Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.01. 2020
Dnes má svátek Drahoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Osek a Rýzmburk

13. 05. 2017 | Česká republika

Město Osek leží v Krušných horách asi 100 km od Prahy, nedaleko německých hranic. Říká se mu též město mnichů a horníků. V jeho okolí se kdysi těžil cín a stříbro. 

Dnes je to klidné a tiché město. V centru města stojí za podívání architektonicky cenný komplex cisterciáckého kláštera, který byl založen na konci 12. století. Dominantou rozsáhlého areálu je opatský chrám Nanebevzetí  Panny Marie.  Dnešní podobu získal klášter kolem roku 1712 – 1718 barokní  přestavbou.  Vznikla tak trojlodní bazilika s presbytářem a bočními loděmi. Stěny a klenby mají bohatou   štukovou  výzdobu a jsou pokryty freskami od  J.J. Stevense a V. V. Reinera.  Největší poklad kláštera je kamenný románský pulpit – čtenářský pult.

Ve městě jsou i zajímavé barokní domy na náměstí, secesní dům  zdobený štítem s římskými hlavami a dekorativním arkýřem - to je sídlo lékárny.

Osek je také východiskem do přírody. Městem a okolím vede naučná stezka dlouhá 7 km a několik značených turistických tras.  Jedna z nich vede na zříceninu hradu Oseka - Rýzmburk.

Rýzmburk  patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách hned po Pražském hradu. Byl postaven na skalnatém ostrohu kolem roku 1250. Z východní a severní strany je obtékán potokem a jedná se o kvalitní pevnost, která  pravděpodobně nebyla nikdy dobyta. Hrad míval dvě základní části. Jádro s obytnými věžemi a kaplí a rozsáhlý areál ohraničený hradbou a střeleckými věžemi.  Hrad byl kolem roku 1540 opuštěn a začal chátrat. Dnes je pokryt náletovou dřevinou a  ze stavby jsou jen zbytky věží a hradeb.  I přesto je hrad vyhledávaným cílem turistů a výletníků.  Ti ani netuší, že si vyšlápli na místo, kde už v 9. století před naším letopočtem bývalo pravěké sídliště. Kdysi tento hrad navštívil i Karel Hynek Mácha a vytvořil kolorovaný portrét této zříceniny.

Na hrad je možné dojít po naučné stezce, po modré nebo červené turistické značce přímo z centra města a nebo kousek popojet autem. Parkoviště se nachází  u vlakové zastávky hned vedle pomníku tragédie v dole Nelson z roku 1934. Další možnost parkování pro méně zdatné turisty je u kapličky, odkud už je možné jít pouze pěšky a to jen 0,5 km.

               

Oliik - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Osek a Rýzmburk:

Osek a Rýzmburk
Osek a Rýzmburk
Osek a Rýzmburk
Osek a Rýzmburk
Osek a Rýzmburk
Osek a Rýzmburk
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Díky za tip k poznáváníSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé vyprávění. Ještě jsem tam nikdy nebyla.
Obrázek uživatelky
profil
Pěkně popsané,můžu jen doporučit.-Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
článek a dobrý typ na výlet. SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles