Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Lze opravdu odhalit rakovinu z krve?

9. 04. 2009 | Nemoci

Lékař odebere krev, do druhého dne mu laboratoř sdělí výsledek a brzy může být zahájena léčba rakoviny. Utopie? Jak kdy.

Přítomnost zhoubného bujení v těle se dá skutečně poznat z krevních testů. V krvi se totiž v případě rakoviny nacházejí tzv. nádorové markery, aniž by rakovina v těle nutně bujela. Kdy tedy krevní náběry mohou pomoci odhalit nemoc, a kdy výsledek vyšetření neznamená vůbec nic?


Co jsou onkomarkery?

Zjistí lékaři skutečně rakovinu z krve?Onkomarkery jsou látky, které produkuje buď nádor samotný, nebo naše zdravá tkáň jako odpověď na nádorový proces. Onkomarkery jsou známy už přes 20 let, a stále se o jejich významu diskutuje. Mohou odhalit nádor už o hmotnosti 1 mg, obsahující pouze milion buněk. Zobrazovací techniky ukážou až nádor o velikosti 1 cm, obsahující už miliardu nádorových buněk. Různé vyšetřované markery jsou typické pro různé nádory.


 

Jak rozumět výsledku?

Onkomarkery někdy nemusí být u nádorového onemocnění zvýšeny nebo jsou jen nepatrně vyšší. Jindy jejich hladiny vzrostou i při nenádorovém onemocnění či těhotenství nebo se mění s věkem. Některé látky mohou hladinu určitého onkomarkeru dokonce snížit. Například káva nebo nikotin snižují hladinu onkomarkeru CA125. Ten se využívá ke sledování zhoubného nádoru vaječníku. Takovéto falešné snížení hodnot sledování pacienta komplikuje.


Kdy se onkomarkery sledují?

Onkomarkery  nelžou... jak kdy, jak při čemSamotné onkomarkery tedy pro diagnostiku nádoru moc vhodné nejsou. Pokud se však kombinují s dalšími metodami a použijí se u rizikových skupin pacientů, mohou být užitečné. Naopak velmi vhodné jsou pro sledování úspěšnosti onkologické léčby. Například zvýšení hladiny CA125 v krvi po léčbě nádoru ovaria odhalí jeho recidivu až o 15 měsíců dříve.

Jedno číslo nic neznamená. Důležitá je pravidelnost sledování. A to nejen hladin onkomarkerů v krvi, ale i vašeho celkového zdravotního stavu. Pokud jste po léčbě jakéhokoli karcinomu, je dobré se pravidelným prohlídkám u onkologa nevyhýbat. Dělá vše pro to, aby byl váš boj s rakovinou úspěšný.

 

Zdroj: Léčba rakoviny.cz

Alena Rašková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
to som netušila
Obrázek uživatelky
profil
Moczajímavé,jen aby to taky fungovalo.
Obrázek uživatelky
profil
Měla jsem ji, nyní jsem zdravá.
Obrázek uživatelky
profil
Aby se vynalezli účiné léky které rakovinu vyléčí. Můj dědeček jí zrovna má a spousta lidí v okolí na ni zemřela, když slyším to slovo rakovina tak už je mi s toho zle.
Obrázek uživatelky
profil
super článek
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles