Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.03. 2018
Dnes má svátek Eduard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Terapie výtvarným uměním aneb co je to arteterapie

27. 09. 2010 | Péče o tělo

Co si představit pod pojmem arteterapie? Kde se vzala? Je snad původ arteterapeutických aspektů starý jako lidstvo samo?

Již v uměleckých formách pravěku či přírodních národů lze vysledovat určité arteterapeutické předpoklady. Starověcí Egypťané a Řekové využívali umění při léčení různých psychických obtíží.

V užším slova smyslu znamená arteterapie léčbu výtvarným uměním. Naproti tomu arteterapii v širším slova smyslu lze vykládat jako léčebnou metodu za pomoci umění, tudíž kromě výtvarné činnosti sem řadíme i hudbu, divadlo, poezii a tanec.

Léčebný postup arteterapie pracuje s výtvarným projevem a využívá jej jako prostředku poznání, ovlivnění lidské psychiky a mezilidských vztahů.

Cílem arteterapie je zmírnění či úplné odstranění psychické zátěže člověka prostřednictvím podpory sebevyjádření, schopnosti komunikovat, rozvíjení tvořivosti. Při skupinové či individuální práci s klienty se v rámci arteterapie využívají různé výtvarné techniky jako malování, kreslení, koláže, výroba keramiky, práce s korálky a kombinace těchto technik či využití různých jiných materiálů a výtvarných postupů. V počátcích arteterapie pomáhala upřesnit diagnózu duševně chorých jedinců, ovšem postupem času se přičlenil i terapeutický aspekt. Výtvarná činnost člověka odpoutává od psychických problémů a rozvíjí nové zájmy, tvořivost i chuť do života.

Arteterapie napomáhá k intelektuálnímu, duchovnímu a citovému rozvoji

Obzvláště prospěšná je arteterapie při práci s dětmi, jež mají problémy s chováním, udržením pozornosti či emocionální problémy. Děti mnohdy nedokáží vyjádřit své pocity slovy a tudíž si je ani zcela neuvědomují. Umělecký projev důležitým způsobem rozvíjí osobnost a dovoluje sebevyjádření jiným než-li slovním projevem. Zkušený terapeut by měl rozpoznat vhodnost adekvátní terapie pro konkrétní osobu a nastavit tak pomocnou ruku svému pacientovi.

Technik používaných v arteterapii existuje celá řada. Často se v rámci terapie využívá kresby či tvorby na volné téma, malování projektivních pocitů, sestavování koláží, tvoření společného námětu, apod. Velmi důležitou složku v rámci arteterapie představuje individuální přístup k pacientovi. V žádném případě by neměl být člověk do malování nucen. V arteterapii se nesmí nic uspěchat, jelikož vše potřebuje dostatečný prostor a čas. Pacientovi se v rámci terapie nabízí široká škála možností a námětů, kterými je aktivován k tvorbě. Naprosto nezáleží zda má či nemá výtvarné nadání, jelikož se jedná o spontánní výtvarný projev, který se neopírá o žádnou předchozí uměleckou průpravu. Výsledkem tvůrčích aktivit pacienta, by měla být autentická výpověď odrážející aktuální psychický stav jedince.

Významné arteterapeutické metody

Imaginace - díky této metodě se člověk vrátí k některým životním situacím, znovu je prožívá a zpracovává pod vedením terapeuta. Vnitřní pocity a obrazy se v rámci arteterapie promítají do výtvarné podoby. Imaginace přispívá k uvolnění emocí, sebepochopení a k ujasnění postojů vůči sobě i druhým.

Animace – metoda vhodná zejména při práci s dětmi, které mají zábrany ve slovním vyjadřování. V podstatě se jedná o rozhovor ve třetí osobě. Dítě se ztotožní s osobou či předmětem z obrázku a svůj problém prezentuje jakoby ústy někoho jiného.

Koncentrace – jako pomůcka při koncentraci se používá mandala, jež vyjadřuje svatý kruh, který je tušením středu osobnosti. Mandala znamená centrální bod uvnitř duše člověka, k němuž se všechno vztahuje a dle něj je i vše uspořádáno.

Restrukturalizace – metoda restrukturalizace je vhodná u pacientů, kteří mají pocit rozpadu jejich života na malé části. V rámci výtvarného ztvárnění přetváří své pocity. Při hledání východiska ze situace se používá rozstřihaný papír, který se znovu skládá do jiné podoby a přestože bylo využito předešlého obrazu, tak v jinak uspořádaném výtvoru nachází pacient nový smysl života.

Transformace – velmi cenná záležitost arteterapie spočívá v kombinaci různých metod. V rámci transformace se využívá přenášení pocitů vnímání jedné umělecké oblasti do jiné. Poslech hudby či textu se transformuje do kresby apod.

Rekonstrukce – spočívá v dotváření různých částí s využitím například techniky koláže. Dokreslení třeba vystřižené, nalepené části obrazu.

Arteterapie se v českém prostředí začala využívat od 50. let jako součást psychoterapie v různých léčebných zařízeních zaměřených na duševní zdraví člověka. Tato léčebná metoda poznává vlivy na lidskou psychiku a mezilidské vztahy prostřednictvím sledování výtvarné činnosti. U arteterapie se často rozlišují dva základní směry – terapie uměním a artpsychoterapie. U prvního se klade důraz na léčebné účinky umělecké tvůrčí činnosti a u druhého se psychoterapeut zaměřuje na pacientovy prožitky z procesu, se kterými dále pracuje. Přestože se již ve 30. a 40. letech 20. století začala psychoterapie používat jako terapeutická metoda, zatím pouze ovšem v návaznosti na rozvoj psychoanalýzy a dalších psychoterapeutických směrů, tak bohužel ještě ani dnes nelze tento léčebný postup zcela vymezit a určit konkrétní pravidla arteterapie. Stále v této oblasti existují jisté mezery. Ani nabídka studia oboru arteterapie zatím není příliš široká, ale na většině fakult se stala již součástí výuky.

 

Romana Melicharová

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Pomlázka