Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Proč se bojí bazénové děti rybníků?

8. 06. 2015 | Výchova
„Bazénové děti“ jsou fenoménem dnešní doby. Čím dál více dětí navštěvuje kurzy plavání. Mnohdy jsou skvělými plavci, přesto je často jen pohled na přírodní koupaliště dokáže zaskočit. Jak jim pomoct, aby byl pro ně pobyt v rybnících zábavou a ne stresem?

Je pravda, že díky obrovskému množství kvalitních plaveckých klubů v České republice se mohou naše děti naučit základní plavecké dovednosti v nejútlejším věku. Patří mezi ně orientace ve vodě, splývání, základní prvky potápění, pády do vody, pravidelné dýchání do vody… Součástí metodické řady jsou i pády do vody v oblečení, záchrana tonoucího, skok do neznámé vody a mnoho dalších dovedností důležitých pro běžný život. Ale pozor!

To vše se učí v průhledné bazénové vodě. Pokud půjdete v létě s předškolním dítětem k rybníku či přehradě, můžete být jeho reakcí překvapeni. Dítě má na respekt z tmavé vody právo. Všichni to vědí, ale nás dospělé možná nenapadne, jak velký vliv mohou mít tyto faktory na malé dítě.

Jen si všimněte těch velkých rozdílů mezi bazénem a přírodním koupalištěm:

Bazén
•    ohraničený a přesně vymezený prostor
•    průhledná voda
•    pevný záchytný bod (okraj bazénu, plavecká dráha)
•    pokud je mělčina a dítě vystačí, dno bazénu je ničím nepřekvapí
•    stálá teplota vody
•    stálé podmínky okolního vzduchu

Proč se bojí bazénové děti rybníků?Rybník, přehradní nádrž
•    neohraničený prostor s různými zákoutími (Je zde riziko přecenění vlastních sil při plavání na druhý břeh. U malých dětí může i velikost rybníka vyvolat nepříjemný pocit).
•    tmavá voda – může působit až děsivě
•    záchytný bod (břeh, lodička, nafukovací matračka, rodičovská náruč) se může zdát daleko
•    dno rybníka (písečné, bahnité, kluzké) může vyvolávat velmi nepříjemné pocity (Kdo by neznal protékající bahno mezi prsty při vstupu do rybníka?)
•    proměnlivá teplota vody (uprostřed rybníka může být teplota vody nižší)
•    proměnlivé podmínky (slunce, stín, vítr…)
Koupání v přírodních vodách je v každém případě krásné. Se staršími dětmi se nabízí neuvěřitelné možnosti dalších dobrodružství, u těch předškolních a mladších by se vám mohlo hodit pár rad…

Jak dítě seznámit s koupáním v rybníce či ve větší přírodní vodní ploše:

1. Nepodceňujte přípravu na břehu: Věnujte s radostí větší časový úsek pohybu na břehu u vody. Stačí zapojit aklimatizační hry, kdy je dítě ve vodě pouze po kotníky. Můžete na sebe stříkat vodu, hrát na honěnou, vyprávět si co je na druhém břehu, pozorovat vážky či hnízdící kačenky.

2. Na dítě nespěchejte! Nechte dítěti čas.
Nepopohánějte ho slovy „Tak už pojď, vždyť to nic není.“ Zapojujte hry postupně do hlubší vody a dítě tak formou zábavy samo udělá pokroky.  Můžete si házet míčkem, dobrá je hra na babu, pobíhání mezi mamkou a taťkou. Dítě samo pozná, kdy se na hlubší vodu už cítí.

3. Nadlehčovací pomůcky:
Obecně jsou různé nadlehčovací pomůcky naprosto nezbytné při samotné výuce plavání. Ale pokud jste s dítětem u vody vy, je vaše náruč rozhodně pro první minuty lepší. Buďte vy tou jistotou. Držte dítě za ruku, vezměte ho do náručí, jste-li dobrý plavec, plavte s dítětem na zádech. Dítě to ocení a společně prožité radovánky u vody budou určitě intenzivnější. Děti většinou vydrží ve vodě déle než rodiče. Pak, z bezpečnostních důvodů, mohou pomoci nadlehčovací pomůcky. Dle plavecké pokročilosti dítěte stačí nafukovací rukávky, plavecká destička, nadlehčovací pás či nafukovací matračka.

4. Nenuťte dítě do potápění!
Můžete být z průhledné bazénové vody zvyklí, že vaše dítě nemá problém s potápěním a lovením různých předmětů ze dna. Tyto schopnosti se mohou v neprůhledné vodě stát těžkým oříškem. V tmavé vodě dítě nic nevidí, a pokud přeci jenom ano, může ho tmavé prostředí spíše od dalších pokusů odradit. Samozřejmě u zkušenějších a starších dětí mohou částečně pomoci brýle. Ale ani tak potápění v tmavé vodě nemusí být úplně tou nejvyhledávanější zábavou.

5. Hloubka vody: Je spousta výborných plavců, kteří bravurně plavou v mělkých vodách. Stačí jim ale říci, že pod nimi je hloubka vody tři metry a všechny plavecké dovednosti se někam vytratí. Může se to stát i vašemu dítěti. Cítíte, že je ve vodě stále nesvé? Že nemá takovou radost jako jindy? Může se stát, že neumí pojmenovat proč a právě hloubka vody ho činí nejistým.

Pobyt u vody je vždy doprovázen obrovským množstvím krásných zážitků. Naučte své děti milovat vodu i to, jak se u ní chovat bezpečně. Letní dny pro nás budou veselejší!

Zdroj, foto: Juklik.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Proč se bojí bazénové děti rybníků?:

Proč se bojí bazénové děti rybníků?
Proč se bojí bazénové děti rybníků?
Proč se bojí bazénové děti rybníků?
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !