Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 13.12. 2017
Dnes má svátek Lucie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se vypořádat s každoročními záněty dýchacích cest? Používejte hlavu!

27. 01. 2015 | Nemoci
Možná vás to letos ještě nepřepadlo, ale o to víc se toho momentu děsíte, zvláště pak ve chvílích, kdy většina kolegů ve vaší bezprostřední blízkosti nebezpečně posmrkává a pokašlává. Každoroční bitva s „bacily“, které neúprosně útočí na naše horní dýchací cesty, je unavující. Většina z nás se snaží udělat pro zachování zdraví maximum, a tak polykáme kvanta vitamínů a snažíme se v hromadné dopravě nedýchat. Přesto uniknou jen ti šťastnější z nás, jejichž imunita je hodna vědeckého zkoumání.

Ti ostatní začínají v průběhu podzimních a zimních měsíců z ničeho nic popotahovat, někde na hrudníku pociťují zvláštní tlak a při snídani je překvapí počínající bolest v krku.  Rok co rok, pod tíhou podobných obtíží trpí a snaží se různě pokoutně léčit, jen aby nemuseli k doktorovi a na nemocenskou, která je připraví o značnou část příjmů.

Všechny možné „itidy“

Infekce horních cest dýchacích se týká nosních dutin, nosohltanu a také hrtanové části hltanu. Z těch nejznámějších onemocnění jmenujme například rhinitidu (zánět nosní dutiny neboli rýmu), akutní faryngitidu (akutní zánět hltanu), laryngitidu (zánět hrtanu na hranici horních a dolních cest dýchacích) nebo tonzilitidu, což je velmi neoblíbený zánět mandlí neboli angína. Zánět hrtanu také může lehce přejít i do zánětu průdušnice a průdušek.

Jak se vypořádat s každoročními záněty dýchacích cest?Podle MUDr. Petry Bruthansové je nárůst onemocnění dýchacích cest v tomto období dán celkovým oslabením organismu a také výrazně delší dobou pobytu v uzavřených prostorách na rozdíl od jarních a letních měsíců. Svou roli hraje i nedostatek vitamínů ve stravě a málo slunečního svitu. Respirační onemocnění zároveň patří mezi jednu z nejčastějších příčin návštěvy nemocného v ordinaci praktického lékaře.

Co je vlastně zánět?

Až 80 % akutních infekcí je sice vyvoláno viry a pouze pětina bakteriemi.  Nicméně jsou to právě bakterie, které také často napadají viry napadenou sliznici a dochází pak k takzvané superinfekci, která se typicky projeví zhoršením obtíží po několika dnech probíhajícího onemocnění.

K čemu vlastně v těle dochází? Viry či bakterie vyvolávají v těle zánět - přirozenou imunitní reakci, kterou se tělo snaží odstranit příčinu obtíží. Ten se obecně projevuje zvýšenou teplotou, otokem, zarudnutím postižené oblasti a s tím související bolestí a zhoršením funkcí napadeného orgánu. Kupříkladu u nosní sliznice se jedná o zvlhčování, ohřívání a čištění vdechovaného vzduchu, což zánět omezuje.

Jak už bylo řečeno, nejčastěji se jedná o zánět virového původu. Ten však dokáže citlivou sliznici oslabit natolik, že následná bakteriální infekce nemá problém s překonáním přirozené obranyschopnosti.

„Nejčastěji se ORL záněty projevují pálením až bolestí v krku, jež může vystřelovat do uší a pod úhel dolní čelisti, někdy dochází k reaktivnímu zvětšení lymfatických uzlin na krku. V případě postižení nosohltanu a dutiny nosní se přidává pálení v nose, rýma a nosní neprůchodnost. Celkové příznaky mohou být různě výrazné, od mírně zvýšené teploty po horečky se zimnicemi a třesavkami, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. U dětí se může přidávat zvracení či bolesti břicha,“ popisuje příznaky doktorka Bruthansová.

Léčba s rozumem

Pacienti s těmito problémy přitom často dosahují dvou různých extrémů. Buď ve snaze za každou cenu zastavit nastupující chorobu vytahují nespotřebovaná antibiotika (či o ně žádají svého lékaře) nebo naopak příznaky podceňují a snaží se nemoc „přechodit“. Okamžité nasazení antibiotik „pro jistotu“, stejně jako naprostá ignorance varovných příznaků vyčerpaného organismu, jsou chybou. Léčba zánětů horních cest dýchacích virového původu spočívá v režimových opatřeních (klidový režim, dostatek tekutin) a zejména v užíváních vhodných prostředků sloužících k tlumení nežádoucích příznaků, urychlení hojení a omezení rozvoje možných komplikací.  

Zdroj: Bioparox

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Já mám dobré zkušenosti s mořskou vodou, pokud jde o rýmu. Užíváme celoročně a fakt nás rýmy zdaleka tak netrápí. Starší syn na rýmu trpěl hodně už od miminka, a já se hrozně bála odsávaček, takže teď u mladšího už dávám kapky s mořskou vodou /Quixx Baby/ pro jistotu preventivně. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Alenasilha: Jakou bereš hlívu? Taky ji beru, kupuju už více jak rok tu nejsilnější 800mg, s tou jsem spokojená nejvíce.
Obrázek uživatelky
profil
přes veškerou prevenci jsem od pátku v posteli a na antibiotikách
Obrázek uživatelky
profil
taky se držím ,díky hlívě ústřičné
Obrázek uživatelky
profil
Záněty průdušek znám až moc dobře, poněvadž jsem astmatik, ale v poslední době se mi osvědčil Wobenzym. Musím zaklepat, letos jsem zatím žádné problémy neměla.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles