Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Státní maturita už není jen vzdálený strašák

24. 02. 2011 | Zajímavosti
Pomalu se blíží květen a s ním i období maturit. Letos to mají maturanti o něco horší než předchozí generace. Zatímco dřívější ročníky středoškoláků se státní maturitou "jen strašily", letošní maturující si ji již vyzkouší naostro.

Letos je povinná zkouška z českého jazyka a literatury a zkouška buď z cizího jazyka, nebo matematiky. Je na studentech, který ze dvou předmětů si k maturitě zvolili. Vzhledem k tomu, že mám celkem blízko k českému jazyku, ráda bych vás zde seznámila se vzhledem maturity z češtiny.

    Stejně jako u cizího jazyka a matematiky i zde si student mohl zvolit základní nebo vyšší úroveň. Sice se mluví o tom, že by vyšší úroveň měla zaručit studentovi snáze se dostat na VŠ, ovšem skutek zatím utek a vysoké školy úroveň maturity v potaz při přijímacím řízení brát nebudou. Takže záleží jen na studentovi, jak se cítí a zda si chce dokázat, že na vyšší úroveň má, nebo chce "jet na jistotu" a vybere si úroveň základní. Maturitní zkouška z českého jazyka a literatury se bude skládat ze tří části: z didaktického testu, ze slohové práce a z ústní části.

     Didaktický test  pro nižší úroveň zkoumá, zda je maturant schopen porozumět textu, zda je schopen z něj vybrat důležité informace, zda se orientuje v českém pravopise, zda je schopen rozeznat špatně utvořenou větu... na to vše má celkem 60 minut. Vyšší úroveň, pro kterou je určen čas 9O minut, zahrnuje navíc i otázky z literární teorie. Na rozdíl od nižší úrovně se zde student může setkat i s otevřenými otázkami, tzn. musí odpověď vypsat (pro nižší úroveň jsou typické uzavřené otázky, tzn. student ze zadaných možností vybírá jednu správnou).

    Slohová práce. U té si studenti na všech školách vybírají z 10 stejných zadání (opět jsou jiná pro základní a pro vyšší úroveň). Na výběr mají čas celkem 25 minut, poté 60 minut (resp. 90 minut u vyšší úrovně) práci píšou. Nejdůležitější při psaní práce je, aby studenti dodrželi vybraný slohový útvar (vypravování, charakteristiku, osobní dopis, reportáž....), aby neutekli od zadání (názvu) a aby dodrželi minimální rozsah: pro základní úroveň je  to 200 slov, pro vyšší úroveň je to o 50 slov více.

    A konečně ústní část zkoušky. Ta je založena na přečtené literatuře. Student do konce března musí předložit seznam 20 (30 u vyšší úrovně) knih, které si vybral ze seznamu školního. Školní seznam musí obsahovat minimálně 40 knih pro základní úroveň a 105 knih pro úroveň vyšší. Studenti maturující z češtiny základní úrovně pak musejí mít v seznamu minimálně 4 díla, která byla v české či světové literatuře napsána do konce 19. století, minimálně 4 knížky ze světové literatury 20. a 21. století a minimálně 5 děl z české literatury posledních dvou století. Navíc v seznamu musí být obsaženo alespoň jedno drama, jedna poezie a jedna próza.

U vyšší úrovně jsou kritéria trošku přísnější a maturant ve svém seznamu musí mít zahrnuty: 3 knihy vzniklé do konce 18. století, 2 knihy světové literatury a 2 knihy české literatury vydané v 19. století, 2 dramata české či světové literatury 19. až 21. století, 2 knihy české či světové poezie 20. a 21. století, 3 knížky světové prózy a 4 knihy české prózy 20. a 21. století. U samotné maturitní zkoušky si student vylosuje jednu z knih, ke které dostane pracovní list. V tomto listě je jednak ukázka uměleckého textu (pocházející z přečtené knihy), jednak ukázka z neuměleckého textu a jednak otázky k ústní části. Poté má student 20 minut čas připravit se "na potítku". Pak se přesouvá ke zkoušejícím a na základě pracovního listu, přečtené knihy a zjištěných informací odpovídá na uvedené otázky.
  
 Tolik tedy ve stručnosti ke státní maturitě. Pokud máte doma maturanta, či sami maturujete, pak pro vás jistě uvedené informace nejsou novinkou. A pokud se vás maturita letos netýká, pak jste zjistili, o co vše přicházíte...

Habaďúra - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Mě letos maturují obě děti. Když jsem maturovala já před téměř třiceti lety tak byla taky státní maturita. Pak se to po revoluci zrušilo jako spousta jiných věcí a teď to za drahé peníze zase zavádějí. Letošní maturanti jsou jako pokusní králíci.Nejde ani tak o to co je těžší nebo snažší ale spíš o tu organizaci.Do nedávna se nevědělo kdy budou maturovat a jak to bude vše probíhat a spousta věcí není dořešených ani teď. A to je příští týden čekají zkoušky a na některých školách už mají ústní zkoušení za sebou. Při zkušebních na podzim to spousta děcek schválně neudělalo protože doufaly, že se ještě o rok odloží.Bohužel se tak nestalo.Myslím si, že není moc spravedlivé připravovat se tři roky na určitý typ zkoušení a posledních pár měsíců vše zase změnit.A to ještě jestli si pamatujete tak v prosinci hrozilo, že státní maturita nebude. Tady prostě nic nejde dělat jednoduše Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Vždycky byl povinný jazyk u maturity, tak nevím, proč by se to mělo měnit..
A navíc, já už mám teda pár let maturitu za sebou, ale bavila jsem se s pár letošními maturanty a ti řekli, že státní matury nebyly vůbec těžké a náročné, když to zkoušeli na podzim nanenčisto, tedy apoň ta základní úroveň..A proč u nich neuspělo dvě třetiny? Od kamarádů - učitelů vím, že z toho měli studenti spíše srandu, brali to jako velký fór...
Obrázek uživatelky
profil
Letošní maturity budou prý opravdu velice težké. Lituji letošní čtvrtáky kteří bodou letos maturovat. Nebude to žádná sranda . Nejtěžší je prý anglický jazykSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
nematurovala, tudíž ani z češtiny, ovšem tento předmět byl v mém oboru absolutně podstatný. Překlep byl považován za stejnou chybu, jako chyba gramatická. Tudíž všeobecně vzato, bylo zcela jedno, zda to byl překlep či nikoliv. Byla to naprosto stejná chyba, která se nedala nijak omluvit. Střední školu jsem sama ukončila, měla jsem již rodinu a hlavně zdravotní problém, se kterým se studia neslučovala, bohužel. Přesto stojím za názorem, - státní maturity ano, ale jen v případě soukromých škol, na kterých by měly být maturity stejné, jako na školách státních. To je můj názor..
Obrázek uživatelky
profil
domluvit se a umět aspoň základ, to beru, ale proč z toho skládat maturituSmajlík
Všimla jsem si....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky