Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.10. 2018
Dnes má svátek Vendelín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Když se z osmi stane sedm

17. 08. 2010 | Vaše příběhy

TOHLE JE SKUTEČNÝ PŘÍBĚH! Bylo jich celkem 8 - máma a sedm dětí. Tatínka už neměli, vzal jim ho strom. Bydleli v malém domku na kraji vesnice. A ten rok se příliš neurodilo ...

Přes léto a na podzim to ještě nějak zvládali. Mohli chodit do lesa a sbírat houby a ovoce. I ten nejmladší dvouletý se tenkrát musel zapojit. V zimě to už bylo horší. Měli sice něco málo oříšků a smrkových semínek a ze žaludů dělali mouku, ale počátkem března došlo i to. A zima bývá v horách dlouhá.

Ze sousedů nebyl, kdo by pomohl, všichni na tom byli stejně. Někteří i hůř. ... A právě tehdy Pavlík onemocněl. Bylo mu, myslím, 8 let. Hrozně moc kašlal a měl horečku. Maminka ho uložila na pec a přikryla dekami. Vařila mu bylinkový čaj, ale nic nepomáhalo a doktor byl daleko. Pavlík víc a víc chřadl a za týden už to nebyl ten živý chlapec jako dřív. Skoro pořád spal, a když nespal, blouznil z horečky. Většinou nás ani nepoznával.

Mamince se tenkrát někde podařilo sehnat pár brambor a kousek řepy. Uvařila kaši a podělila nás - nás šest. Sama si skoro nevzala. Pamatuji si, jak tenkrát jako zázrakem Pavlíkovi udělalo trochu líp a on slezl dolů a prosil taky o jídlo. Ale maminka se otočila a dělala, že ho nevidí. Zahlédla jsem v jejích očích slzy... Pavlík se vrátil nahoru, lehl si… a za dva dny umřel. Pochovali jsme ho pod starým dubem.

Dnes už to chápu, proč to maminka musela udělat. Chtěla zachránit všechny své děti, ale nemohla, nešlo to. Tak to musela zkusit jen u nás zdravých. A dokázala to, i když vím, jak moc se kvůli tomu do konce života musela trápit...

Tenhle příběh mám od své babičky. Byla jedním z těch sedmi sourozenců. Když mi ho vyprávěla, plakala.


Notburga

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Deti by nikdy nemely umrit driv nez rodice..Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
také viděla, když to vyprávěla v televizi v dokumentu o válce. Takže máš kořeny v Rusku?Bylo to v telce jednu neděli dopoledne v květnu nebo červnu. Také mne ten příběh velice dojal.
Obrázek uživatelky
profil
Smutný příběh, smutná doba. Každou matku bolí a rána se nikdy nezhojí, když přežije své dítě,vím z vlastní zkušenosti.
Obrázek uživatelky
profil
opravdu velice smutný příběh,nemám co bych k tomu dodalaSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
No, tak to tedy byla skutečně hrozná doba, ani nevím, co k tomu více napsat
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles