Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 11.12. 2017
Dnes má svátek Dana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Snová dovolená

7. 10. 2010 | Vaše tipy

Moje snová dovolená sice nebyla nikde ve čtyřhvězdičkovém hotelu all inclusive, ale přece jsem si ji užila plnými doušky a odpočinula si od věčně uspěchaného města. Jezdíme tam každé prázdniny a vždycky se tak nepředstavitelně těšíme. Odříznuti od mobilního signálu a od veškeré civilizace, v lesích nedaleko polských hranic. Jeseníky v plné kráse obklopují naši destinaci.

Je to zděná vilka vybavena starodávným nábytkem, pecí a vyzařující dávnými dobami. Pitná voda teče jen v místní studánce, pramenu Saletty, kam chodíme s kanystry. Někomu se to snad může v dnešní době zdát příliš nepraktické, ale nám to nevadí, protože to k tomuto kraji světa patří.

Vilka je odstrčená z vesničky Travná v Jeseníkách, je tam božský klid. Nedaleko pod ní se nachází rodinný penzionek, který každoročně s oblibou navštěvují cizinci, především Němci a Poláci. A ačkoliv je tato vesnička skrytá v lesích, o památky tu není nouze.

Přímo v místě, kousek od studánky, se nachází krásná poutní kaple Panny Marie Salettské, ke které patří i výše zmíněný radioaktivní pramen a krásná, nově zrenovovaná křížová cesta, na kterou se sjíždějí podívat lidé z širého okolí, i z Polska. Křížová cesta se jako had šplhá do kopce třemi serpentinami a končí schodištěm, po kterém se snadno dostanete zpět dolů k prameni.

Další význačná památka se nachází nedaleko odtud ve městečku Javorník. Na skále nad městem se vypíná překrásný barokní zámek Jánský Vrch. Původně středověký hrad byl teprve v osmnáctém století přestavěn na zámek na popud biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche, který si na zámek přizval hudebního skladatele, výborného houslistu a dirigenta Karla Ditterse z Dittersdorfu a díky němu se Jánský Vrch stal slezským centrem hudby. Doposud je zámek jediným zpřístupněným památkový objektem v jesenickém okresu.

Do Polska je to kousek a tak se každoročně vypravujeme nakupovat na proslulé trhy, nebo se jen tak podívat a vykoupat se v nedalekých Otmuchówských jezerech.

Ve chvílích volna chodíme do lesa, kde hojně rostou praváky, kuřátka a křemenáče, nebo zkrátka vstřebáváme to ticho, klid a božskou přírodu. Už se těším na další prázdniny, kdy se tam chystáme znova.

 

Aaangelika - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Proč jezdit na dovolenou do ciziny, když v naší malebné zemičce je spousta nejen romantických míst...
Obrázek uživatelky
profil
krásna romantika
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles