8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.04. 2024
Dnes má svátek Robert
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak přesvědčit naše miminka, aby v noci spala?

23. 05. 2009 | Výchova
Na začátek chci říct proč je tahle otázka tak důležitá.  Některé maminky si řeknou, že pro své miminko udělají cokoli a nevadí jim probdělé noci … Jenže si neuvědomí, že pokud si dítě neudělá správné návyky, čeká je několik měsíců možná i let probdělých nocí. Tak jako se to stalo jedné mé známé, která neměla srdíčko dát malého do postýlky „za mříže“ … . 

Malý jí začal chodit spát v rozumnou hodinu a spát celou noc až na dvaceti měsících. Brrr – to bych opravdu nechtěla zažít. Ale pokud přehlédnu svou „sobeckou“ potřebu spánku. Co na to asi manžel? A jak to ovlivní váš společný vztah? A to zdaleka nemluvím jen o sexu.  V případě, že dítě chodí spát večer až s rodiči a v noci se budí, nemáte chvíli klidu ani na to si popovídat nebo se společně podívat na film. A v neposlední řadě, co ten chudák malý drobek, který se několik měsíců pořádně nevyspí …

Když si přinesete miminko z porodnice, nebude mít moc představu o tom, jaký je rozdíl mezi dnem a nocí (a to se týká obvykle i miminek, které šťastnou náhodou v porodnici spali v noci) . Takže naším hlavním úkolem do začátku bude, mu ten rozdíl ukázat.  Znamená to, že v noci je tma (případně hodně tlumené světlo) a  klid. Je potřeba se zamyslet nad tím, v kolik hodin chceme, aby miminko chodilo spinkat a uvědomit si, že tomu také nejspíš bude odpovídat čas, kdy bude vstávat.  Naše holky spí v noci asi 11 hodin a podobnou zkušenost mám i od známých kolem nás.  Pro malé děti je také velmi důležitý večerní rituál a to nejen co se týče spaní, ale také jako určitá jistota – je to něco, co je každý den stejné.  Večerní usínání také ovlivní spaní přes den – čím je dítě větší, tím delší by měl být čas mezi odpoledním spánkem a večerním spaním.

Jak tedy na to?  Hned od začátku začneme dodržovat večerní rituál. Každý večer ve stejnou dobu začneme připravovat miminko do postýlky. Můžeme ho umýt nebo vykoupat (pro dětskou kůži není  vhodné koupat každý den), namazat, případně namasírovat a převléknout do pyžámka. Pak dáme miminku mlíčko a s hezkou básničkou nebo písničkou ho uložíme do postýlky. Večerní rituál si můžete vymyslet sami a upravovat ho podle věku dítěte.  Ze začátku se nám může zdát snadnější dávat miminko do postýlky uspané od kojení, ale to dítěti neumožní naučit se usínat samo. Asi tak do 6. týdnů  obvykle miminko není schopné usnout samo ani prospat celou noc, takže praktikujeme večerní rituál bez ukládání do postýlky, případně si miminko zase vezmeme z postýlky k sobě pokud pláče, ale po večerním rituálu musíme dodržovat „noční klid“ – tzn. že máme miminko v setmělé místnosti a snažíme se, aby byl kolem něj klid.

Zhruba od šestého týdne už miminko ukládáme do postýlky a teď nastane asi ten nejhorší okamžik. Miminko bude před usnutím chvíli plakat. Pokud je dítě od začátku zvyklé na „noční klid“ měl by být tenhle okamžik snazší (děťátko může jen chvíli fňukat), pokud zvyklé není, bude nejspíš plakat déle než chvíli. Moje zkušenost je ale taková, že pokud budete do usínání dítěte zasahovat, vyndávat ho z postýlky, uspávat na ruce, případně u prsu nebo lahvičky, dítě se po chvíli znovu vzbudí a vše začne na novo.  A co jsem dokonce zažila se svými děvčaty bylo, že jsem je svou přítomností a pokusy o uspání rušila a jim usínání v takovém případě trvalo mnohem déle.

A jak naučit miminko, aby prospalo celou noc? Pokud se dítě v noci vzbudí, chvíli počkejte a nechoďte hned k němu.  Pokud pláče delší dobu, případně začne nabírat „na obrátkách“ nejspíš ho něco trápí – má hlad, plnou plenu – v tom případě se mu vydáme na pomoc.  Je ale docela možné, že po chvilce pláče zase samo usne.  Děti se během noci budí často. Mnohdy si chvíli hrají, posadí se (ty větší samozřejmě ) nebo si  něco mrmlají pod fousy.  Pokud se nenaučí sami znovu usnout, máte zaděláno na problém.  Sem ještě patří poznámka týkající se nočního pití. Vy také v noci nepotřebujete vypít tři sklenky sladkého čaje, aby se vám dobře spalo – miminko je člověk, stejně jako vy.  Navíc pokud si na noční pití dítě navykne, bude mít problémy s nočním pomočováním až se zbavíte plen.
 

KatyRZ - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
bylo a je naprosté zlatíčko. Od šestinedělí spinká celou nocSmajlík a já takéSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
na moje 2 kloučky byly rituály krátké,usínali neradi,často se budili a samo sebou chtěli svoji porci mléka od půl noci do rána po 1,5hod.Ale přišel 1rok a vše se obrátilo a spinkají jak andílci celou noc....přeji všem pevné nervy.....Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
náš malý 3 měsíce,bohužel neusíná ve své postýlce,ale u mě v náruči.Zkoušela jsem ho uložit hned do postýlky,ale marně.No budeme zkoušet dál.V noci se budí jen jednou a to až v půl páte ráno.Takže se i vyspinkáme všichni tři.Akorát ho ještě musíme naučit usínat samotného.Chce to hodně trpělivosti a výsledek se doufám ukáže co nejdříve.Maminky musíme vydržet.Příjemné usínání všemSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Jen co jsme ji přivezli z porodnice tak asi po týdnu už nechtěla spát v noci ani přez den.Zkoušeli jsme ledacos.Nakonec jsme koupily takové to multifunkční křesílko pro miminka až po předškolní vě, usínala jen v něm když jsme ji uhoupaly v obýváku, pak jsem postupně začala s přenášením do postýlky v noci, ale stejně se nám pak budila docela často.Pak jsem ji začala postupně uhoupávat v ložnici u postýlky.a nakonec jsem přitvrdila a uspávala ji v postýlce.Dost jsme se praly a holka toho dost naplakala,a teď už konečně usne i v postýlce, ale pořád to neni ono.Sice celou noc prospí, když nepočítám že občas kontroluje jestli neni doma sama,Horší je to jak usíná.dokud se nedrži za ruku,nebo nemám ruku na jejím srdíčku nebo mi na ruce neleží tak brečí a je neklidná.zatim ještě nevim jak to odbourám,zkoušela jsem plyšáky, jenže ty mi po chvíly vyhází z postýlky že je tam nechce.
Tak všem co mají podobně problémy s usínáním přeju pevné nervy!Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
prospat celou noc zhruba na těch 6-ti týdnech - jedna byla plně kojená, jedna přikrmovaná umělým mlíčkem. Ale když jsem byla těhotná, tak se ta starší (v té době necelé tři roky)dostala do období vzdoru a myslím, že se to nakombinovalo se žárlivostí k maminčinu bříšku a přestala spát úplně. Odpoledne záchvaty vzteku, když jsem ji chtěla uložit ke spánku a večer to samé. V noci se mi budila a bojovala proti spánku. Trvalo to do té doby, než jsme jí miminko nastěhovali do pokojíku - takže asi půl roku. Teď za námi občas přijde během noci do postele a spinká dál - je to docela příjemné Smajlík . V té době, kdy nám holka nespala a byla tudíž celé dny protivná únavou, jsme zkoušeli kde co, včetně stěhování postele apod. ...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles