Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.06. 2018
Dnes má svátek Jan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Snová dovolená

7. 10. 2010 | Vaše tipy

Moje snová dovolená sice nebyla nikde ve čtyřhvězdičkovém hotelu all inclusive, ale přece jsem si ji užila plnými doušky a odpočinula si od věčně uspěchaného města. Jezdíme tam každé prázdniny a vždycky se tak nepředstavitelně těšíme. Odříznuti od mobilního signálu a od veškeré civilizace, v lesích nedaleko polských hranic. Jeseníky v plné kráse obklopují naši destinaci.

Je to zděná vilka vybavena starodávným nábytkem, pecí a vyzařující dávnými dobami. Pitná voda teče jen v místní studánce, pramenu Saletty, kam chodíme s kanystry. Někomu se to snad může v dnešní době zdát příliš nepraktické, ale nám to nevadí, protože to k tomuto kraji světa patří.

Vilka je odstrčená z vesničky Travná v Jeseníkách, je tam božský klid. Nedaleko pod ní se nachází rodinný penzionek, který každoročně s oblibou navštěvují cizinci, především Němci a Poláci. A ačkoliv je tato vesnička skrytá v lesích, o památky tu není nouze.

Přímo v místě, kousek od studánky, se nachází krásná poutní kaple Panny Marie Salettské, ke které patří i výše zmíněný radioaktivní pramen a krásná, nově zrenovovaná křížová cesta, na kterou se sjíždějí podívat lidé z širého okolí, i z Polska. Křížová cesta se jako had šplhá do kopce třemi serpentinami a končí schodištěm, po kterém se snadno dostanete zpět dolů k prameni.

Další význačná památka se nachází nedaleko odtud ve městečku Javorník. Na skále nad městem se vypíná překrásný barokní zámek Jánský Vrch. Původně středověký hrad byl teprve v osmnáctém století přestavěn na zámek na popud biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche, který si na zámek přizval hudebního skladatele, výborného houslistu a dirigenta Karla Ditterse z Dittersdorfu a díky němu se Jánský Vrch stal slezským centrem hudby. Doposud je zámek jediným zpřístupněným památkový objektem v jesenickém okresu.

Do Polska je to kousek a tak se každoročně vypravujeme nakupovat na proslulé trhy, nebo se jen tak podívat a vykoupat se v nedalekých Otmuchówských jezerech.

Ve chvílích volna chodíme do lesa, kde hojně rostou praváky, kuřátka a křemenáče, nebo zkrátka vstřebáváme to ticho, klid a božskou přírodu. Už se těším na další prázdniny, kdy se tam chystáme znova.

 

Aaangelika - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Proč jezdit na dovolenou do ciziny, když v naší malebné zemičce je spousta nejen romantických míst...
Obrázek uživatelky
profil
krásna romantika
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles