Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.11. 2017
Dnes má svátek Albert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Funkční i dekorativní kameny v zahradě

18. 09. 2010 | Zahrádka
Z kamene lze vybudovat cesty, cestičky, schůdky, plůtky, terasy, podezdívky, opěrné zdi nebo třeba jezírka. Také jej můžete použít k dekoraci zahrady či domu. O využití kamene by mohli vyprávět majitelé svažitých pozemků, kteří potřebovali zahradu vertikálně nebo horizontálně zpevnit a zabezpečit před sesouváním nebo splavováním půdy. Kamenem také můžete něco spojit či oddělit, schovat nebo zdůraznit. Kamenné výtvory byly vždycky nejen funkční, ale i pěkné na pohled. 

K čemu kámen využít

Kámen můžete v zahradě použít skoro ke všem účelům a uplatní se ve všech možných i nemožných velikostech a podobách. Ploché kameny například ke stavění opěrných zídek, nízkých plůtků, ke dláždění cestiček, teras, nebo třeba jako šlapáky, kulaté valounky a drobný štěrk zase k obsypávání různých zákoutí, ochraně či zdůraznění některých částí zahrady. Jemný štěrk můžete použít i jako mulčovací vrstvu pro rostliny, které nesnášejí vlhko. Štěrk výborně odvede přebytečnou vlhkost a účinně zabraňuje v růstu mechům a lišejníkům. 

Kámen jako podklad

Jako podklad můžeme kameny využít například kolem bazénů, u venkovních teras, pod pergolami, u ohnišť a krbů, nebo pod zahradní nábytek. Kameny by měly ladit se stylem a charakterem zahrady a doplňovat její styl a architekturu domu.

Dekorativní kameny

Kameny jsou pěkné v každé zahradě, výborně se vyjímají v sousedství okrasných trav a jehličnanů. Také se výborně hodí k jezírkům, potůčkům a k fontánkám, kde se uplatní snad všechny typy a velikosti kamenů, například oblázky, valouny, placáky ale i velké kameny jsou pěkné. Jezírko přes kameny může přecházet v potůček nebo skalku. Kameny se také náramně hodí do všech skalek. Do skalky můžete použít třeba deskový vápenec, opuku, břidlici nebo andezit, ale také takové kameny, aby vyčnívaly z jednolitého rámce skalky a zdobily ji. 


Kde kameny vzít

Záleží k čemu chcete kameny použít a kolik a jak velké budete potřebovat. Pár kamenů a kamínků snadno nasbíráte někde v okolí, zdrojem kamenů může být třeba řeka nebo i vlastní pozemek. Pro větší zásoby různých typů kamene budete však muset zamířit ke specializovaným prodejcům, kde si vyberete jaké potřebujete.

Velké balvany a valouny jsou určené k vytváření kreativních zákoutí zahrady. Některé solitérní kameny dokonce vypadají jako umělecké artefakty, stačí si jen vybrat a rozmístit kam se hodí. Není pravda, že velký kámen patří jen do velké zahrady, hodí se i do menších zahrad. Musíte ale počítat s tím, že dopravu velkého kamene na pozemek sotva zvládnete sami bez pomoci větší mechanizace, která potřebuje adekvátní přístup do zahrady. 

Markéta
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Funkční i dekorativní kameny v zahradě:

Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
Funkční i dekorativní kameny v zahradě
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
krásne kamene
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles