Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 22.02. 2018
Dnes má svátek Petr
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

UV záření může rozjet nádorové bujení

6. 08. 2015 | Nemoci
Už oprašujete svoji plaveckou výbavu a těšíte se, jak se ponoříte do dovolenkových radovánek? Informace o zvýšených účincích UV záření by neměly minout ani vás. Nemluvíme jen o krátkovlnném záření, které není okem viditelné. To je pohlcováno zemskou atmosférou a tak nás neohrožuje přímo. Jsou i jiné typy tohoto záření, před kterým bychom se měli mít na pozoru. A víte proč nebo prostě jen víte, že se musíte?

Ze zdravotního hlediska může způsobovat řadu projevů středněvlnné a dlouhovlnné UV záření. Dobrou zprávou je, že oko je samo o sobě před přímým slunečním světlem chráněno víčky, reflexním mrkáním a zornicovými reakcemi. Tato ochrana ale není v žádném případě dostatečná. Nežádoucí účinky záření se totiž projevují i na jiných očních tkáních, kde způsobují další problémy. K lehčím formám očního postižení patří pocity řezání, pálení a slzení. Na kůži víček se lze setkat s řadou onemocnění, např. různými typy kožních nádorů. Další věc je, že vliv UV záření na spojivku se podílí tvorbou nádoru na duhovce. Na povrchu oka může dojít k poškození rohovky, které se týká zejména jejích zevních vrstev. Zvýšený efekt UV záření pak může být do určité míry odpovědný za vznik rohovkového nádorového bujení.

UV záření v létěMžouráte? Tak přestaňte.

Je dobré, že dbáte na správnou výživu pro oko, ovšem není to nic platné, pokud nebudete dbát na oční ochranu. UV záření je dále totiž jednou z udávaných příčin vzniku šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace. Nemluvě o kožních problémech a rychlejšímu stárnutí kůže. A pozor! Se vzrůstající nadmořskou výškou roste i intenzita slunečního záření, tedy vyšší riziko vystavování se jeho účinkům. Z toho je patrné, že ochrana proti UV záření je nutností nejen v létě, ale i v zimním období.

I obyčejná skla v brýlích zabraňují průchodu UV záření, ovšem aby oko nebylo oslněno, je důležité používat také sluneční brýle,. UV záření se totiž částečně dostane do oka, i když mhouříte. Stále bude působit na části, které budou otevřené – spojivka, rohovka, bělima, víčka. Nejjednodušší a nejrychlejší ochranou očí proti UV záření jsou brýle nebo kontaktní čočky, které mají UV filtr - složku nebo velmi tenkou vrstvu speciálního materiálu, který škodlivé záření blokuje. Důležitým údajem filtru je hodnota, od které vlnové délky UV záření zcela absorbuje a od kterého ho propouští se stejnou intenzitou jako světlo.

Co je dobré k moři, nepatří za volant.

Čím je vyšší stupeň filtru, tím se snižuje stupeň oslnění a více chrání. Zapomeňte na označení číslem 0 nebo 1! Nejedná se o kvalitní filtr. Nejpoužívanější sluneční filtry jsou označeny číslem 2 nebo 3. Číslo 4 je nejbezpečnější, ideální do vyšších nadmořských výšek a k moři. Uvědomte si ale, že takové brýle nepatří za volant, neboť snižují kontrast barev. Jako řidič volte polarizační čočky, ideálně s hnědým zabarvením čoček, které zvyšuje vnímání kontrastu. Do mlhy a deště zvolte spíše oranžové zabarvení, případně žluté a k moři si vyberte zabarvení šedozelené.

Výhodou slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem jsou obruby se širokými stranicemi či bočními krytkami chránící oči a oční okolí. Ovšem pozor! UV záření se k oku dostává také přes odrazy, které vznikají od zadní plochy brýlových obrub a skel.

Brýle nebo čočky? Brýle i čočky!

„Ti, kteří netrpí oční vadou a nemají nutnost pořizovat si dioptrické sluneční brýle, by měli zvolit sluneční brýle s antireflexní vrstvou. Ti, kteří potřebují dioptrie a nechtějí utrácet za drahé brýle, mohou zvolit měkké kontaktní čočky, které také obsahují UV filtr. Takové kontaktní čočky zabrání vniknutí UV periferních paprsků do oka a chrání tak jednotlivé oční tkáně proti nežádoucím účinkům.
Věděli jste, že i kontaktní čočky jsou schopné poskytnout ochranu proti UVA i UVB?
Pokud máte nasazené kontaktní čočky s UV filtrem a k tomu ještě i sluneční brýle, je vaše oko téměř maximálně chráněno. Když k tomu přidáte velký klobouk nebo kšiltovku, uděláte pro sebe maximum.

Právě pro letní sporty je volba kontaktních čoček na předním místě. Výhodou je zejména neomezené zorné pole, které je u brýlí limitováno tvarem brýlové obruby. Také není potřeba řešit problémy se zamlžováním. Jejich používání je bezpečnější hlavně v případech rizikovějších aktivit, jakými jsou např. vodní sporty. Oko jako orgán je tak díky kombinaci slunečních brýlí a kontaktních čoček téměř maximálně chráněno před negativními účinky tohoto záření.

Autorka, foto: Katka Hadvigová

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Proto musí člověk o vše pečovat! Já si dopřeju sluníčka, ale taky si dopřeju kvalitní krém a vím, že mě pomůže. Sun protect od swissu jsem si oblíbila a vyhovuje mě že je i na citlivou pleť - kterou mám..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles