Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.10. 2018
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Ztráta zaměstnání

23. 08. 2010 | Zajímavosti

Najít si zaměstnání je velice těžké, ale přijít o něj můžeme ze dne na den. Jak se v tomto případě zachovat, abychom nepřišli i o střechu nad hlavou. Otázky nám zodpověděl právní poradce SOS Miroslav Huml.

 

Co dělat, vím, že nemohu zaplatit nájem a peníze nemám uspořené…

První a nejdůležitější radou je kontaktovat pronajímatele, vysvětlit mu celou nastalou situaci. Požádat ho o dočasné snížení nájmu. Občanský zákoník toto pronajímateli ani nepřikazuje, ani nezakazuje. Je to pouze na něm. Pokud jste ale bezproblémový nájemník, který v bytě neudělal žádnou škodu, nájemné doteď jste vždy zaplatili včas, dá se očekávat, že pronajímatel bude souhlasit s tím, že zbytek, řekněme v uvozovkách – dlužné nájemné, bude doplaceno hned, jak si najdete nové zaměstnání, jakmile budete opět solventní.

Jak dlouho mohu nezaplatit nájem?

Úplně bych se vyhnul slovům mohu, nebo nemusím, jelikož nájem platit musím. Je to zákonem daná povinnost podle nájemní smlouvy. Za každé nezaplacení nájmu hrozí určité smluvní pokuty, penále z prodlení a tak dále. Otázka byla ovšem mířena proti tomu, po jak dlouhém neplacení nájemného mohu být vystěhován, dokonce i bez náhrady, bez nároku na adekvátní ubytování, pouze s nárokem na přístřešek, což je nejhorší možnost vystěhování. V takovém případě mluví občanský zákoník o třech nezaplacených nájmech.

V případě, že přijdu o zaměstnání a nebudu mít práci třeba půl roku. Mohu to nějakým způsobem řešit, nebo přijdu o střechu nad hlavou?

V takovém případě, bych doporučil, ryze soukromě, sehnat do bytu někoho do podnájmu, což je stav, kdy nájemce pronajme například jednu místnost nějaké další osobě, která přispívá na nájemné. Tento podnájem nesmí být v nájemní smlouvě zakázán, je-li v nájemní smlouvě zakázán, opět je jedním z možných řešení kontaktovat pronajímatele a sdělit mu, v jak obtížné ekonomické situaci jste.

Přesto to nemohu vyřešit, na koho se mohu obrátit o pomoc?

Máte právo obrátit se na úřad sociální péče se žádostí o příspěvek na bydlení, který by měl částečně situaci vykompenzovat. Nejlepší je dostavit se na úřad a nechat si toto právo přepočítat, neboli vše přepočítat podle tabulek. Pro každé město totiž existují separované tabulky. Liší se počtem obyvatel ve městě, velikostí bytu, počtem osob v rodině. V praxi lze ale říci, že nárok na příspěvek budete mít tehdy, klesnou-li Vaše příjmy pod hranici životního minima po zaplacení nájemného.

Děkujeme za odpovědi.

 

Zdroj: SOS

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Stříbrňáky