Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jen vysoké číslo SPF nestačí!Tipy, jak se v létě správně namazat

17. 07. 2015 | Péče o tělo
SPF jsou tři písmena, se kterými se běžně setkáváme u letní kosmetiky a automaticky předpokládáme, že čím je číslo při zkratce vyšší, tím je ochrana před sluncem účinnější. Kdyby to bylo tak jednoduché, nevídali bychom na pláži tolik spálených krků a ramen.

Vysoké číslo SPF samo o sobě nezaručuje spolehlivost ochrany před sluncem. Z padesátky se velmi snadno může stát dvacítka, pokud se přípravek nenatře v optimálním množství. Klíčem k „neprůstřelné“ ochraně před UV paprsky je ozřejmit si, co přesně se skrývá pod zkratkou SPF a jaká násobilka náleží k číslům na obalech fotoprotektivní kosmetiky.

Poznejte svůj sluneční budík

Každá pokožka má individuálně nastaven sluneční budík. Když zazvoní, je třeba zpozornět, kůže v tom momentě přestává být přirozeně chráněna a potřebuje pomoc zvenčí. Řeč je o čase, během kterého dokáže naše tělo odolávat UV paprskům, aniž by došlo k poškození kůže. Tento čas, známý jako minimální erytémová dávka, je určen fototypem. „Fototyp lze jednoduše určit podle barvy očí, barvy vlasů a barvy kůže. Například fototyp I má práh zčervenání přibližně 10 minut. Vyšší fototypy než fototyp III se v české populaci příliš nevyskytují” uvádí Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení.
 
Jen vysoké číslo SPF nestačí!Tipy, jak se v létě správně namazatČíslo SPF (sun protectionfactor – faktor sluneční ochrany) vyjadřuje násobek minimální erytémové dávky nebo ještě jednodušeji - udává, o jaký čas dokážeme vyčerpání minimální erytémové dávky oddálit. Není to žádná těžká matematika, když celý systém počítání aplikujeme na konkrétní příklad. Máte blond vlasy, modré oči, světlou pleť a opalujete se u moře? Po zhruba deseti minutách zaznamenáte, že kůže červená a cítíte, že štípe. Svou minimální erytémovou dávku jste si vyčerpali.

Opravdu až pět set minut?

Skutečně se stačí natřít jen ráno a celý den si užívat na pláži či na horách? Ne zcela. Zmíněných pět set minut se totiž vztahuje na ideální podmínky, které se v realitě sotva daří naplnit. V průběhu dne se můžeme například sprchovat, a pokud při tom použijeme tekuté mýdlo, ochranná látka z opalovacího krému se z velké části smyje. Ochranný faktor také snižuje výrazné pocení při plážovém sportování a tření osuškou. Nic proto nezkazíme, pokud natření několikrát denně zopakujeme.

Důraz je třeba klást i na samotné natírání. Zahraniční průzkumy naznačují, že až dvě třetiny z nás si nanesou méně opalovacího krému, než je jeho doporučené množství, čímž nevědomky snižujeme SPF faktor. Na dosažení deklarovaného ochranného faktoru je potřeba nanést přípravek na kůži v dostatečném množství. Pro dospělou osobu se průměrná spotřeba na celé tělo pohybuje okolo 35 ml, to představuje přibližně 7 čajových lžiček.

Zdroj: Daylong

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mažu se každý den,když svítí sluníčko, ne jen o dovolenéSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.



NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles