Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.05. 2024
Dnes má svátek Monika
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Cigarety jsou škodlivější než před 50 lety

22. 10. 2009 | Nemoci

Kouření je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic. Vědci navíc přišli s objevem, že cigaretový kouř je dnes škodlivější než před několika desítkami let. Důvodem je rozdílný obsah karcinogenů v cigaretě a různé způsoby výroby cigaret.

Prvních změn si všimli vědci v 60. letech minulého století, kdy se začaly vyrábět cigarety s menším obsahem dehtu. Studie přinesly překvapivé závěry: počet nemocných s rakovinou plic se zvyšoval v Americe více než v Austrálii, ačkoliv se v obou zemích začaly prodávat takzvané „jemné“ – mild – cigarety. Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu byly odlišnosti ve složení cigarety. V těch australských bylo méně nitrosaminů, tedy látek, které jsou zodpovědné za vznik rakoviny.

Rakovina hluboko v plicích

Existuje několik typů rakoviny plic, které jsou různě závislé na působení cigaretového kouře. Dříve byl častější nádor, který se vyskytoval vysoko v dýchacích cestách (takzvaný dlaždicobuněčný nádor). Pak si lékaři všimli zvýšeného výskytu nádoru, který postihuje spíše malé průsvity dýchacích cest hluboko v plicích (plicní adenokarcinom). Bylo to v době, kdy kuřáci začali kouřit cigarety s nízkým obsahem dehtu, kdy kouř více inhalovali do plic.

Jiná cigareta v každé zemi

Je dobře známo, že cigarety se liší kraj od kraje. Závisí to na druhu tabákových rostlin, úrodě tabáku a také různé chuti kuřáků v dané zemi. Nitrosaminy jsou vedlejším produktem zpracování tabáku a jejich hladiny jsou také ovlivněny různou přípravou cigarety.

Podle odborníků se na vzniku rakoviny podílí jak vliv výroby tabáku, tak i způsob inhalace tabákového kouře. Pochopitelně závisí také na dalších faktorech: kdy začal kuřák kouřit, kolik cigaret vykouřil a jestli se u něj nebo v rodině objevilo nádorové onemocnění. Radou pro všechny kuřáky tak stále zůstává otřepané heslo:Přestaňte kouřit, vyplatí se to vždy.


Zdroj: Odvykání-kouření.cz


Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2   3   4  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
jo moje babička s dědou byli nekuřáci přesto babička zemřela na rakovinu plic.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím,kuřáci by měli přispívat vyšší částkou do zdrav.pojištění! Nikdo je nenutí,aby kouřili,je to jejich rozhodnutí a léčba je pak dlouhá a nákladná. V praxi jsem se většinou setkala s tvrzením kuřáků,že léčit je,je povinnost lékařů,že jsou tu od toho a i v nemocnici chodili vykuřovat kde se dalo,protože na to mají právo!!! Tak kde to jsmeSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
nechápu,jak si někdo může ničit zdraví dobrovolně,cigarety bych zrušila hned Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
jsem také pro zrušení cigaret...k čemu to je?Lidé si jenom ničí svoje zdraví a ovzduší.
Obrázek uživatelky
profil
Tak tak, jsem taky pro.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles