Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.06. 2018
Dnes má svátek Květa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Komáři útočí, aneb jak pořídit správný repelent

24. 07. 2010 | Praktické rady

Letošní chladné jaro, vydatné deště a četné lokální záplavy způsobily přemnožení komárů, kteří jsou ještě agresivnější než v předešlých letech. Zákeřný hmyz může člověku způsobit vážnou alergickou reakci, či na něj přenést některé z nebezpečných onemocnění. Účinnou ochranu představuje správně zvolený repelent. Jak takový repelent vybrat a na co si dát při jeho nákupu pozor? Zde je několik rad, které vám pomohou zorientovat se v široké nabídce přípravků.


Co je vlastně repelent?


Repelenty jsou k dostání ve všech cenových relacích, ale dívat se pouze na cenu se u repelentů nevyplácí. Zákazníci by si především měli dát pozor na účinnou látku, kterou repelent obsahuje, a také na to, jak dlouho přípravek účinkuje. Nejznámější repelenty jsou vyrobeny na dvou typech chemických bází.


komarNejčastěji užívanou účinnou látkou je permethrin  a picaridin. Ten je schopen potlačit pach kyseliny mastné vylučované pokožkou lidského těla a ztížit identifikaci oxidu uhličitého obsaženého ve vzduchu, který vydechujeme. Tím znesnadňuje komárům a jinému obtížnému hmyzu rozpoznat přítomnost lidského organismu. Při koupi repelentu si tedy ověřte, kolik procent účinné látky prostředek obsahuje,“ říká Kateřina Bitomská.


Skutečně silnou ochranu představují přípravky obsahující látku DEET. Jedná se zřejmě o nejúčinnější chemikálii, která stejně jako picaridin hmyz nezahání, ale člověka před hmyzem maskuje. Látku používali američtí vojáci bojující za druhé světové války v tropických a subtropických oblastech. K civilnímu užití byla uvolněna v roce 1957 a od té doby zachránila tisíce životů, jelikož se ukázala být účinnou ochranou před hmyzem přenášejícím malárii nebo Lymskou boreliózu.


Oproti jiným přípravkům mají repelenty obsahující DEET tu výhodu, že jsou účinné poměrně dlouhou dobu. Například repelent s 50% obsahem složky DEET nanesený ve velmi malém množství (stačí pokrýt několik bodů na těle, například zápěstí a kotníky) vydrží účinkovat až 8 hodin.


Pozor na prošlé repelenty!


Zákazníci by při výběru vhodného repelentu rozhodně neměli zapomínat zkontrolovat jeho datum spotřeby. Jde o zdánlivou samozřejmost, které ale stále hodně lidí nevěnuje pozornost. „Je třeba dávat si pozor na prošlou dobu spotřeby repelentu, protože komáři mutují a staré repelenty by již nemusely být účinné. Tyto výrobky se rok co rok zdokonalují tak, aby spotřebiteli poskytly komplexní ochranu v boji proti hmyzu. Radím proto, aby si lidé zkontrolovali původ a datum výroby svého repelentního přípravku a pokud možno si každý rok pořizovali nový,” říká Kateřina Bitomská.


Pokud se při výběru přípravku proti hmyzu řídíte jeho cenou, platí i v případě repelentu fakt, že vysoká cena má své opodstatnění. Dražší přípravky zpravidla obsahují větší poměr účinné složky a tím pádem déle vydrží. Samozřejmě, že ne vždy je vyšší cena zárukou kvality. Doporučuje se proto opravdu pečlivě sledovat příbalové letáky a informace o složení. 


Výskyt Lymské boreliózy: Češi jsou opět první!


komarV některých případech mohou být repelenty v boji s nebezpečným hmyzem daleko účinnější formou prevence nežli například očkovací vakcíny či antimalarika. Počet známých infekčních onemocnění se totiž blíží skoro stovce, ale farmaceutické přípravky jsou vhodné vždy jen pro některé z nich. Proto má používání vhodných repelentních přípravků zásadní význam pro předcházení potenciální nákazy.


Nebezpečí infekčního onemocnění a zvýšeného výskytu zdraví škodlivého hmyzu dokládají i celoevropské průzkumy, které Česko hodnotí jako region s vůbec nejvyšším výskytem klíšťat a počtu případů onemocnění Lymskou boreliózou a infekčním zánětem mozkových blan (encefalitida) v celé Evropě. Ročně je u nás infikováno pět až sedm tisíc osob. Alarmující čísla jsou dostatečným důvodem ke zvolení vhodné prevence, která je tím nejsnazším způsobem, jak ochránit své zdraví.


To si naštěstí uvědomuje stále více Čechů, kteří se zvlášť před letními prázdninami zásobují prostředky proti hmyzu. „V posledních měsících jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po speciálních repelentech. Ty bojují s konkrétním typem hmyzu a zároveň mají prodlouženou dobu účinnosti. Narůstá i poptávka po variantách repelentů, které jsou šetrné k pokožce a jsou vhodné i pro děti. Kromě toho, že působí jako ochrana proti hmyzu, obsahují často i D-Panthenol, výtažky z aloe vera nebo UV faktor. Zákazníci se chtějí vyhnout obtěžujícímu hmyzu nejen na cestách, ale i doma, což dokazují prodeje elektrických strojků a náplní do nich, které tvoří polovinu z celkových prodej přípravků proti hmyzu,” doplňuje Kateřina Bitomská .


Zdroj: itesco.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
kdyby byl 1 komár na 5km, tak určitě štípne mě Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
obávám se, že pokud se pohybujete v místech s vyšším výskytem komárů, tak 100% ochrana neexistuje, ať si reklama říká co chce.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles