8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Šedý nebo zelený? Dva zákaly, dva různé problémy

17. 08. 2012 | Nemoci
Žijeme déle, obklopeni pohodlím, moderními technologiemi. Úměrně tomu se mění i zdravotní problémy, které musíme řešit. Například šedý zákal (katarakta), degenerativní onemocnění čočky, komplikuje život přibližně polovině lidí nad šedesát a operace šedého zákalu je dokonce nejčastěji prováděnou operací ve věkové kategorii nad 65 let.

Často od svých pacientů slýchám argument, že naše babičky, prababičky operaci šedého zákalu nepotřebovaly. Jenže dnešní generace seniorů žije úplně jiným způsobem života, než žili jejich rodiče a prarodiče. Náročnost vidění je dneska mnohem vyšší, řada seniorů pracuje s počítačem, rádi čtou, chodí do divadla, do kina, řídí auto, dívají se na televizi... Naši předci takovéhle vymoženosti, ale vlastně pasti na oči neznali,“ potvrzuje chirurg Prim. MUDr. Petr Novák.

Operace oční čočkyŠedý zákal se však nevyhýbá ani mladším jedincům. Příčinou může být vážný úraz oka, cukrovka, kouření nebo může jít také o vrozenou vadu. Dobrá zpráva je, že oftalmologové dokážou problémy vidění související s šedým zákalem řešit – operativním vložením nitrooční čočky. Léčba kapkami ani tabletami v tomto případě nefunguje. Pacient si může vybrat, zda mu bude implantována monofokální čočka, nebo si v rámci nadstandardní péče, kterou umožňuje nový Zdravotní zákon, připlatí za multifokální čočku.

Rozdíl vysvětluje Prim. MUDr. Petr Novák: „Monofokální čočka řeší jednu ohniskovou vzdálenost, takže člověk s implantovanou monofokální čočkou vidí perfektně na dálku nebo na střední vzdálenost nebo na blízko, ale na zbývající dvě vzdálenosti potřebuje brýle.  Pokud se rozhodne pro multifokální čočku, jedna korekce stačí na dálku, na práci s počítačem i na čtení, zkrátka vidí bez brýlí na jakoukoliv vzdálenost.“

S šedým zákalem bývá laiky často zaměňován zelený zákal (glaukom). Také jeho výskyt se zvyšuje se stoupajícím věkem a postihuje 2 až 3 % populace. Tohle progresivní oční onemocnění se projevuje hlavně zúžením zorného pole, kterého si málokdo sám všimne. Proto oční lékaři, včetně Prim. MUDr. Petra Nováka, nabádají po čtyřicítce ke každoročním preventivním očním kontrolám, které mohou včas odhalit případná rizika.

Zelený zákal je důsledek dlouhodobě působícího vysokého nitroočního tlaku na citlivé nitrooční struktury. Pokud lékař odhalí vysoký nitrooční tlak, předepíše kapky na jeho snížení a je tak velká pravděpodobnost, že zelený zákal u pacienta nikdy nedojde do konečného stádia – destruktivního trvalého poškození zraku. To, že je někdo léčen tzv. se zeleným zákalem zpravidla znamená, že mu byl odhalen zvýšený nitrooční tlak a je pod kontrolou,“ upřesňuje Prim. MUDr. Petr Novák.

Zdroj, foto: Refrakční centrum Praha

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
taky si ty dva zákaly pletuSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
ve 30 letech mi zjistili zelený zákal,a tak jak je napsáno,nafasovala jsem kapky a chodím každé 3 měsíce už 17 let na kontrolu
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles