Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 16.01. 2018
Dnes má svátek Ctirad
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Píšťalky na jaře

1. 05. 2011 | Zajímavosti
Když nastane nejhezčí období v roce, a to jaro, bylo a je na co se koukat. Vše se probouzí po zimním spánku k životu. Teď již to tak neběží, ale v nedalekém minulém to bylo období pro velice šikovné kluky k výrobě různých věcí, které probouzející příroda poskytovala. Většina dětí teď žije ve městě a tady ani není k tomu tolik potřebný materiál, a teď jsou i v popředí celkem jiné věci, hlavně počítače a podobné věci.

No není od věci si to alespoň takto připomenout.
Byly doby, kdy hned jak roztál sníh, děti začaly chodit s domácím zvířectvem na pastvu, hlavně o víkendech. Předškoláci i ve všední dni.
Na loukách ještě tráva nebyla a protože šlo převážně o kozy, chodilo se do obecných lesů, kde  potravy  již bylo dostatek. Na břízách byly řasy, také kočičky jim hodně chutnaly. Bylo samozřejmostí, že si kluci brali s sebou hezky udělané sekyrky a samozřejmě měli pořádné kapesní nožíky. Že se příroda probouzí, stačilo vyzkoušet několika seknutími do pěkné břízy, z které hned začala vytékat  dosti nasládlá míza, která se za pomoci suchého stébla dala také pít.

Po čase, když se již zazelenaly také louky a na pastvu šly taky krávy, bylo možné začít s výrobou píšťalek. Nejlíp se dělaly píšťalky z vrby. Vrba se většinou ořezává, takže pouští nové výhonky. Velice se hodí výhonek rovný, o průměru cca 1 cm, samozřejmě bez pupenu /malý náčrtek/. Na jednom konci to zařízneme rovně, tedy co nejvíce kolmo.
Pak následují kroky budoucí píšťalky: zařízneme dle náčrtku v místech a) a b).

V místě c)  prořežeme kůru po celém obvodu až na dřevo tak, abychom ji mohli potom sundat.

A nastává  nejdůležitější chvíle při výrobě píšťalky, a to sundání kůry. Plochou částí těla nože začneme jemně po vyříznuté části budoucí píšťalky tlouct po celém obvodě. /Velice vhodný byl při tom nůž značky Dukla/. Do rytmu tlukotu se zároveň zpívalo asi následně:,,pískej, píštku, pískej, jak na Monastýru zvon“.

To se zopakovalo několikrát a začala se kůra jemně pootáčet. Většinou povolila a kůra šla pěkně sundat. Krok 3. nám ukazuje, jak se to má vyříznout, aby píšťalka pískala.

Po vyříznutí ještě bylo potřeba dřevo malinko naslinit, nasadit kůru a píšťalka pískala.

Velice náročnější ale byla výroba trouby z kůry lísky. Líska je dřevo, které má taky většinou  rovnou část bez pupenu. Ne každý to dovedl, k tomu již bylo zapotřebí hodně zručnosti, a byla to paráda - zatroubit na troubě z lísky, kterou bylo možné udělat jedině na jaře. S tímto článkem mně hodně  pomohl manžel, který i v současné době udělá  sem tam na jaře nějakou tu vrbovou píšťalku.             

Roskovce – čtenářka
ChytráŽena.cz
    


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
rada jsem si precetla, to uz dnes asi malokdo umi.. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles