Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.11. 2017
Dnes má svátek Mahulena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Syndrom CAN - týrané, zneužívané a zanedbávané dítě I.

1. 12. 2010 | Výchova

O co se vlastně jedná?


Název syndromu CAN pochází z anglického jako „Child Abuse and Neglect“ (CAN), běžně se však používá i v češtině. Můžeme jej přeložit jako syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte.

Jedná se o soubor nepříznivých příznaků v nejrůznějších oblastech stavu a vývoje dítěte i jeho postavení ve společnosti, především v rodině. Převážně jde o úmyslné ubližování dítěti, způsobené nejčastěji jeho nejbližšími vychovateli, hlavně rodiči (případně prarodiči, pěstouny, ...).  Toto jednání může ve svých důsledcích vést (a většinou vede) k dlouhodobému či trvalému poškození duševního nebo psychického zdraví dítěte, jeho sociálních dovedností a v nejkrajnějším případě ke smrti.

Syndrom CAN můžeme definovat jako nenáhodný děj, který je v dané společnosti nepřijatelný či odmítaný. Současně je preventabilní (tj. lze mu předcházet). Prevence, případně co nejvčasnější zásah je také jednou z „achilových pat“ syndromu CAN. Týrané, zneužívané, případně zanedbávané dítě totiž až na výjimky není zcela odloučeno od okolní společnosti. Lidé, kteří s ním přicházejí běžně do styku, si však často nevšimnou, že něco není v pořádku. Přitom stačí otevřít oči. Týrané, zneužívané či zanedbávané děti často prosí o pomoc – většinou nepřímo, ale na jejich chování, vzhledu a vztazích by člověka mělo něco upoutat. Tyto děti bývají nápadně tiché, nebo naopak velmi agresivní, přehnaně bojácné (například zneužívané děti  reagují nepřiměřeně na dotyk, případně i na pouhé přiblížení dospělého). Upozornit by měly zvláštní fraktury, podvýživa, podlitiny a popáleniny na nezvyklých místech, ... Oči dokořán by měli mít zejména lidé, kteří s dítětem přicházejí často a pravidelně do styku – učitelé, lékaři, ale také ostatní členové rodiny, sousedi... Důležitým zdrojem informací může být také kamarád, který se se svěřeným „tajemstvím“ svěří svým rodičům.

Co bychom si tedy my – dospělí měli vzít za úkol? Dívat se kolem sebe – nebýt k volání o pomoc lhostejní. Dítě, které se od svého okolí místo pomoci dočká jen apatie, nezájmu, nedůvěry, případně obvinění ze lži, trpí dvojnásob. A přitom je často v naší moci syndrom CAN rozeznat.

 

Agrant  - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Moc smutné, každé dítě by mělo dostat lásku a pokud tomu tak není,tak ti, kteří si říkají omylem rodiče a dokážou ublížit svému dítěti, bych bez milosti zbavila možnosti rodit další miminka, a to malé bych dala do rodiny, kde marně touží po miminku a která by dokázala pohladit jeho malou utrápenou dušičku. Je mi z toho moc smutno.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
já to vůbec nechápu......rozum mi to nebere...
jak může někdo být takový na děti.prostě to nepochopím, vždyt ten malý človíček nic neví o světě.Je to šílené, ale já bych odměřila stejně pachateli.To co zažilo malé dítě, tak at zažije i on šmejd jeden.Byla bych tvrdá- naše zákony jsou k smíchu.U nás mají pré jen samí lumpové, zloději, vrazi, vykukové a tuneláři. A co s tím dělá vláda nic-hrabe sama pod sebe.
Obrázek uživatelky
profil
Jenže co udělat když si něčeho takového člověk všimne že asi něco není v pořádku? Dnes když člověk nemá důkazy že dítě skoro umírá tak se nic neděje SmajlíkSmajlíkSmajlík

Když to vidím v telce kolikrát vrátily týrané děti Smajlík a pak to skončilo smrtí Smajlík Nebylo by tolik případů kdyby se upravily zákony a přitvrdily tresty oni by si to ty paka co ubližují dětem rozmyslely(možná) ale určitě by ubylo kriminality na dětech
Dnes, když ublíží dítěti tak za pár let je venku a ještě ho kryjí aby ho nikdo nepoznal
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles