Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 03.07. 2020
Dnes má svátek Radomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Moudří lidé říkají, že dějiny se opakují

8. 06. 2019 | Vaše příběhy

Velké Uherce, rok 1920

 
Do prostorných stájí rodiny Thonet nesměle vstupuje časné ráno. Jezdecká kobylka, Syrma Salejka, arabský polnokrevník,  neklidně stříhá ušima. Čeká na svou velitelku, na malou princeznu. Princezna však nepřichází tak jako po jiné dny. Neklid v kobylce roste. 

Konečně se otevírají vrata stáje. Přichází mladá Suzzy Thonet.  Naděje a pýcha rodu Thonetů.  Sajelka od radosti zařehtá. Vidí její strhanou tvář, neupravené vlasy. To bezesná a probdělá noc vtiskla do její tváře svou druhou pečeť.  Pečeť smutku.

Mladou thonetku pronásledují slova, která si musela vyslechnout včera večer. „Se synem ševce Valenta Spače z Oslian se více scházet nebudeš, to je moje poslední slovo, to není partie pro tebe ...“ Rozrušená nasedá na svého koníka, nepřítomně drží uzdu v rukách. V myšlenkách je opět v Oslanech u sochy svatého Jana Nepomuckého, nedaleko kostela, protože tam se naposledy s mladým Valentou viděli.  Salejka cifrovaně kráčí po široké kamenné cestě, kterou teprve nedávno vybudovali.  Ve snaze rozveselit svou paní začíná klusat směrem na Kolačno. Její klus prochází v cval. V kobylce se ozvaly geny jejích dávných předků.  Suzzy nezvládla ten cval. Malý klobouček, dovoz z Paříže, jí padá z hlavy. Dlouhé vlasy jí vlají jako papežské zástavy nad Vatikánem v čase konkláve. Uzda se jí vymkne z rukou. Padá ... Vidí naposledy modré nebe a bílé mraky.  Pak už jen tmu ...

Sedlák Ondro těžkým krokem kráčí do vesnice. A tehdy ji uviděl ležet v trávě. Ruce roztažené, jakoby chtěla naposled obejmout všechny sirotky, kterým potají rozdávala bonbony a koláče. Masivní šperk z jantaru, jaký s oblibou nosily ženy ruských knížat, se leskne v blátě nedaleké cesty. Šperk jakoby se vysmíval a potvrzoval Šalamounův výrok o tom, že všechno pomine a zůstane jen pocit marnosti. Starý Ondro přikládá ucho ke rtům dívky, chce vědět, zda dýchá. Zvedá její víčka. Ale už to ví. Cítí to. Je mrtvá. Tvrdou dlaní si utírá slzu, co mu stéká po tváři. Něžně ji bere do náručí a pomalým krokem schází k zámku Thonetovců. Za ním, se svěšenou hlavou, jde kobylka Syrma Salejka. I její velké oči jakoby plakaly ...
 
Resumé
 
Když firma Gebrüder Thonet (bratři Thonetovci) koupila v roce 1865 od hraběte Kegleviča ve Velkých Uhercích zámeček, velkostatek i s okolními lesy o rozloze téměř 4000 ha, nikdo nevěděl proč. Teď to už víme. Rozhodujícím faktorem byla cena bukového dřeva a levná pracovní síla. Tím, že rychle pochopili strategii obchodu, to znamená prodávat své výrobky levněji než konkurence, pronikli na všechny trhy. Svého času firma zásobovala nábytkem celou Evropu, od Moskvy přes Marseille až do Madridu. Dokonce pronikli i do zámoří. Chicago a New York prověřilo kvalitu jejich výrobků. Jen nikdo nevěděl, že židle, na které právě sedí, je vyrobena v malé vesničce, která se dnes jmenuje Velké Uherce.

Pokud moudří lidé tvrdí, že dějiny se opakují, musíme jim dát za pravdu. Určitou paralelu mezi dneškem a minulostí vidíme i dnes. I v současnosti ekonomicky silní jedinci kupují svým dětem to nejdražší, co současný trh nabízí. Silná auta, luxusní dovolené, značkové oblečení. Otázkou však je, zda to je i správné. Či méně není někdy více. A co dodat na fenomén nazývaný láska? Jen tolik, že její míru určuje velikost utrpení. Z různých příčin láska neopětovaná je právě ta nejkrásnější a nezapomenutelná.

Vilka - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Moudří lidé říkají, že dějiny se opakují:

Moudří lidé říkají, že dějiny se opakují
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
zajímavé..u nás byla taky továrna Thonet-později TON..Byla tu výroba židlí .. nyní na pozemcích stoji Tesco a KFC..
Obrázek uživatelky
profil
článek jste jen přeložila? Tady už je možné úplně všechnoSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
avšak smutný článek.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
máte pravdu -avsak článok som preložila do češtiny so súhlasom
Obrázek uživatelky
profil
Zarazilo mě, že téměř stejný článek vyšel v roce 2008 na webu MY Horná Nitra ve slovenštině s názvem Múdri ľudia vravia, že dejiny sa opakujú alebo Smrť v sedle koňa, autor Marián Pös.

Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles