doporučuji pít alespoň 4 dcl těchto šťáv.

10. Vaječný žloutek ochrání oči. Vhodný je minimálně jeden denně. Pochopitelně „domácí výroby“ nebo z chovu slepic z volného výběhu.

11. Využívejte síly kapusty, která obsahuje vysoké dávky karotenů luteinu a zeaxanthinu, ochraňující vaše oči.

12. Zinek je nesmírně důležitý minerál, který oči potřebují. Zařaďte do svého jídelníčku červenou čočku, hrách, fazole, celozrnné pečivo, ústřice a libové červené maso.
Ing. Martin Škába
13. Pravidlo 20 - 20: každých 20 minut se na dobu 20 sekund a se dívejte mimo počítač.Autor: Ing. Martin Škába
Výživový specialista
www.skaba.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Trávím hodně času za volantem i u počítače a to už mé oči trpěly.Proto jsem dala na radu lékarnice a zkusila kapky ocutein sensitive.Od té doby žádné pálení a červené oči v práci ani po návratu domů.Stačí tak málo - pár kapek, abych své oči ochránila a celkově se cítila líp.
Obrázek uživatelky
profil
Protože počítač používám každý den, a abych uchránila oči co možno nejvíce, koupila jsem si výživu Ocutein Ginkgo, který obsahuje Ginkgo, lutein a vitamíny pro oči prospěšné. večer mě už tolik oči nebolí, lépe zaostřuji a oči celkově vypadají zdravěji.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles