Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.10. 2018
Dnes má svátek Vendelín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Invazivní meningokokové onemocnění: Z plného zdraví smrt

24. 11. 2010 | Nemoci

Invazivní meningokokové onemocnění (zkráceně IMO) je velmi vážnou infekční nemocí. Způsobuje ho bakterie Neisseria meningitidis, kterou má v nosohltanu zhruba 10 % běžné populace. Tito bacilonosiči, ač sami zdraví, jsou schopni lehce nakazit ostatní.


Bakterie se totiž šíří, podobně jako třeba chřipka, kapénkovou cestou. Meningokokové onemocnění se vyskytuje především u dvou věkových skupin - konkrétně u dospívajících osob mezi jedenácti až dvaceti lety a malých děti do pěti let. Do těla nakaženého pak bakterie provede velmi rychlou „invazi“ - do několika hodin pak propuká některá z forem meningokokového onemocnění.


ditePřestože Česká republika patří ke státům, kde nákaza meningokokovou bakterií není tak častá, rozhodně se nevyplácí prevenci onemocnění podceňovat. Už jen z toho důvodu, že každý desátý na něj umírá a málokdo se vyléčí bez trvalých následků.


Příběh Katky A. je drama s koncem, který rozhodně není možné označit za dobrý. Rozhodně však dopadla lépe, než jiní, kteří svůj boj proti invazivnímu meningokokovému onemocnění prohráli. Její příběh je totiž ve srovnání s ostatními výpověďmi těch, které napadla meningokoková bakterie, ještě pořád tím méně tragickým.


Na první pohled si nevšimnete, že má Katka trvalé následky. Dnes je jí již pětadvacet, studuje vysokou školu a působí vyrovnaným a zdravým dojmem. Teprve když s ní strávíte delší dobu, uvědomíte si, jakou měrou se na ní invazivní meningokokové onemocnění podepsalo. Na břiše má dodnes krvavé podlitiny, má velmi špatný sluch, takže musí nosit naslouchátko, špatně se soustředí. Mnohem hůře zvládá stresovou zátěž a v noci špatně spí. Ale mohla dopadnout ještě hůře…


Katka měla štěstí v neštěstí. Přežila a její následky nemoci navíc nepatří k těm nejhorším. Velmi časté jsou totiž amputace dolních končetin, ztráta prstů, ochrnutí na celou polovinu těla, propuknutí epilepsie, úplná hluchota nebo slepota. Následky, se kterými se musí mladý a hlavně do té doby zcela zdravý člověk vyrovnat, mají navíc fatální vliv na jeho psychiku a pochopitelně také dopad na jeho okolí…


Katka sama přiznává, že její maminka se s tím nevyrovnala dodnes. Nepřestává na sebe svalovat vinu za to, že nemoc nerozpoznala hned a že nedala svoji dceru očkovat…


Očkování je jedinou rozumnou prevencí, shodují se odborníci


ockovaniPřitom očkování je skutečně jedinou rozumnou prevencí, vzhledem ke způsobu, jakým se meningokoková bakterie šíří. Těžko vaše dítě přestane navštěvovat školu nebo školku nebo jezdit městskou hromadnou dopravou. Nemůžete mu zakázat jezdit na dětské tábory a chodit se svými vrstevníky do společnosti. Setkání s bacilonosiči se tak v podstatě nelze vyhnout.


V České republice je možné vybírat ze dvou druhů konjugovaných vakcín. Monovalentní a vícevalentní. První zmiňovaná ochrání vašeho potomka vždy proti jedné konkrétní séroskupině. Její výhodou je možnost vakcinace již od druhého měsíce života. Po dosažení jedenácti let věku lze ovšem od letošního roku využívat novinku.


„Tato konjugovaná vakcína ochrání proti čtyřem séroskupinám, na které zatím byla vyvinuta očkovací látka. Jedná se o jedinou vakcínu v České republice, která toto nabízí. Ochrání jak proti séroskupině C, který je u teenagerů nejčastější, séroskupině Y, která má velmi vysokou smrtnost a v České republice se vyskytuje, tak séroskupinám A aW135" zdůraznila MUDr. Pavla Křížová.


S těmi se váš potomek může potkat například při cestování do ciziny nebo studentském pobytu v zahraničí, případně se může nakazit od zahraničních studentů, kteří naopak přijíždí do Česka.

Nabízíme vám 5 rad, které byste rozhodně neměli podcenit!


1) Nechte své dítě očkovat! Přestože pravděpodobnost nákazy je relativně nízká, nikdy ji nemůžete vyloučit.


2) Před odjezdem do zahraničí zkonzultujte se svým lékařem, s jakými séroskupinami IMO se vaše dítě může setkat - zvláště v případě, pokud dítě jede do nového kolektivu (sportovní zájezdy, studijní pobyty, stáže, práce v zahraničí).


3) V rámci prevence si nastudujte, jak rozpoznat některé z příznaků nemoci - například malé krvavé skvrny na kůži, které se objevují nejčastěji na břiše a nohách. Od běžné alergické vyrážky lze odlišit meningokokové skvrny tzv. skleničkovým testem – přiložením tenkostěnné skleničky na kůži. Pokud se v místě přitisknutí objeví výbled, jedná se o alergickou reakci. Pokud skvrny pod skleničkou zůstanou, jedná se pravděpodobně o krvácení do kůže způsobené meningokokovou infekcí.


4) Zajistěte, aby bylo vaše dítě (zejména jedná-li se o teenagera) vhodně informováno o možnosti prevence a rizicích IMO. V mladistvých kolektivech je bohužel informovanost o této nemoci a její prevenci minimální, což může mít fatální následky. Malá přednáška za to stojí!


5) U meningokoků jde především o čas. Má-li vaše dítě vysoké horečky a nereaguje na podání antipyretik, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc.


Zdroj: Meningitis.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
nepríjemné ochorenia
Obrázek uživatelky
profil
Také jsme očkovaníSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
jsme syna nechali naočkovat hned po prvním roce věku(to se dává jen jedna injekce). Ta nová vakcína je zajímavá. Za pět let se po ní budu pídit.
Obrázek uživatelky
profil
Jsem moc ráda že moji dcerušce přišli na to včas přelečili penicilinem a bylo ,ale přesto jsem jí nechala naočkovat tak jak další dvě dětiSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky