Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.06. 2018
Dnes má svátek Květa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Očkování proti HPV, planým neštovicím a proti chřipce

18. 05. 2011 | Péče o tělo
Očkování proti HPV

HPV neboli lidské papilomaviry jsou viry, které mohou způsobovat rakovinu děložního čípku. Ročně je v ČR onemocnění diagnostikováno u více než 1000 žen a přibližně 400 z nich na rakovinu děložního čípku umírá. Přenos je spojen s pohlavním stykem, ohroženy jsou tedy všechny sexuálně aktivní dívky a ženy. Očkování jako prevence HPV infekce, je doporučováno ještě před zahájením pohlavního života.

Většina očkovacích kalendářů v Evropě doporučuje HPV vakcinaci mezi 12 – 14 rokem věku. K tomu se připojují i Česká vakcinologická společnost a Odborná pediatrická společnost, které doporučují očkovat dívky nejlépe ve 13 – ockovani14 letech věku.

Očkování proti HPV spolu s pravidelným screeningem představuje vhodnou prevenci této nemoci. Z očkování mohou profitovat i sexuálně aktivní ženy. Vakcíny určené k očkování proti rakovině děložního čípku umí stimulovat imunitní systém lépe než samotná infekce. Ochrana získaná očkováním je proto daleko vyšší než po prodělání infekce. Proti HPV infekci se očkuje ve 3 dávkách během půl roku. Potřeba přeočkování u HPV vakcín nebyla dosud stanovena.

Očkování proti planým neštovicím

Plané neštovice představují pro dospělého několikanásobně vyšší riziko než pro dítě. Na pozoru by se měli mít všichni, kteří v dětství nemoc neprodělali či proti ní nejsou chráněni očkováním. Zejména vhodné je očkování pro zdravotnický personál či rodiče dětí. Mezi osoby s vysokým rizikem expozice či přenosu patří ženy ve fertilním věku, dále učitelé, studenti žijící na kolejích, lidé pracující s dětmi či cestovatelé. Očkovat by se také měli mladí dospělí před studijním pobytem v USA.

Očkování proti chřipce

Chřipka je vysoce nakažlivé horečnaté onemocnění dýchacích cest způsobené nejčastěji chřipkovými viry A a B. Chřipka se vyskytuje každý rok nejčastěji v zimních měsících, každoročně postihne 10 % světové populace a v době pandemie dokonce 40 – 50 %. Přenáší se kapénkovou infekcí. Na rozdíl od běžných virových infekcí horních cest dýchacích, jež probíhají vesměs mírně, je chřipka závažné onemocnění. Každoročně zapříčiní úmrtí tisíců lidí na celém světě.

Přesto je očkování proti chřipce u nás hromadně podceňované. Oproti světu dosahujeme dlouhodobě nízké proočkovanosti (evropský průměr cca 30 %, ČR 5 – 7 %), a to je pro určitou skupinu obyvatelstva očkování hrazené v rámci státního pojištění. Jedná se zejména o osoby chronicky nemocné či po transplantaci. Zvlášť důležité je i pro osoby starší 60 let věku či starší osoby žijící v kolektivních zařízeních např. v domovech pro osoby se zdravotním postižením.

Pro ostatní dospělé spadá každoroční přeočkování proti chřipce do kategorie volitelného očkování. Potřebná je jedna dávka vakcíny, jejíž cena se pohybuje kolem 300 Kč.

Velký význam má očkování proti chřipce také pro těhotné ženy. Členové Národní imunizační komise jej doporučují kdykoli v průběhu těhotenství a vzhledem k pozitivnímu vlivu na imunitu ženy i dítěte podporují očkování těhotných i odborníci z České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.

Autoři:
doc. MUDr. Roman Chlíbek, PhD. Česká vakcinologická společnost ČLS JEP, doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, MUDr. Zdeňka Jágrová, Protiepidemický odbor Hygienické stanice hl. m. Prahy

Zdroj: Česká vakcinologická společnost

Veronika J.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Nad očkováním proti rakovině děložního čípku jsem mávala rukou a klasicky si říkala, že mě se to stát nemůže. Nejsem přece nijak promiskuitní, tak co. Teď už vím, že jsem si mohla ušetřit spoustu nervů a to má vyšetření ještě nejsou u konce. Dceru, pokud ji budu mít, určitě nechám naočkovat včas.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles