8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 05.05. 2024
Dnes má svátek Klaudi
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon!

13. 09. 2012 | Fitness
Sportovci jsou často kvůli dehydrataci nuceni běh přerušit, někdy ho ani nedokončí. Pokud běháme, a nemusí jít hned o vrcholové výkony, naše tělo si žádá o mnoho více tekutin než běžně. V minulosti převládal názor, že bychom při běhu měli pít málo, aby tekutina nezatěžovala náš žaludek a krevní oběh.

V současnosti však víme, že přirozenou potřebu přijímat tekutiny není třeba žádným způsobem omezovat. Nedostatek tekutin v těle se totiž projevuje předčasnou únavou, ochlazením těla, zpomalením regenerace organismu a dokonce i svalovými křečemi, což logicky snižuje náš výkon.

Pitný režimZáludná dehydratace


Vážné nebezpečí nastává, pokud si sportovec těchto varovných signálů nevšímá a snaží se přicházející únavu a malátnost překonat dalším pohybem. Takový trénink zákonitě končí celkovou dehydratací organismu, která nemá v podstatě žádné jednoznačné varovné signály, o to více je ale nebezpečná. Ztráta tekutin o 2 % (1,6 litru u 80 kg vážící osoby) snižuje výkon až o 20 %, ztráta vody o 4 % sníží výkon o 50 %.

Ztráta nad 6 % už může vést ke kolapsu a v nejhorších případech končí nezvratně. Pokud jste tak byli svědky toho, že byl někdo nucen přerušit či dokonce ukončit dobře rozběhnutý běžecký závod, příčinou mohlo být právě podcenění pitného režimu. Nemusí se přitom jednat o maraton, aby se člověk při běhání dostal vinou nesprávného pitného režimu do problémů. Jak tedy zabránit tomu, aby stál pitný režim v cestě za dosažením vašich běžeckých cílů a byl pro vás naopak užitečným pomocníkem?

Nejpřirozenější je voda


Člověk někdy snadno podlehne pocitu, že jakmile se pohne, měl by hned přemýšlet o iontovém nápoji. To ale rozhodně není třeba. Při běžném pohybu nahradí ztrátu důležitých látek i tekutin kvalitní pramenitá voda. Odborníci naopak nedoporučují koncentrované ovocné šťávy a džusy. Pokud je však přesto upřednostníte, raději je vždy nařeďte pramenitou vodou s přirozeným obsahem minerálů.

Pokud už chceme jít do detailů, existují i pravidla, co pít před sportem, při něm a po sportu. Obecně je však nejlepší dodávat tělu takovou tekutinu, která je pro něj co nejpřirozenější, a tou je čistá voda. Ideální je konzumace pramenitých vod s obsahem minerálů v rozmezí 150 – 400mg na jeden litr.

Pijte už před startem


Zatímco běžně stačí přijmout 2 - 3 litry tekutin denně, v den, kdy se člověk věnuje běhu, by měl vypít přibližně 1 - 2 litry navíc. S upraveným pitným režimem je přitom vhodné začít již před startem. Ideální je vypít například sklenku vody 20 - 30 minut před vyběhnutím. Nevhodné jsou příliš sladké nápoje. Velké množství cukru totiž zvýší hladinu krevního cukru, v důsledku čehož se zbylá sladká tekutina ze žaludku pomaleji vstřebá.

Ideální jsou proto pramenité vody a různé koncentráty s optimálním podílem glukózy, které jsou hypotonického charakteru (tzn. s nižší hustotou než krevní plazma). Pokud člověk vypije před během málo tekutin, dojde k pomalejšímu odbourávání svalového glykogenu a dostaví se pocit únavy a vyčerpání.

Volte malé dávky


V průběhu výkonu by se pak tekutiny měly přijímat raději častěji a v malých dávkách. Konkrétně v průběhu jedné hodiny rekreačního běhu by to měly být 3x – 4x 2dl. Pitný režim byste měli vždy volit dle vnějších podmínek, délky a profilu trasy, která vás čeká. Požadované množství tekutin se pak logicky zvyšuje s rostoucí teplotou i náročností trasy.

Pokud je třeba během tréninku či závodu dodat rychlou dávku energie, lze si pomoci iontovým nápojem. Pozor však na množství, tyto sportovní nápoje mají být pouze doplňkem, nikoli základem pitného režimu běžce. I tady platí, že není nad tekutinu tělu vlastní – vodu. A ještě jedna zásada: sáhněte raději po nesycených nebo mírně sycených nápojích.

Pít je třeba i po běhu. I zde platí pravidlo malých dávek. Ideální jsou 1 – 2l za hodinu rozdělené na 2 - 3dl sklenky. Ať už je běh vaše vášeň, koníček anebo teprve přemýšlíte, že byste začali, nezapomeňte, že tam, kde je běh, nesmí chybět ani kvalitní zdroj tekutin.

Zdroj, foto: Rajec

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !