Kdy se letos slaví Den otců 2024?Kdy se letos slaví Den otců 2024? Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 15.06. 2024
Dnes má svátek Vít
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Spidermanovi podobná ještěrka agama

6. 07. 2010 | Zvířátka

Ještěrka, jež je díky svému zabarvení podobná komiksovému a filmovému hrdinovi Spidermanovi, se stala novým zvířecím domácím mazlíčkem. Jasně vybarvená ještěrka s latinským názvem Agama mwanzae je podle odborníků učenlivá a krotká, pokud je chována ve správných podmínkách.

Agama pocházející z Keni může dorůst délky až třiceti centimetrů a živí se stravou obsahující především kobylky, cvrčky a červy potemníků a zavíječů. Na rozdíl od svého komiksového dvojníka nedokáže házet pavoučí sítě, ale zato umí měnit barvu, jasně vybarvení samečci v noci, anebo když jsou vyděšení, zhnědnou.

 

Ještěrky agamovité

Tato čeleď obsahuje více než 300 druhů většinou plnoštíhlých ještěrů. Nacházejí se ve všech teplých oblastech Starého světa  s vyjímkou Madagaskaru a Nového Zélandu. Agamy mají většinou štíhlý ocas, dlouhé nohy a trojúhelníkovou hlavu. Žijí na zemi, šplhají po stromech nebo po skalách a loví především bezobratlé živočichy. Některé druhy jsou býložravé. 

 

Agama molucká

Mohutný ještěr se silnýma předníma nohama. Patří mezi největší agamy. Dospělým samcům se táhne při bázi ocasu impozantní hřeben, který dokáží vztyčit přitažením ocasních obratlů. Tato agama je značně vázána na vodu. Žije v těsné blízkosti řek. Velmi dobře plave bočním vlněním těla, hlavní pohon obstarává ze stran stlačený ocas. Běhá vzpřímeně po zadních nohou. Navzdory svému vzhledu se agama molucká živí převážně rostlinnou stravou. Mimo měkkolistých rostlin však občas požírá i hmyz a mnohonožky.  Dorůstají délky až 1 m, takže potřebují větší terárium. Tento oblíbený ještěr se zajímavým chováním se snadno chová a množí, i lehce ochočí.

 

Agama vousatá

Agama vousatá je velmi oblíbený druh pouštní agamy. Po zajištění základních podmínek pro chov (vhodná velikost terária, zdroj tepla a UV záření) se hodí i pro začínající chovatele. 

Je to ještěrka roztomilá, spíše bojácná než agresivní. Dorůstá kolem 60 cm a váží zhruba čtvrt kila. Obvykle se živí hmyzem, ale nepohrdne ani myškou. Jako zákusek si dá nějakou tu kytku nebo nektar. Prostě všežravec. Téměř nepije a skoro veškeré potřebné tekutiny získává z potravy. Terárium pro dospělého jednice postačí o rozměrech 80š 60h 50v, pro skupinku 2 až 3 zvířata pak pořídíme terárium alespoň 120š 70h 60v.

Terárium, nejlépe skleněné a dobře větrané.

 

Agama kočinčinská

Dožívá se okolo 15ti let a patří ke středně velkým plazům. Samci dorůstají celkově až 1 m, samice jen 60-70 cm. Spolehlivým rozpoznávacím znakem je typ chrupu, který je u agam z větší části akrodontní. Její zbarvení bývá od světle zelené až po tmavě zelenohnědou, pod předními končetinami bývají oranžové flíčky (v podpaží). Přes celé tělo je agama slabě pruhovaná, vždy světlejší barvou než její stávající. Po celém ocase až po koneček jsou černé pruhy. Samci mívají obvykle hřebínek od hlavy až po část ocasu, který bývá většinou větší než u samiček. Agama je velmi dobrý plavec a vodní akrobat. Typickým biotopem agamy kočinčinské jsou pobřežní porosty kolem řek. Hmyz, pavouci a jiní bezobratlí jsou hlavní složkou potravy agamy kočinčinské. Ráda si také pochutnává na rozmanitých plodech. Chováme je ve vyšších prostorných teráriích se souší i s vodní plochou pro plavání. Rádi se vyhřívají na větvích umístěných přímo nad vodní hladinou. Živí se převážně hmyzem. 

 

Agama osadní

Hojně se vyskytuje v suchých oblastech střední a jižní Afriky, hlavně kolem lidských obydlí. Žije na zemi a na stěnách a soustřeďuje se v koloniích tvořených jedním dominantním samcem, několika samicemi a jejich mláďaty. Základní podmínky chovu: Jednoho samečka a několik samiček dejte do velkého a suchého terária s velkou podlahou nejméně 200x60 cm. Na zadní stěně vytvořte místo ke šplhání. Tito zpočátku plaší živočichové potřebují spoustu úkrytů. Udržujte teplotu 25-30 stupňů, pod světlem lamp až 45 stupňů. Osvětlujte také ultrafialovým světlem. Tito rychlí lovci chytají hlavně hmyz. Občas je krmte trochou ovoce. Dvakrát až třikrát týdně je postřikujte a dejte jim malou nádobu s vodou.

 

Tak jako většina ještěrů je i agama aktivní ve dne. Slunce prohřívá její krev a dodává jí dostatek energie pro vyhledávání potravy a čilý pohyb. Kromě období rozmnožování žije samotářsky a stejně jako ostatní plazi ani ona nemá žádné rodičovské sklony. Agamy potřebují znatelné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Teplota dne okolo 28 °C v noci okolo 19 °C. Měly by mít stepní terárium s miskou vody. Terárium potřebují velké alespoň 2x2x1 metr. Neměly by chybět úkryty. Agamy jsou jinak vcelku nenáročné, až na to, že se málokomu podaří odchovat mladé v zajetí. Většina jich je dovezených z Afriky a mohou trpět roztoči či červy, a proto se musí po nákupu zanalyzovat trus a případně odčervit.

Foto: Wikipedia


Markéta – čtenářka

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !