Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Syndrom CAN - týrané, zneužívané a zanedbávané dítě I.

1. 12. 2010 | Výchova

O co se vlastně jedná?


Název syndromu CAN pochází z anglického jako „Child Abuse and Neglect“ (CAN), běžně se však používá i v češtině. Můžeme jej přeložit jako syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Jedná se o soubor nepříznivých příznaků v nejrůznějších oblastech stavu a vývoje dítěte i jeho postavení ve společnosti, především v rodině. Převážně jde o úmyslné ubližování dítěti, způsobené nejčastěji jeho nejbližšími vychovateli, hlavně rodiči (případně prarodiči, pěstouny, ...).  Toto jednání může ve svých důsledcích vést (a většinou vede) k dlouhodobému či trvalému poškození duševního nebo psychického zdraví dítěte, jeho sociálních dovedností a v nejkrajnějším případě ke smrti.

Syndrom CAN můžeme definovat jako nenáhodný děj, který je v dané společnosti nepřijatelný či odmítaný. Současně je preventabilní (tj. lze mu předcházet). Prevence, případně co nejvčasnější zásah je také jednou z „achilových pat“ syndromu CAN. Týrané, zneužívané, případně zanedbávané dítě totiž až na výjimky není zcela odloučeno od okolní společnosti. Lidé, kteří s ním přicházejí běžně do styku, si však často nevšimnou, že něco není v pořádku. Přitom stačí otevřít oči. Týrané, zneužívané či zanedbávané děti často prosí o pomoc – většinou nepřímo, ale na jejich chování, vzhledu a vztazích by člověka mělo něco upoutat. Tyto děti bývají nápadně tiché, nebo naopak velmi agresivní, přehnaně bojácné (například zneužívané děti  reagují nepřiměřeně na dotyk, případně i na pouhé přiblížení dospělého). Upozornit by měly zvláštní fraktury, podvýživa, podlitiny a popáleniny na nezvyklých místech, ... Oči dokořán by měli mít zejména lidé, kteří s dítětem přicházejí často a pravidelně do styku – učitelé, lékaři, ale také ostatní členové rodiny, sousedi... Důležitým zdrojem informací může být také kamarád, který se se svěřeným „tajemstvím“ svěří svým rodičům.

Co bychom si tedy my – dospělí měli vzít za úkol? Dívat se kolem sebe – nebýt k volání o pomoc lhostejní. Dítě, které se od svého okolí místo pomoci dočká jen apatie, nezájmu, nedůvěry, případně obvinění ze lži, trpí dvojnásob. A přitom je často v naší moci syndrom CAN rozeznat.

 

Agrant  - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Moc smutné, každé dítě by mělo dostat lásku a pokud tomu tak není,tak ti, kteří si říkají omylem rodiče a dokážou ublížit svému dítěti, bych bez milosti zbavila možnosti rodit další miminka, a to malé bych dala do rodiny, kde marně touží po miminku a která by dokázala pohladit jeho malou utrápenou dušičku. Je mi z toho moc smutno.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
já to vůbec nechápu......rozum mi to nebere...
jak může někdo být takový na děti.prostě to nepochopím, vždyt ten malý človíček nic neví o světě.Je to šílené, ale já bych odměřila stejně pachateli.To co zažilo malé dítě, tak at zažije i on šmejd jeden.Byla bych tvrdá- naše zákony jsou k smíchu.U nás mají pré jen samí lumpové, zloději, vrazi, vykukové a tuneláři. A co s tím dělá vláda nic-hrabe sama pod sebe.
Obrázek uživatelky
profil
Jenže co udělat když si něčeho takového člověk všimne že asi něco není v pořádku? Dnes když člověk nemá důkazy že dítě skoro umírá tak se nic neděje SmajlíkSmajlíkSmajlík

Když to vidím v telce kolikrát vrátily týrané děti Smajlík a pak to skončilo smrtí Smajlík Nebylo by tolik případů kdyby se upravily zákony a přitvrdily tresty oni by si to ty paka co ubližují dětem rozmyslely(možná) ale určitě by ubylo kriminality na dětech
Dnes, když ublíží dítěti tak za pár let je venku a ještě ho kryjí aby ho nikdo nepoznal
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky