Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

23. dubna Světový den knihy a autorských práv

23. 04. 2011 | Zajímavosti
Schopnost zaznamenávat minulost, naše představy, sny a vize psanou formou a podělit se tak o ně s ostatními lidmi je jednou z věcí, která nás odlišuje od zvířat. Díky knihám a psanému slovu obecně dokážeme komunikovat i napříč časem a pochopit například, jak se na svět dívali naši předci.

Umožňují nám také uchovávat nepřeberné množství znalostí a předávat je budoucím generacím. 23. dubna slavíme Světový den knihy a autorských práv – den, kdy se můžeme zamyslet nad tím, jak úžasným vynálezem knihy vlastně jsou.

Písmo ovládá člověk již tisíce let, ale vynález knihy jako takové je podstatně mladší. Pokud byste žili před sedmi sty lety, vlastnit knihu by znamenalo, že jste skutečně bohatí a moudří. Knihy (nejčastěji Bible) se dědily po mnoho pokolení a představovaly jakýsi rodinný poklad. Hojně se mezi lidi začaly šířit až s vynálezem knihtisku v 15. století, stále však stály celé jmění. S postupem času jejich cena klesala a tak se stávaly dostupnějšími a dostupnějšími. Dnes jim do značné míry konkuruje internet. Na něm uživatel nalezne takřka všechny potřebné informace i většinu beletrie v plném rozsahu a nemá tudíž potřebu knihy kupovat. Nicméně stále existuje dost lidí, kteří si rádi posedí večer u dobrého šálku čaje s knihou v ruce, proto věřím, že internet knihy nikdy zcela nevytlačí.

Ruku v ruce s rozvojem internetu jde problematika autorských práv – copyright; ©. Ta se samozřejmě nevztahuje pouze na texty knih, ale také na hudbu, film, umělecká díla, počítačové programy... Autorské právo je součástí duševního vlastnictví, nechrání samotné myšlenky, ale konkrétní díla. Autor vynaložil na svou tvorbu určitou energii, za kterou pak obdrží odměnu v podobě zisku z prodeje. Porušením autorského práva však o honorář přichází a může být také poškozen morálně – pozměněním díla, jeho dezinterpretací, vytržením z kontextu...

Proč slavíme Světový den knihy a autorských práv právě 23. dubna?
Toto datum bylo vybráno organizací UNESCO na základě toho, že 23. 4. slaví výročí řada významných osobností literatury: Miguel de Cervantes y Saavedra, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Vladimír Nabokov a další. Slaví se každoročně od roku 1995 a zapojuje se do něj více než stovka států z celého světa. Nápad vznikl v Katalánsku, kde se na Den sv. Jiří (23. 4.) tradičně daruje růže každému, kdo si koupí knihu. Světový den knihy a autorských práv si klade za úkol povzbudit každého, zejména mládež a děti,  aby objevily radost a požitek z četby. Proto se do doprovodných akcí zapojují zejména školy, knihovny, média, ale také jednotliví spisovatelé a autoři.

Děti i dospělí dnes čtou stále méně a méně. Klasické příběhy nahrazují komiksové verze, audio nahrávky a samozřejmě také film. Potřebu navrátit lidi k četbě si uvědomuje celý svět a vznikají tak přidružené programy, jako „Celé Česko čte dětem“. A co vy, kdy jste naposledy navštívili knihovnu, knihkupectví nebo sáhli na poličku po své oblíbené knize? Je to už dlouho? Tu pohodu, klid a příjemnou atmosféru vám nic jiného nevynahradí...


Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Hromada zlaťáků