Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 20.05. 2024
Dnes má svátek Zbyšek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Proč je nutné čistit si zuby?

4. 06. 2010 | Péče o tělo

Na úvod je třeba zmínit základní stavbu zdravého zubu. Z čeho se skládá, jaké jsou jeho okolní tkáně a také to, že nedílnou součástí zubu je zubní povlak (plak). Pak teprve pochopíme, proč je třeba se o naše zuby dobře starat.

 

Jak vypadá zdravý zub?

Zdravý zub se skládá z korunky, která v místě krčku přechází v kořen. Ten je pomocí jemných vláken zavěšen v čelistní kosti. V místě krčku přiléhá na zub dáseň a vytváří dásňový žlábek. Jeho hloubka je u zdravé dásně max. 3mm.

Zdravá dáseň je růžová, nekrvácí, má zvlněný průběh, mezi jednotlivými zuby vytváří mezizubní papily. Mezi sebou vytvářejí zuby mezizubní prostor. Tento prostor má ampulovitý tvar, na okrajích užší uprostřed širší. Vzhledem k tomuto uspořádání je nemožné ho vyčistit běžnými pomůckami pro domácí péči (klasický kartáček). Z tohoto důvodu v těchto místech nejčastěji začínají zubní kaz a zánět dásní. Protože tento prostor nelze vyčistit běžným kartáčkem, je třeba ho v těchto místech čistit mezizubním kartáčkem.

Co je zubní plak?

Na každém zubu se ihned po jeho vyčištění začne opět vytvářet zubní povlak. Jedná se o měkký nános, který je tvořen některými bakteriemi ústní dutiny. Pevně lpí na zubu, ale je možné ho mechanicky odstranit. Nejvíce se plak hromadí v mezizubním prostoru a v dolní třetině zubní korunky, v místech dásňového žlábku. Ve chvíli, kdy dosáhne daného složení a tloušťky, asi za 24 hodin, začne produkovat toxické látky, které dráždí dáseň a kost, přeměňuje cukry v potravě na kyseliny. Je hlavní příčinou zubního kazu, zánětu dásní a následné paradentózy.

Pokud není povlak ze zubu pravidelně odstraňován, dojde na určitých místech (nejčastěji vnitřní strana dolních předních zubů a vnější strana horních velkých stoliček) k jeho mineralizaci, neboli tzv. zkamenění. Tím vzniká zubní kámen. Je to žlutohnědý až hnědočerný nános, který pevně lpí na zubech. Vyskytuje se nad dásní a pod dásní. Znemožňuje provádění správné ústní hygieny. Zubní kámen není možné odstranit běžným čištěním a je nutné jeho profesionální odstranění hygienistkou nebo zubním lékařem.

 

Rada stomatologa?

„Pamatujte si, že jediná účinná metoda, jak se zbavit zubního plaku je mechanické odstranění. To znamená odstranění pomocí zubního kartáčku. Souvislou vrstvu plaku na zubu je třeba mechanicky poškodit. Samotná zubní pasta nebo ústní voda plak nerozpustí!“

 

Zdroj, foto: E-zubar

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !