Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 27.04. 2024
Dnes má svátek Jaroslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Bolí vás ruce? Příčinou může být i akromegalie!

28. 05. 2009 | Nemoci
Trpíte bolestí rukou a zápěstí? Nedokážete si osolit polévku a psaní na počítači vám začalo nečekaně dělat potíže? Zbystřete, může se jednat o jeden z příznaků akromegalie , tzv. syndrom karpálního tunelu.

Akromegalie jako příčina obtíží
Akromegalie je endokrinní onemocnění, při kterém podvěsek mozkový produkuje v dospělosti více růstového hormonu (somatotropinu), než je zapotřebí. To má za následek jednak růst koncových částí těla v dospělosti, ale nese s sebou i jiné obtíže. Mezi ty nejčastější patří nadměrné pocení, bolesti zad a kloubů, cukrovka, vysoký krevní tlak, nemoci štítné žlázy a poruchy spánku. Dalším poměrně častým příznakem je i tzv. syndrom karpálního tunelu.

Syndrom, který obtěžuje
V oblasti přední strany zápěstí probíhá mnoho anatomických struktur, z nichž nejzřejmější jsou šlachy. Pro průběh těchto "provázků" je v zápěstí vyhrazeno několik oddělených a uzavřených tunelů. V jednom z těchto kanálků probíhá i jeden z hlavních velkých nervů, které v oblasti zápěstí jsou.

Jedná se o tzv. nervus medianus.
Bolí vás ruce? Příčinou může být i akromegalie!Dlouhodobý útlak tohoto nervu se projeví jako syndrom karpálního tunelu. Vlivem nadměrného uvolňování růstového hormonu totiž dojde ke zmnožení vaziva v tomto tunelu a tím i útlaku nervu. Vzniknout ale může i při přetížení ruky nadměrnou a nezvyklou prací (psaní na počítači bez podložky), po zranění, ale i při různých dalších nemocech, jako jsou například revmatická onemocnění.

Jak se projevuje?
Nejčastějšími příznaky jsou noční brnění prstů, porucha jemné citlivosti a bolesti vystřelující až do lokte či ramene. Vyskytnout se mohou také potíže s rozeznáváním a udržením jemných předmětů, pocit ranní ztuhlosti ruky a necitlivosti prstů, která je až bolestivá. Tyto potíže jsou horší v klidu, později při "rozhýbání" mohou ustoupit. Typický je také bolestivý poklep nad oblastí zápěstí a neschopnost pacienta udělat „špetku“ kvůli ochabnutí svalů ruky a palce. U akromegaliků se na rozdíl od "zdravé" populace tento syndrom vyskytuje na obou rukách.

Léčba ruce uleví
U lehčích stadií tohoto syndromu je možné použít tzv. konzervativní léčbu, tj. dlahy a obstřiky. Těžší případy ale vyžadují chirurgický zákrok, při kterém se protne zápěstní vaz a tím se uvolní tlak v zápěstní úžině. U akromegaliků by se ale nemělo zapomínat ani na vhodnou léčbu jejich primárního onemocnění. Jinak totiž hrozí, že se již jednou vyléčený syndrom znovu projeví.

Zdroj: Akromegalie.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
otec je práve po operácii RSI
Obrázek uživatelky
profil
Z jakých důvodů nás mohu bolet ruce.
Obrázek uživatelky
profil
Tak to znám. Nejvíce se mi to projevuje při pletení. Proto už se nepouším do pletení svetrů, občas jen ponožky. Je to svízelná nepříjemná komplikace.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles