Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 09.06. 2024
Dnes má svátek Stanislava
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Péče o březí kočku

16. 02. 2012 | Zvířátka
Pokud jste zjistili, že vaše kočka je březí a nemáte s tím moc zkušeností, je lepší se na to dopředu připravit. Ze začátku nebude potřebovat žádnou zvláštní péči, možná si toho ani nevšimnete, protože mimo zduřelých a zrůžovělých bradavek nejsou na březí kočce vidět žádné změny.

Až teprve ve čtvrtém týdnu březosti se bříško mírně zvětší, ale úplnou jistotu budete mít až kolem 21. dne. Jestliže jste tedy kočku nakryli úmyslně a ne že se jen zatoulala, tak ji nevystavujte zbytečným zátěžím, které by mohly negativně ovlivnit uchycení vajíček. Pokud máte kočku doma, tak zkušenější chovatel to na své kočičce pozná dříve, než u kočky venkovní, například tím, že má velmi brzo po nakrytí větší chuť k jídlu a hodně spí.

V prvním stádiu březosti můžete s kočkou zacházet úplně normálně, češte ji, hrajte si s ní a pečujte jako dosud. Naopak ji nechejte běhat, skákat a šplhat a nebraňte jí v běžných činnostech, protože jí to pomáhá udržet svalstvo aktivní a usnadní jí to porod. Některé kočičky mohou i trpět ranní nevolností. Zvětšení břicha můžete pozorovat přibližně mezi 5. - 6. týdnem březosti, to už má kočka i větší hlad a dožaduje se větších krmných dávek. Březost trvá přibližně 9 týdnů, plod má velikost vlašského ořechu a pro veterináře by neměl být problém určit i počet koťat. Nejlepší je proto asi v 5 týdnech navštívit veterináře.

Březí kočky bývají klidnější, pohyby koťat můžete ucítit od sedmého týdne březosti jemným přiložením dlaně na její bříško. V sedmém týdnu své chování kočky nápadně změní, začnou projevovat známky vzrušení, protože cítí, jak se plody v děloze hýbou. Začne se různě převalovat, natahuje se a hledá si vhodné místo pro porod. Během celé březosti kočka přibere asi 1 - 2 kila, záleží jak na plemeni, tak i na počtu koťat. Plody koťat rostou nejvíce až v posledních týdnech březosti. V tomto období byste jí měli připravit měkce vystlanou porodní bedničku, aby nerodila na místě, kde to nechcete nebo kde je špatný přístup. Porodní bednička by měla být umístěna v klidné místnosti o stálé teplotě kolem 22 °C.

Pokud jste si jako správní chovatelé vypočítali termín porodu, průměrná délka březosti je u koček 65 dní, plus minus 4 dny, tak už můžete kočičku připravovat na porod. Každá kočka je čistotná do poslední chvíle, ale bohužel v osmém týdnu březosti si už nedosáhne na zadeček a nemůže si ho očistit. Většinou je z toho trochu nervózní, takže jí ho denně omývejte vlažnou vodou,  prohlížejte také bradavky, jestli nejsou tvrdé nebo suché, a v obou případech je potřete čistým glycerinem.

V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy, proto může být neklidná a vyhledává tmavá a tichá místa. Po celou dobu březosti byste ji měli krmit jen kvalitní stravou pro březí kočičky a více se jí věnovat, hladit a uklidňovat. Pak už zbývá jen čekání na krásné chvilky porodu, sama kočka a většinou i chovatel se na to velice těší.

Markéta - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !