Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Špatné známky na vysvědčení mohou děti dovést až k sebevraždě!

27. 01. 2016 | Výchova
Podle statistik si v České republice vezme ročně život 1500 lidí, z toho více než 40 dětí a adolescentů od 10 do 19 let (ČSÚ, průměr let 2005 – 2014). Nejčastějším způsobem je oběšení a skok z výšky. K sebevraždám se uchylují především děti, které trpí konflikty v rodině, týráním, zneužíváním či šikanou.

A ač to může být na první pohled nepochopitelné, častým důvodem jsou rovněž špatné známky ve škole. Podle neurologa MUDr. Martina Jana Stránského chybí totiž dětem a  dospívajícím životní zkušenosti, na jejichž základě se vytvářejí v mozku cesty k sebereflexi. Chybí jim širší nadhled, a proto mohou být příčinou k ukončení života i důvody, které jsou pro dospělé zdánlivě banální.

„Perspektiva, kterou pubescenti a adolescenti vnímají, je omezená jejich současným vnímáním. Nechápou, že je-li jim teď sedmnáct, budou za dalších sedmnáct let chápat ne dvakrát, ale pětkrát tolik, a na všechno nastavují falešnou finalitu. To znamená, že mohou být náchylní k absolutním řešením i na velmi malé opakované popudy. K nim může patřit například tlak rodičů na školní výsledky vycházející z nějakého ideálu dospělých o životě jejich dětí, o společné domácnosti nebo i snaha o jakousi kompenzaci vlastních nedostatků,“
tvrdí neurolog  MUDr. Martin Jan Stránský.

vysvědčeníPodle MUDr. Stránského však žádné dítě nesáhne k sebevraždě, pokud skutečně nemá dlouhodobé problémy. Pokaždé tomu přechází vývoj, v jehož důsledku je část mozku, která má na starost rozhodování, odpojena od těch částí, které poskytují možnost jakékoli sebereflexe. „Vždy je v rodině, ve škole či v blízkém okolí nějaký průšvih, může to třeba být nerovný vztah se sourozencem, nejistota v tom, zda dokáže splnit představy svých rodičů, osamění, nemá-li dítě kamarády. Zhruba čtvrtina dětí stráví minimálně čtyři hodiny denně v hrách na počítači či na sociálních sítích. Zde si vytvářejí svůj umělý svět, který se ale stává jejich jediným  a v něm měří většinu svých odměn, úspěchů a slastí. Sem se však také uchylují se svými problémy, a pokud nenajdou dostatečný počet přátel s uspokojujícími odpověďmi, mohou pocítit naprosté zoufalství. Nemají totiž žádnou jinou možnost kontaktů, na které by se mohly obrátit a s nimiž by mohly mluvit, aby jim mohlo být lépe,“ konstatuje neurolog.

Jedinou prevencí sebevražd dětí a adolescentů je pozornost okolí. Určitou indicií může být, je-li dítě poslušným samotářem, který nezapadá do třídního kolektivu, nemá ani jiné kamarády a  ve svém volném čase je zavřené doma v pokoji. Stejně tak je třeba věnovat pozornost neustále rozrušeným dětem, které se projevují afektovaně, v hovoru s ostatními neustále řeší maličkosti a při psaní používají nadměrně vykřičníky. A hlavně – není pravda, že ten, kdo o sebevraždě mluví, ji nevykoná. Téměř každý, kdo je rozhodnut si život vzít, o tom skrytě či otevřeně hovoří.


MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog
Zdroj: Poliklinika Na Národní


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Vždycky jsem byla zastáncem názoru, že každé dítě nemůže být génius, ale pokud je slušné a má kromě školy mimoškolní aktivity, které ho naplňují, a neinklinuje díky nim k problémovým partám, k braní drog atd., nějaká ta špatná známka vůbec nevadí... Spíš naopak. V běžném životě jsou většinou právě tito žáci úspěšnější než jejich vynikající spolužáci.
Obrázek uživatelky
profil
Vím,že člověka mrzí,že nemá doma nejchytřejší dítě,ale ttresty za známky,to ne,snažíme se dítěti domluvit a pomoct mu v učení,aby se prospěch zlepšil a hlavně povzbudit ho k další práci.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Nikdy jsem se na děti kvůli známkám nezlobila..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles