Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nepříjemnou plíseň nohou si můžete přinést od vody

17. 08. 2010 | Péče o tělo

Můžete si je přinést ze společné sprchy u bazénu, z koupaliště, ale i ze všech ostatních míst, kde se chodí bosky. Je to dárek, o který nikdo z nás nestojí, ale snad právě proto se ho jen tak nezbavíme - plísně nohou. Jak to, že v botách přežijí zimu, jak dlouho se musí léčit a ostatní užitečné informace pro vás má kožní lékařka MUDr. Andrea Vocilková.

 

Počínající projevy plísně mohou snadno uniknout naší pozornosti. Jeví se jen jako suchost kůže nebo mozoly. Než si uvědomíme, oč jde, má čas se rozšířit. Plíseň může mít různé podoby - můžeme ji objevit mezi prsty, na chodidlech ve formě suché olupující se kůže, může se však také projevit výsevem drobných puchýřků. Pokud vás podobné změny postihnou a nebudete-li si jisti, co je příčinou, můžete vyhledat pomoc u lékaře. Naším průvodcem byla kožní lékařka MUDr. Andrea Vocilková.

 

Máte-li dojem, že projevy nevyžadují odborné posouzení, můžete zahájit ošetření postižených míst volně prodejnými léčebnými přípravky. "Antimykotické léky by měly být na kůži postiženou infekcí nanášeny vždy podle doporučení výrobce. Ošetřovat bychom měli původně postižené plochy ještě několik dní po vymizení kožních změn. Pokud po určené době problémy neustupují, může být důvodem chybný odhad diagnózy nebo komplikace, které již musí řešit odborný lékař," říká MUDr. Vocilková.

 

I když se podaří zvládnout plíseň zevním ošetřením, musíte být opatrní, velmi ráda se vrací. S tím je nutné počítat a dávat pozor. Mezi základní preventivní opatření patří držet nohy v suchu - nosit vzdušnou obuv, ponožky z přírodních materiálů, dezinfikovat pravidelně obuv. V případě, že chodíte do prostředí, kde se lze opět nakazit, pak po návratu dejte nohy do lázně s vodou a přídavkem octa nebo hypermanganu. Osoby, které mají oslabený kožní imunitní systém, bývají k mykotickým infekcím vnímavější.


Plíseň nehtů

Onychomykóza (plísň nehtů) většinou vzniká přenosem infekce z kůže. Mezi základní druhy plísní, které napadají kůži i nehtové ploténky u člověka patří vláknité houby a kvasinky. Říká se, že kvasinkové infekce zpravidla napadají nehtové valy a působí akutnější záněty s bolestivým otokem a hnisáním a vláknité houby napadají volný okraj nehtu a šíří se smějem k zadnímu nehtovému valu.

 

Plísňové onemocnění kůže a nehtů není jen kosmetickým problémem, jak si myslí mnoho lidí. Výskyt této infekce může být prvním projevem některých závažných chorob, jako je například cukrovka.

 

"Při masivním postižení nehtových plotének je zpravidla lokální léčba zdlouhavá a mnohdy může i selhat. Pokud to klinický nález vyžaduje, předepíše ošetřující lékař v tomto případě tablety. Jejich účinky je možné srovnat s podáváním antibiotik při bakteriálních infekcích. Pacient je však musí užívat dlouhodoběji. Před jejich nasazením je zapotřebí zhodnotit celkový zdravotní stav, zejména zjistit, jaké léky užívá pacient pravidelně. Při dodržení tohoto postupu se minimalizuje riziko výskytu nežádoucích účinků léků," upozorňuje lékařka.

 

V případě, že klinický obraz není jednoznačný, provede lékař před zahájením léčby odběr materiálu z nehtové ploténky a ověří pomocí mikroskopického, případně kultivačního, vyšetření, zda jsou projevy skutečně vyvolané mykotickou infekcí.


Jak neonemocnět

   1. Prevence při hygieně - meziprstní prostory je nezbytné po každém mytí důkladně opláchnout, šetrně osušit a vyměnit ručník.

   2. Ponožky, punčochy i obuv je zapotřebí pravidelně zbavovat zárodků infekce. Prádlo se doporučuje důkladně prát ve vodě teplé 60 stupňů. Plátěnou obuv lze také prát, ale na kožené a jiné boty si je nutno pořídit přípravek, který je ošetří, ale nepoškodí.

   3. Po návštěvě prostor se zvýšeným rizikem výskytu nákazy je vhodné připravit koupel z hypermanganu nebo zředěného octa.

   4. Pokud už jste přece jen chorobu chytili, neměli byste ji šířit dál – nechoďte bosky tam, kde chodí i ostatní. Nepůjčujte si ručníky, žínky ani přezůvky.

 

Časté otázky

MUDr. Andrea Vocilková odpověděla i na nejčastější dotazy, které se v souvislosti s plísněmi objevují:

 

Mohou se plísní nakazit i malé děti? Jak u nich pak probíhá léčba?

 

Mykózou se mohou nakazit děti i dospělí v každém věku. U dětských pacientů se však s postižením meziprstních prostor a plosek setkáváme méně často. Preventivní opatření, která mají zamezit přenosu houbových infekcí, je ale vhodné provádět i v dětských kolektivech.

 

Nepomáhá při léčbě sluníčko – vysušuje…

 

Slunění nebo častěji využívání umělých zdrojů UV záření se využívá v léčbě chronických kožních onemocnění - nejčastěji ekzému nebo lupénky. Mykózy tímto způsobem léčit nelze. Zánětlivé projevy sice může slunce částečně zmírnit, infekci je však třeba zlikvidovat jinými prostředky.

 

Jaké zkušenosti máte s volně prodejnými léky – je opravdu možné se plísně zbavit za den, jak říká jedna reklama?

 

Přípravky, které se používají v krátkodobém režimu, zpravidla působí tak, že uvolňují účinnou látku postupně – působí tedy mnohem déle, než 24 hodin. Sledováním výskytu mikroorganismů, které jsou za výsledný obraz obvykle odpovědné, se zjistilo, že jen na počátku onemocnění bývají příčinou vláknité houby, na které jsou tyto prostředky určeny především. Později se na postižené kůži nacházejí také kvasinky a bakterie. V tomto případě je spolehlivější použití léčiv se širším spektrem účinku zpravidla po dobu 2 - 3 týdnů.

 

Může se plíseň nohou rozšířit i jinam, pokud se neléčí?

 

Ano. Mykóza postihuje velmi často nejen kůži meziprstí, šíří se na plosky a později napadá i nehtové ploténky. Infekce se může dostat i na vzdálenější lokalizace. Při dlouhodobějším trvání a masivnějším postižení je zpravidla nutné nasadit celkovou léčbu tabletami.

 

Pokud mám plíseň a neumyji letní kožené boty před zimou – vydrží v nich spóry plísní i do dalšího roku?

 

Spóry jsou velmi odolné a dokonce ani běžné umytí nemusí stačit k jejich likvidaci. Při výskytu houbové infekce se pacientům doporučuje ošetřit obuv, kterou používali, vhodnou desinfekcí.

 

Jsou plísně bolestivé?

 

Klinické projevy, které mykózy na kůži vyvolávají, mají různý charakter. Pokud je zánět pokožky intenzivní – se zarudnutím, otokem a tendencí k mokvání či k tvorbě prasklin, pak je onemocnění i bolestivé. Stejně tak může působit bolest i mykózou postižená ztluštělá nehtová ploténka.

 

Zdroj: Ordinace.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Hromada zlaťáků