Čas malinČas malin Léto - čas jahodLéto - čas jahod Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.07. 2019
Dnes má svátek Čeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Rok otcovské dovolené: S novorozencem zůstaly doma desítky tisíc otců

9. 04. 2019 | Finance
Už více než rok mají Češi možnost čerpat takzvanou otcovskou dávku, která umožňuje novopečeným otcům zůstat na pár dní doma spolu s miminkem a matkou. Za minulý rok tuto možnost využily desítky tisíc otců. Využívat ji mohou i adoptivní rodiče. Co je pro vyplacení dávky potřeba?

Dávky otcovské poporodní péče, zkráceně otcovskou, vyplácejí okresní správy sociálního zabezpečení. Za loňský rok jich zpracovaly a vyplatily více než 43 tisíc.

Dávku využil například manžel Moniky Hubené z Brna, které se v červnu narodilo první dítě. „Jsem za takovou možnost velice ráda, protože první týdny byly opravdu náročné. Manžel využil tuto možnost ve třetím týdnu šestinedělí, takže už jsem mu dokázala vysvětlit, co a jak, a mohl mi tak pomáhat s malým, zatímco jsem doháněla resty v domácnosti nebo i spánek,“ popsala Hubená.

otcovská dovolenáO dávku si může zažádat každý novopečený otec, ale také například adoptivní rodič či pěstoun. Podstatné je, aby byl účastníkem platby na nemocenském pojištění, ať už jako zaměstnanec, nebo jako OSVČ. OSVČ přitom musejí splňovat dobrovolnou účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců před nástupem na otcovskou. Po dobu čerpání dávky, což je jeden týden, ale zároveň nesmí samostatně výdělečnou činnost vykonávat.

Doplňuje také, že nastoupit je potřeba do šesti týdnů poté, co se dítě narodilo nebo bylo převzato do péče. Každopádně se ale dávka vyplácí jen jednorázově. Ani v případě, že se rodičům narodí dvojčata, či vícerčata, se dávka nezvyšuje.

Den nástupu si otec určuje sám a výplatu nelze přerušovat. Dávku potom vůbec nedostanou například lidé ve výkonu trestu odnětí svobody, přestože jsou zařazeni do práce.
Maximálně 9 352 korun

Dávku rodiči vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Je ovšem potřeba, aby rodič v zaměstnání požádal o rodičovskou dovolenou. Také musí zaměstnavateli předat Žádost o dávku otcovské poporodní péče s vyplněnou přední částí. Zaměstnavatel vyplní zbytek žádosti a na konci otcova volna žádost odešle na úřad. OSSZ dávku vyplatí v následujícím měsíci.

Otcovská se vyplácí ve výši 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dovolenou. U OSVČ pak vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem.

Průměrný denní příjem se redukuje pomocí tří redukčních hranic, jako je tomu například u peněžité pomoci v mateřství. V letošním roce denní vyměřovací základ do 1 090 korun zůstává v plné výši, do 1 635 korun se redukuje na 60 procent, a od 1 635 korun na 30 procent. Maximální dávka, které může otec letos dosáhnout, je tak 9 352 korun. U vysokopříjmových zaměstnanců tedy stojí za zvážení, jestli raději nezažádat o klasické placené volno.

Zdroj: společnost Poutko

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !