Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vložky nebo tampóny - známe i rizika?

7. 04. 2011 | Péče o tělo

Věděli jste, že…používání vložek při menstruaci je vhodnější než používání tampónů? Tampóny byly speciálně vyvinuty pro příležitosti, kdy se vložky špatně skryjí, anebo mohou změnit svou polohu tak, že se objeví nechtěná kapka (jízda na kole, sporty v tělocvičně, ale i pouhé pobývání v plavkách v létě).


Vložka je přirozenější než tampon, jelikož krev a v ní obsažené odpadní látky volně odtékají z těla ven.  Při nošení tamponů, jak nám sdělila PhDr. Markéta Šauerová PhD. se látky drží uvnitř a mohou způsobit zánětlivé komplikace, výjimečně může hrozit i tzv. syndrom toxického šoku.


Odpadní látky, které pochva vyloučí, tj. krev a povrchové tkáně, jsou vložkazdrojem živné půdy pro bakteriální infekce, které se v takovém prostředí rychle množí. Tím dojde k sepsi – otravě bakteriálního charakteru. Toxický šok je však infekcí nebakteriálního charakteru a jeho iniciace může začít při zavedení tamponu v „nečistém“ prostředí. Dle gynekologů by se měly tampony měnit každé 2-3 hodiny, jež jsou bezpečnou hranicí při používání.


Dr. Šauerová  jako dětská psycholožka  spatřuje vysoké  riziko v používání tamponů zvláště u mladých děvčat, která nedodržují  ještě dostatečnou hygienu. Menší propustnost tamponu vede často ke snížení frekvence jeho výměny. Lékařka rovněž poukazuje na fakt, že dlouhodobý pokles hygienických návyků v populaci souvisí i se zanášením infekce do rodidel ženy při výměně tamponů, neboť se tak velmi často děje na místech, kde si mladé dívky před vstupem na toaletu neumyjí ruce, sahají na  kliku apod.


Použití vložek je při výměně na veřejné toaletě mnohem snazší a riziko zavedení infekce se tak významně snižuje. „Problém hromadění odpadních látek souvisí i s psychickou pohodou během menstruace,“ říká Dr. Šauerová a dodává: „Řada žen udává pocit bezpečí při používání tamponů, hromadění škodlivin však může mít za následek zvýšenou únavu, bolesti hlavy, pocit nepohody, může ovlivňovat i celkovou výkonnost jedince.“


Tampony rozhodně nejsou životu nebezpečné, ale měly by být používány příležitostně a ne po celou dobu menstruace.  Menstruační vložky jsou nejlepší volbou také pro dívky – panny, které mají strach z nechtěného protržení panenské blány tampónem a zároveň manipulace vložkami je jednodušší a pro „začátečnice“ nejvhodnější. 


Zdroj: Carine


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já používám menstruační kalíšek a jsem naprosto spokojená Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Takový antitampon článek Smajlík Jako z doby před x lety kdy se v ČR ještě nepoužívaly
Obrázek uživatelky
profil
taky souhlasím s opačným názorem...
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé. Já četla článek s naprosto opačným názorem. Co doktor, to názor. Já se tedy přikláním k tomu opačnému.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles