8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.04. 2024
Dnes má svátek Robert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Boj s nežádoucími účinky při léčbě rakoviny zvládnete i doma

12. 11. 2009 | Nemoci

Řada pacientů, kteří se léčí s onkologickým onemocněním, se kromě léčby potýká i s jejími nežádoucími účinky. K těm méně závažným, i když často velmi úporným patří únava, nevolnost, zvracení nebo záněty dutiny ústní. Někdy stačí upravit denní režim nebo jídelníček, při závažných obtížích je však nutné vyhledat lékaře.


Pokud jste unavení, dejte si „dvacet“

Velice častým nežádoucím účinkem při léčbě nádorů je únava. Pacienti se cítí slabí, nevýkonní, mohou ztrácet zájem o své dosud oblíbené koníčky. Doporučuje se upravit režim dne, dopřát si odpočinek nebo krátký spánek. Poté je vhodné zařadit lehkou aktivitu, krátkou procházku, cviky z jógy nebo jízdu na kole. Pomoci může také strava s dostatkem vitamínů a hodně tekutin.


Šest malých zdravých jídel

Při léčbě rakoviny se může objevit také nevolnost nebo zvracení. Někteří pacienti si stěžují na změnu charakteru vyprazdňování (buď průjmy, nebo naopak zácpa), bolesti žaludku nebo změny chuti. Úpravou stravy je možné tyto obtíže zredukovat. Vhodná je zdravá strava v malých porcích. Jídlo by mělo být lehké, nedráždivé, málo kořeněné a nepříliš horké. Po jídle je dobré si odpočinout, poslechnout hudbu, zařadit dechová cvičení.

Kofein a alkohol je na místě zcela vynechat, neboť přispívají ke ztrátě tekutin z organismu. Při průjmech a zvracení hrozí pacientům obzvlášť závažná dehydratace, proto péče o pitný režim stojí na prvním místě.


Trápí vás bolesti v ústech?

Někdy se mohou objevit záněty nebo vředy v dutině ústní. K jejich zvládnutí se hodí výplachy ústní vodou, dostatek tekutin a měkká strava. Nepoužívejte zubní pasty s obsahem bělidel, mohou totiž obsahovat peroxid, který ústa ještě více dráždí.


K lékaři pro léky

Lékař může předepsat léky, které pacientovi uleví. Jedná se o preparáty proti zvracení (antiemetika), průjmům (antidiarrhoika) nebo bolesti (analgetika). Pokud se objevují závažné nežádoucí účinky, které mohou pacienta ohrožovat, jako jsou krvácení, chudokrevnost (anémie), závažné bolesti, dehydratace, kolaps apod., je nutné neprodleně navštívit lékaře.


Zdroj: Léčba-rakoviny.cz

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Také jsem prodělala onemocnění, měla jsem nějaké nežádoucí provodní jevy, ale nakonec jsem vše dobře
překonala. Nyní se těším výbornému zdraví. Ono se na tu zkoubnou nemoc musí přijít včas. Jinak se s ní asi nic nenadělá. Stejně musíme stále chodit na kontroly, protože se stejně ráda vrací, jak slyším od lidí. Ale stále věřím, že mne již nenavštíví. Na takové nezvané návštěvy nejsem vůbec zvědavá.
Obrázek uživatelky
profil
povídejte.manžel se na tuto potvoru léčil dva roky a všechny příznaky co se popisují měl.Po dvou letech zemřel ...Ono se to dobře píše, ale skutečnost je trochu jiná.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles