Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Miminka
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Těhotenství po chemoterapii? Zamrazit vajíčka je možné

9. 03. 2011 | Těhotenství

Ještě nedávno lékaři neuměli zamrazit ženské pohlavní buňky a pak je po rozmražení úspěšně použít. Kryokonzervace (zamražení) vajíček je totiž výrazně náročnější než zamrazení spermií či embryí. Již ale nějakou dobu si s tím čeští specialisté poradí.


Ovšem obrátí-li se na ně samotná žena před chemoterapií s přáním uchovat si své pohlavní buňky, musí očekávat velmi vysoké náklady. Muži jsou na tom v těchto případech výrazně lépe. O podrobnostech hovoří vedoucí embryoložka centra reprodukční medicíny Lucie Zetová.


embryoProblém podle Zetové ani tak nespočívá v přílišné finanční náročnosti kryokonzervace vajíček. Pacientku vyjde zamražení a skladování na cca 10 tisíc korun. Spíš jde o to uhradit celý proces získání vajíček. „Uvědomme si, že získat sperma je velmi jednoduché a nevyžadující žádnou lékařskou intervenci. Naproti tomu k zisku vajíček je třeba podstoupit nákladnou hormonální léčbu a odběr vajíček v anestézii. A kdo léčbu bude hradit, když pojišťovna s touto možností vůbec nepočítá?“ Poukazuje Zetová na české zákony, podle nichž je vyžadována pro léčbu metodami asistované reprodukce přítomnost partnera.

Řešení pro stovky mladých žen?


V České republice ročně onemocní stovky mladých bezdětných žen různým druhem zhoubného onemocnění. I když se jim s pomocí lékařů stále častěji daří nad rakovinou zvítězit, jedním z následků může být poškození vaječníků a následná neplodnost. Pokud se tyto dívky či ženy nechtějí do budoucnosti vzdát možnosti mít vlastní dítě, je v současnosti jedinou finančně dostupnou možností podstoupit léčbu jako pár.  Tedy nechat si v rámci IVF programu odebrat vajíčka, oplodnit je partnerovými spermiemi a vzniklá embrya zmrazit. 


Ale co když se například jedná o dívku či ženu, která nemá životního partnera? „Když by například pacientka napsala prosebný dopis na pojišťovnu, doložila lékařské zprávy, tak by možná dostala od pojišťovny povolení,“ spekuluje nad jedinou možností vedoucí embryoložka s tím, že v ostatních případech by si musela celou léčbu zaplatit.  A její cena se pohybuje v řádu  mnoha desítek tisíc.


Etické problémy


vajickoZetová poukazuje také na to, že zamrazování vajíček či spermií namísto embryí řeší i mnohé etické problémy spojené s asistovanou reprodukcí. „Požadavek mrazit vajíčka byl podepřen vedle přání pacientek v některých zemích i zákony, které v  různé míře limitují možný počet mimo tělo vzniklých embryí. Vajíčko je geneticky, zjednodušeně řečeno, to samé jako spermie. Není zde tedy takový etický tlak na omezení manipulací. Embryo, jako produkt splynutí spermie a vajíčka, je již genetické individuum. Požadavek na jeho  ochranu je zákonitě mnohem větší,“ konstatuje embryoložka. Ovšem zde se kruh uzavírá, eticky je kryokonzervace vajíček sice přijatelnější, ovšem pro samotné ženy ji pojišťovny neuhradí a je tedy velmi drahá.


Více k mražení vajíček


Čeští specialisté v oboru asistované reprodukce se zamrazováním vajíček zabývají již řadu let,  hmatatelné úspěchy se dostavují ale až v poslední době. Je to zajímavé, protože mrazit a uchovávat spermie se daří již několik desítek let. Také kryokonzervační program embryí je nedílnou součástí metodik asistované reprodukce již zhruba 20 let . Kryokonzervace je velmi náročný proces, kdy v každé jednotlivé buňce zárodku musí být část vody nahrazena látkou – kryoprotektivem, které jednoduše řečeno, nemrzne do krystalů.


Při rozmrazování jde pak o proces opačný, kryoprotektivum je opět nahrazeno vodou. Embrya a zárodečné buňky se uchovávají v tekutém dusíku (-196°C), kdy všechny metabolické procesy jsou utlumeny téměř k nule. Vzorky se tedy nacházejí v "bezčasí". Proto ani nestárnou a lze je použít i po mnoha letech.


V čem se  liší proces kryokonzervace ženských pohlavních buněk? „Byť se to na první pohled nezdá, vajíčko je biochemicky a samozřejmě i biologicky (geneticky) něco jiného než oplozené vajíčko, tedy jednobuněčné embryo. Ta odlišnost se mimo jiné projevuje právě v míře přežívání při mražení. Výzkumem se zjistilo, že zmíněné odlišnosti  požadují i jiný přístup  k mražení vajíček. Cestu představuje ultrarychlé mražení a speciální roztoky,“ popisuje Zetová.


Jak pomoci (nejen) onkologickým pacientkám?


vajickoPodle vedoucího lékaře centra reprodukční medicíny Jana Šulce by zřejmě musela být léčba závažně nemocných pacientek vyjmuta z oblasti reprodukční medicíny. „Musí vzniknout samostatný léčebný úkon, který by zahrnuly pojišťovny do svého sazebníku. Tím odpadne problém s legislativou, nepůjde přímo o asistovanou reprodukci a nebude tudíž nutný souhlas partnera. Dále může vše při léčbě probíhat podobně jako při IVF, tedy při mimotělním oplodnění. Pravděpodobně bude rozumné úhradu tohoto výkonu limitovat na jeden pokus za život, s možnou výjimkou při neúspěšném odběru,“ konstatuje vedoucí lékař.


Na problém jak pomoci samotným, vážně nemocným ženám, lze narazit i v řadě zemí v zahraničí. Zájem je i o zamrazení vajíček „do rezervy,“ tedy bez zdravotní indikace. „Pak by žena musela i nadále celý léčebný proces hradit. Bude-li ale platit výše uvedené, odpadne problém se souhlasem partnera,“ uzavírá Šulc.


Zdroj: GEST


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
se stébla chytá, nač ty katastrofické vize?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles