8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 03.05. 2024
Dnes má svátek Alexej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Ani v zimě nezapomínejme na pitný režim - co ale pít?

5. 01. 2012 | Péče o tělo
O nutnosti dostatečně pít i v zimním období víme, na to téma už bylo řečeno dost a není tedy třeba se o něm rozepisovat. Otázkou ani tak není, kolik vypít, ale co vlastně pít. Je zdravější balená voda nebo voda z kohoutku, minerálky nebo čaje?  Dostatek tekutin umožňuje organismu pracovat na plný výkon; zajišťuje správnou látkovou výměnu, krevní oběh, dobrou funkci ledvin i odplavování škodlivých látek.

Také pomáhá při hubnutí a podle posledních výzkumů dokonce i při prevenci rakoviny (údajně při vypití alespoň 4 sklenic vody denně klesá riziko rakoviny tlustého střeva o více než 30 % - větší množství tekutin zabraňuje usazování rakovinotvorných látek ve střevech). Naopak řada nemocí je následkem dlouhodobého nedostatku tekutin. To platí zvláště v zimních měsících, kdy je imunita organismu oslabená.

Pojďme se nejen na správný pitný režim podívat zblízka:


Základem je pravidelná konzumace tekutin v průběhu celého dne, ne nárazové pití většího množství tekutin, které pak škodí především ledvinám. Nejlepší je voda, čaj a některé minerálky. Zapomínat nemůžeme ani na ovoce a zeleninu - obsahují velké množství vody.

Voda z vodovodu se dnes opět dostává do popředí, nezanedbatelné je přitom i ekonomické hledisko. Podíl chloru se oproti minulým letům výrazně snížil a podle celé řady laboratorních testů už je známo, že ve vodě z kohoutku je mnohem méně mikroorganismů než ve vodách balených.  Problém může nastat jedině tehdy, pokud do našich domácností voda přitéká nevhodným potrubím (olověné trubky, potrubí natřené dehtem a podobně).

Stolní vody jsou vhodné k dlouhodobé konzumaci. Minerální vody vzhledem k jejich složení v neomezeném množství pít nemůžeme. Pozor bychom si měli dát hlavně na obsah sodíku, tedy vlastně soli. Vyšší konzumace takových vod vede ke stejným problémům, které by způsobilo nadměrné solení (tj. například vysoký tlak a zadržování vody v těle). Ideální obsah sodíku se udává do 20 mg/l, což splňují třeba Magnesia, Korunní, Mattoni a jiné minerálky. Ty správné minerální vody by měly mít také zachován poměr vápníku a hořčíku 2 : 1 (větší poměr hořčíku by způsoboval vyplavování vápníku z organismu a tím vyšší riziko osteoporózy), přičemž ideální množství vápníku se udává 40 – 80 mg/l a hořčíku minimálně 20 mg/l. Důležité tedy je věnovat pozornost etiketám…

Pitný režim dále doplňují čaje. Ovocné můžeme pít v podstatě dle libosti, u bylinkových konzumaci omezíme a jednotlivé druhy střídáme samozřejmě také s ohledem na svůj zdravotní stav. Čaje pijeme nejlépe neslazené, popřípadě osladíme lžičkou medu.

Pro mnohé jsou nepostradatelné ovocné a zeleninové šťávy, které kromě tekutin dodají i potřebné vitaminy a minerály. V malém množství tělu prospívá i pivo a víno - posilují srdeční funkce, chrání cévy před kornatěním, působí protistresově. Neškodí ani šálek kávy, o které se donedávna tvrdilo, že odvodňuje a do pitného režimu se nezapočítává. Na slazené sycené nápoje ale raději zapomeňte…

Každopádně platí: nečekejte na žízeň, pijte! Určitě víte, co.

Autor:uznevim


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
snažím se dodržovat,ale občas zapomínám..už jsem ve věku,kdy nemám žízeň...ach jo...Smajlík
10b.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
se občasná minerálka prokládá vodou z vodovodu a čaji......má se to střídat, to čtu v kdejakém časopise, piju docela dost a zdr. problémy mám i tak.....asi i věkem, kdo je dnes nemá, takovejch je moc málo......Smajlíkp.s. minerálky, ale bez příchutí, bez cukru.....
Obrázek uživatelky
profil
Díky za komentář. Nenapsala jsem přímo, že jsou minerálky z dlouhodobého hlediska nevhodné pro pití - ale že je vzhledem k jejich složení nemůžeme konzumovat v neomezeném množství. Dlouhodobě pít ano, ale raději je střídat a to složení si ohlídat Smajlík. K výbornému zdravotnímu stavu se dá jen gratulovat Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Docela povedený článek. Jen bych nesouhlasila s tím, že jsou minerálky z dlouhodobého hlediska nevhodné pro pití. Já je piji už leta, opravdu hódně dlouho a můj Dr. mi vždy říká, že ještě neviděl nikoho tak zdravého. A třeba já si myslím, že je můj zdravotní stav tak dobrý, právě díky tomu že hodně piju a mimo jiné se snažím i pravidelně hýbat. Já osobně preferuji minerální vodu Mattoni s příchutí červený hrozen. Ale občas si dám i Magnesii a často piji i Aquilu, vzhledem k opravdu nízkému obsahu sodíku. Mám tak jistotu, že alespoň v tomto případě mi to napomáhá nezadržovat v těle přebytečnou vodu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles