Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Světlík lékařský - výborná bylinka s antibakteriálními účinky

7. 11. 2011 | Péče o tělo
Světlík lékařský je jednoletá bylina, která patří mezi letničky. Drobná rostlinka má bohatě olistěnou lodyhu, dorůstá do 30 centimetrů. Z lodyhy vyrůstají vstřícné, pilovité, zubaté listy. Květy jsou bílé, okvětní lístky jsou protkané červenými žilkami. Na spodině dolního květu je žlutá skvrna. Kvete od května do září. Roste na suchých i vlhčích travnatých místech, loukách, pastvinách, lesících i rašeliništích. Bylinka se využívá celá. Vnitřně a také zevně, k různým obkladům a omýváním.

Účinné látky a vliv na naše zdraví

Obsahuje cenné minerální látky, hořčík, měď, vitamíny skupiny A, C, hořčiny, třísloviny a spoustu dalších, které mají blahodárný vliv náš organismus. Světlík lékařský je znám od středověku jako lék na nejrůznější oční problémy. Obklady se používají k omývání očí, při zánětu spojivek, na unavená oční víčka, ječná zrna apod. Lidově se této bylince říká očanka. Obklady světlíků se používají k omývání  hnisavých ran.
Vnitřně má své místo při léčbě trávicích potíží spojených s nechutenstvím. Působí dobře na bolesti žaludku.  Bylinka lehce snižuje tlak. Pro své výborné antibakteriální účinky  se doporučuje při zánětech průdušek, zahlenění a uvolnění nosních dutin. Při zánětu můžeme nálev použít k výplachům úst, jako kloktadlo nebo také k inhalacím, působí dobře na čelní dutiny. Čaj působí při bronchitidě a suchém kašli. Často se kombinuje s jinými bylinkami do čajových směsí například s heřmánkem nebo meduňkou.

Sběr a sušení

Bylinku  sbíráme v červenci a srpnu. Při sběru můžeme nať odřezávat ostrým nožíkem. Rostlinku po nasbírání sušíme v zavěšených svazečcích nebo rozprostřené v tenké vrstvě na suchém, dobře větraném místě ve stínu. Bylinku  musíme nechat dobře prosušit, vlhká bylinka se znehodnotí hnědnutím. Po usušení skladujeme jako každou bylinku v dobře uzavíratelných tmavých lahvích.

Světlík lékařský je výborná bylinka, která pomáhá léčit různé záněty.


Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
bylinka pro mě a navíc moc hezká
Obrázek uživatelky
profil
Užitečnej článekSmajlíkSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
léčivá ale i pěkná,hezké počteníčko
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek o užitečné bylinceSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
pěkný a poučný článekSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles