Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Saunování dětí

29. 12. 2010 | Zajímavosti

V zimním období vyhledáme místa, kde je teplo. I proto stoupá návštěvnost wellness center, které mají sauny. Málokdy v nich ale potkáme děti. Znamená to tedy, že se nesmí saunovat? A pokud ano, platí pro ně jiná pravidla než pro dospělé?


Kdy začít?


Přestože Finové saunují své děti již asi po dvou týdnech od porodu, čeští lékaři mají jiný názor. Teprve v předškolkovém věku jsou děti schopné vyjádřit své reakce na neobvyklé prostředí saunové lázně. Jen je třeba, aby bylo dítě dokonale zdravé a před prvním prohříváním v sauně podstoupilo lékařskou prohlídku.


Jaká teplota?


domaci-saunaDěti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí. Délka prohřívání, která je pro dospělé obvykle 8 - 15 minut, se musí proto zkrátit. Liší se podle věku. Kojenci a mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat 5 minut.


A jakou tedy zvolit teplotu? Nejteplejší místo v sauně je ve výšce asi 175 cm a má mít maximálně 90°C, to znamená, že ideální místo pro saunování dětí je ve spodní části kabiny. Doporučujeme je umístit do 90 cm nad podlahu, kde je pro ně vhodná teplota okolo 65°C, nezapomeňte, že malým dětem stačí jediné prohřátí.


Matky se během prohřívání pečlivě o dítě starají, pokud leží na lehátku, chrání ho svým tělem nebo jej drží v náručí. Větším dětem, které už navštěvují mateřské školky, doporučujeme prohřátí a následné zchlazení dvakrát po sobě. Víc není potřeba. Ochlazování je krátké, u menších dětí probíhá pod sprchou v náručí matky. Nikdy se nepoužívá ledová voda, stačí vlažná.


Výhody saunování


K zisku dostatečné imunity, nikoli ovšem absolutní - i saunové dítě může onemocnět -  se doporučuje saunovat jedenkrát týdně. Vyberte si pravidelný den v týdnu, nejlépe po celodenní práci, navečer okolo 18. hodiny. Příjemné prohřátí nabudí hlad k jídlu a vyvolá uklidnění a následný hluboký osvěžující spánek.


Proč je saunování vhodné i pro děti? Ty, které se pravidelně saunují, nejsou tak často postiženy virózami horních dýchacích cest. Pokud onemocní, je průběh nemoci lehčí a většinou nevznikají komplikace.


Kam jít


Co odborníci rozhodně nedoporučují, je prohřívání se ve veřejných saunách. Své malé děti bych do společného saunování s různými dospělými ve veřejných saunách nevodil hlavně z hygienických důvodů. Nikdy nevíte, kdo tam byl před vámi.


Nejvhodnějším místem pro saunování s dětmi je tedy domácí sauna. Saunu můžete mít jak v rodinném domě, tak v panelovém bytě. Naše firma využije i malý prostor a postaví vám tak saunu na míru.


Správný postup při saunování


1. Očista – před vstupem do sauny se dítě osprchuje vlažnou vodou. Nejprve nohy, poté záda, ruce, břicho a nakonec hrudník. Obličej se opláchne vodou z dlaně.
2. Sauna – dospělí kontroluje reakce dítěte na horko, při neklidu saunu společně opouští.
3. Ochlazení – probíhá v náručí pod sprchou s vlažnou vodou. Hlava se vynechává. Starší děti je lepší ochlazovat na čerstvém vzduchu.
4. Ukončení – dítě se celé osuší i s vlasy. Poté se mu podá ovocná šťáva a uloží se k odpočinku.


Zdroj: Dyntar.com


Karel Dyntar
odborník na sauny


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Stříbrňáky