Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pražská zeleň – Klánovický les

27. 03. 2015 | Česká republika
Moje babička občas říkávala, že je zima, případně že fouká, „jako na Vidrholci“. Asi jsem si jako dítě představovala Vidrholec (Vídrholec) jako větrnou hůrku, pustý skalnatý kopec, na kterém sídlí samotný král vichrů. Tento název sice nese jeden z útvarů v Teplických skalách, osada u Netvořic i nevysoký vrch severně od Velvar, ale ten úplně původní Vidrholec se nachází v místech dnešního Klánovického lesa.

Na výlet pražskou zelení dnes tedy zamíříme na samý východní okraj metropole, do prostoru mezi Újezdem nad Lesy, Klánovicemi a Úvaly.
Ve středověku zde stávalo několik vesnic. Dokládají to četné archeologické nálezy, v terénu oko laika pozná nejlépe zbytky studny v bývalé vesnici Žák. Tehdy byl zalesněný hvozd mnohem rozsáhlejší, a protože tudy vedla obchodní stezka, není divu, že zde - pod dubem, za dubem - sídlili loupežníci. Kupci, obchodníci a poutníci byli pro lapky snadnou kořistí. Vrchnost se pochopitelně snažila jejich řádění a drancování přilehlých obcí zabránit, ale problémy přetrvávaly. Polapené zbojníky rychle nahradili další z řad válečných zběhů i ožebračených vesničanů.

Klánovický lesV novodobé historii čelí les nebezpečí zcela jiného charakteru, například v roce 1926 měla být podstatná část lesa vykácena a využita na stavební parcely, z nedávné doby je mediálně nejznámější vášně rozněcující causa golfového hřiště.
Klánovický les je nejrozsáhlejším souvislým lesním komplexem na území Prahy, má 1.030 ha, a je protkán sítí cest. Při procházce smíšeným lesem, v němž převažují duby, borovice a smrky, se můžete setkat nejen s běžnými informačními tabulemi, ale i s několika okruhy Lesní galerie. Jde o dětské kresby žáků zdejší základní školy, inspirované Klánovickým lesem a tím, co v něm roste a žije. Můžete se tak zastavit u divočáka Klánovičáka, slepýše Loudala, mloka Skvrňáka či střevlíka Krovkáče. Další tabule jsou věnovány rostlinám, stromům, houbám i zdejším loupežníkům. Každý obrázek je doplněn vtipnou básničkou paní Lucie Černé. Pokud se vám prostřednictvím QR kódu podaří spojit s webovými stránkami, lze si přímo na místě poslechnout krátké zvukové sekvence - třeba povídání o příslušném zvířátku, případně ukázku jeho hlasu. Nebo si Lesní galerii můžete probrouzdat celou doma na internetu - http://lesnigalerie.praha21.cz/ - a určitě oceníte nápady, obětavost a vytrvalost jejích tvůrců. Projekt je opravdu povedený a myslím, že je jednou z těch správných cest, jak naučit děti dívat se kolem sebe, vnímat krásu přírody a vážit si jí.

Klánovický les je dostupný ze všech stran MHD, zajímavou alternativou je využití vlakového spojení, neboť středem přírodního parku prochází trať z Prahy do Českého Brodu. Z centra města, Masarykova nádraží, se sem dostanete za 20 minut.

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Pražská zeleň – Klánovický les:

Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
Pražská zeleň – Klánovický les
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
super článok
Obrázek uživatelky
profil
Pekný článok aj fotky Smajlík.
Obrázek uživatelky
profil
ráda jsem si o Klánovickém lese přečetla.. já tudy občas frčíííím vláčkem..Smajlíkz Prahy k nám na MoravuSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezký článek, ale vůbec tyto končiny neznám. No, nikdy neříkej nikdy.
Obrázek uživatelky
profil
Jako malá jsem tam chodívala často s tátou hlavně na houby. Teď už jen málokdy se v lese projdu, už tak často v Újezdě nejsem.
Je tam hezky a mám na Klánovický les pěkné vzpomínky.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles