Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Z dovolené jsme si přivezli pár mušliček... a tasemnici

19. 08. 2010 | Praktické rady

To, že je před cestou do zahraničí dobré myslet na očkování, to už asi víte. Ale stačí se zakousnout do nemyté zeleniny či ovoce, napít nebalené vody, a ve vašem těle se může octinout parazit, kterého bude těžké se zbavit. Neplatí to ale jen v zahraničí, víc o tom ví MUDr. Alena Lukešová.

 

I u nás se běžně setkáváme s parazity, a to ani nemusíme vážit dlouhou cestu. Nejznámější je toxokaróza – škrkavka psí - a askarióza – škrkavka dětská. Nejčastěji onemocní děti, které si hrají venku a jsou tak v kontaktu s půdou kontaminovanou výkaly. Vajíčka těchto červů se pak rukama dostanou do úst. Dodržování základních hygienických pravidel včetně mytí rukou a omývání potravin je základem prevence.


Rizika tropů a subtropů

Při cestách do tropů a subtropů je nejčastěji český turista postižen průjmovými onemocněními a může se setkat například se střevními prvoky - giardózou a amébózou. Giardióza je velmi častá v Indii, Nepálu, subsaharské Africe, jižní a střední Americe. Prvok Guardia osídlí tenké střevo a způsobuje vodnaté průjmy, nadýmání a často bolesti břicha. Stolice je zpěněná a hnilobného zápachu.

 

Améby osídlují tlusté střevo a zapříčiňují také průjem, někdy s příměsí hlenu, krve a nutkavé pocity na stolici (tenesmy). Zrádná je i několikaměsíční inkubační doba a přechod do chronického stádia i bez zjevných příznaků. Nebezpečná je mimostřevní forma v podobě jaterního abscesu, kde nemocný trpí vysokými horečkami a těžkou únavou. Proto je důležité u přetrvávajících obtížích a po dlouhodobém pobytu vyhledat lékaře a přeléčit se.


Pozor na jídlo, pití a bosé nohy

Jako nechtěný suvenýr si lze přivézt helmintózy, nákazy způsobené červy, jakými jsou hlístice, tasemnice, střevní či tkáňové motolice, jedná se o schistosomózu, ankylostomózu, trichuriózu, askariózou a krytosporidiózu. K nákaze dochází nejčastěji při konzumaci neupravené vody, používání ledu do nápojů a konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin, mas, plodů moře, syrové zeleniny či obecně z jídel kontaminovaných cystami prvoků či vajíčky červů.

 

Dalším způsobem nákazy je i kontakt s půdou kontaminovanou larvami červů a hlavně se sladkou vodou obsahující zárodky motolic.

 

Kontaminovaná voda a potraviny hrají roli u askariózy a trichuriózy, kdy se opět člověk nakazí vajíčky.

 

K ankylostomóze dochází průnikem larev z vlhké půdy a proto je lépe nechodit naboso. Velmi frekventovanou parazitózou je schistosomóza, známá pod názvem bilharzióza, kterou způsobují pohyblivé larvy motolic žijící ve sladké vodě. Vyskytuje se v různých formách v Africe, Arabském poloostrově, Středním Východě, Brazílii, Venezuele, Karibiku, Asii a Oceánii. Rizikové je koupání, brodění, jízda na raftech a mytí v takové vodě. Prvními příznaky bývá svědivá vyrážka – cerkáriová dermatitida v trvání asi 3 dnů a za několik měsíců se objevují dle typu bolesti svalů, zimnice, horečky, únava, průjem, bolesti břicha, nechutenství, kašel, krvácení při močení atd.

Až půl miliardy lidí ročně onemocní malárií

 

Nejvýznamnější parazitární infekcí pro turistu stále zůstává malárie, jež postihuje asi 100 zemí a ročně v nich onemocní až půl miliardy lidí. Můžeme si ji přivézt především z Afriky, jihovýchodní Asie, Indie, jižní a střední Ameriky a Tichomoří. Původcem malárie jsou 4 druhy prvoků napadající červené krvinky, jaterní buňky a vyvolávající formy malárie označované jako: terciána, kvartána a tropika. Prvok je přenášen komárem z rodu Anopheles a člověk se nakazí samičkami komára sajícími jeho krev. Nemoc začíná horečkou, zimnicí a třesavkou v záchvatech, které se opakují. Po poklesu teploty následuje silné pocení. Malárie nás může ohrozit i na životě, především tropika. Pro by měl každý cestovatel mířící do zemí s výskytem malárie konzultovat prevenci či samoléčbu s lékařem z cestovní medicíny. Antimalarika se nasazují podle druhu prvoka – plasmódia - a lokality.

 

Z dalších nákaz přenášených hmyzem nás ohrožuje také leishmanióza. Nemoc je způsobena prvokem a nakazíme se hmyzem sající krev. Podle klinických projevů se rozlišují 3 formy leishmaniózy. Setkat se s leishmániemi můžeme v Iránu, Afgánistánu, Sýrii, jižní a střední Americe. Do ČR je nejčastěji zavezena z Řecka, Chorvatska, Itálie, Kypru, Turecka, Izraele. Inkubační doba může být několik měsíců, ale i let. Onemocnění bývá velmi vážné (viscerální leishmanióza).

 

U nákaz přenášených hmyzem je základní výbavou repelent s vysokým obsahem účinné látky (DEET, např. Expedition Plus 50% nebo účinnější Expedition Plus 95%) a vhodné oblečení pro večerní pobyt venku.

 

Po návratu z tropů při zdravotních obtížích (např. horečka, průjmy, vyrážka a další…) navštivte specializované pracoviště se zaměřením na cestovní lékařství.

 

Zdroj: Ordinace.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ze se mi to zatim vse vyhyba. diky prevenci
Obrázek uživatelky
profil
Já jsem si takhle přivezla kousnutí od písečné blechy.Je to velmi nepříjemné.Po dovolené jsem musela navštívit kožní lékařku a po vypálení jsem se toho konečně zbavila.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Šperky